niedziela, 18 lutego 2018 r.

Magazyn

Miejscowość w fazie produkcji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2007, 15:55

Leopoldów jest, ale tak jakby go nie było. Bo w zasadzie nie wiadomo, gdzie się kończy, a gdzie zaczyna.

A mieszkańcy Leopoldowa tak naprawdę wcale nie mieszkają w Leopoldowie tylko w Falentynie, Karczmiskach albo w Rososzy. Tyle że Rososze są dwie.

Rzecz ma miejsce w gminie Ryki. Tu, kilkanaście lat temu, mieszkańcy kilku wsi wpadli na pomysł, żeby się połączyć i stworzyć jedną miejscowość - Leopoldów.
Dlaczego? Nikt już dokładnie nie pamięta. W skrócie chodzi o to, że na te tereny i tak mówiło się Leopoldów i wszyscy chcieli, żeby było to urzędowo usankcjonowane. W 1998 roku rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Leopoldów został powołany do życia. W skład miejscowości weszły: Falentyn, Karczmiska, Chudów, Nowiny-Rososz i część Rososzy. Wszystkie miejscowości leżą tak blisko siebie, że nie wiadomo, gdzie się co kończy, a gdzie zaczyna. Natomiast Leopoldów został Leopoldowem tylko z nazwy, bo nikt nie wyznaczył granic miejscowości, więc fizycznie na mapie Leopoldowa nie ma. Pozostał tylko w ministerialnym rozporządzeniu.

Ile Leopoldowa w Leopoldowie?

Na pewno istnieje stacja kolejowa Leopoldów przy trasie Łuków-Radom i budynki kolejowe. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Leopoldowie, parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Leopoldowie i cmentarz parafialny w Leopoldowie.
Ale tak naprawdę, to cmentarz leży w Rososzy, kościół parafialny tak naprawdę jest w Karczmiskach, a szkoła w Leopoldowie jest na ziemi albo Karczmisk, albo Falentyna. Wychodzi na to, że w Leopoldowie to na pewno jest przystanek kolejowy Leopoldów.
Plus pięciu abonentów w książce telefonicznej z 2005 roku.

Tablica była, ale się przewróciła

Do Leopoldowa najłatwiej trafić jadąc od strony Ryk, w kierunku na Grabów Szlachecki. Po drodze mijamy Rososz. Tabliczką przy drodze, informującą o tym, że właśnie z Rososzy wyjechaliśmy, nie należy się sugerować. Bo jadąc dalej, mamy domy po prawej stronie ulicy. Tu na tabliczkach z numerem jest nazwa Rososz. Domy po lewej mają inaczej; to już Karczmiska (ale - uwaga! - nie wszystkie. Kilka z nich znajduje się już w miejscowości... Budka Rososz).
A informacji o tym, że dojechaliśmy do Leopoldowa brak.
- Tabliczka to była, ale jak ostatnio była zabawa w tamtej Rososzy, to nam wyrwali - mówi jeden z mieszkańców Leopoldowa, którego nie ma.
Dla odróżnienia: tamta Rososz to Rososz, za tablicą o końcu Rososzy, a Rososz to ta Rososz, co ma być częścią Leopoldowa.
Uff...

Centrum wszystkiego

Żeby mieć obraz całej sytuacji, trzeba stanąć przed sklepem w centrum miejscowości (ale tym z napisem GS Ryki).
Jest tak: stoimy w Rososzy, kilka kroków przed nami są Karczmiska, kilka kroków za nami jest Falentyn. Po lewej ręce są budynki Rososzy, po prawej sklep, który jest już w Falentynie, a dalej widać stację kolejową - czyli Leopoldów właściwy. Jeśli spod sklepu człowiek ruszy kilka kroków do przodu i stanie w odpowiednim miejscu, będzie równocześnie w Rososzy, Falentynie i Karczmiskach!
O co w tym wszystkim chodzi? Nikt z Leopoldowa, którego tak w zasadzie nie ma, wytłumaczyć tego nie potrafi.
- Proszę pani, teraz to się wszystko pokichało. My byśmy chcieli już, żeby ten Leopoldów był. Bo teraz to bałagan jest taki w adresach, że hej. Dobrze, że listonosz się w tym wszystkim łapie, bo on swojski chłop - mówią ludzie w sklepie.
Jan Opaliński, strażak z Leopoldowa, ale formalnie mieszkaniec Rososzy mówi tak: Najgorzej to mają przyjezdni. Bo jak mijają tablicę, że tamta Rososz się kończy, to myślą, że się skończyła. Nikomu przecież do głowy nie przyjedzie, że ona dalej się ciągnie. Ileż to ludzi szukało mnie w tamtej Rososzy, zanim trafiło do tej!
Do rozmowy przyłącza się kościelny. Jeszcze nigdy tak niewinne pytanie nie spowodowało tak dziwnej odpowiedzi.
- Skąd pan jest?
- Z Leopoldowa - odpowiada od razu. Po chwili zmienia zdanie: To znaczy... w zasadzie to ja jestem z Karczmisk, które... jakby tu powiedzieć... są dzielnicą Leopoldowa.
Którego nie ma, że przypomnimy.

Trzy teorie spiskowe

- Jak to możliwe, żeby od dwóch kadencji taki tu bałagan był, że z parafii ksiądz na wybory do Leopoldowa idzie, a siostry zakonne do Rososzy - głowią się mieszkańcy Leopoldowa.
A jeden z mieszkańców Rososzy, który ma być mieszkańcem Leopoldowa mówi: Pani, te wybory centralne to nic. Z wyborami sołtysa to dopiero są jaja! Jak poszedłem na wybory sołtysa do tamtej Rososzy, to oni tam do mnie mówią, a co ty tu chcesz? Po coś przyszedł? Ty do Falentyna należysz! Jak do Falentyna poszedłem, to oni do mnie mówią: a co ty tu robisz? Przecież ty do tamtej Rososzy! To gdzie ja mam w końcu na te wybory chodzić?
Dlaczego tego Leopoldowa jeszcze nie ma, choć powinien być? Przyszli mieszkańcy mają już swoje teorie na ten temat. Po pierwsze, ktoś powstanie Leopoldowa specjalnie wstrzymuje. Po drugie, ktoś tę część Rososzy, co ma się do Leopoldowa przyłączyć, specjalnie "trzyma” i nie chce oddać. Po trzecie, tamta Roszosz ma lepsze układy w Urzędzie Gminy i powstania Leopoldowa nie chce.

Strona urzędu

Dlaczego wyznaczanie granic Leopoldowa idzie tak opornie? Na dobre prace przy podziale geodezyjnym działek i wyznaczaniu granic miejscowości zaczęły się w 2002 roku. Ale jeden z mieszkańców nie zgadzał się na podział swojej działki i przez półtora roku nic w tej sprawie nie można było zrobić. Teraz problem protestów już upadł i w tym roku Leopoldów ma się już i zaczynać, i kończyć. W międzyczasie też nie wiadomo było, czy podział geodezyjny ma przeprowadzić ryckie starostwo czy Urząd Miasta. Ale, jak deklarują władze gminy Ryki, porozumienie w tej sprawie jest i Leopoldów wreszcie zaistnieje na mapie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
yyy
olo
~gosc~
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

yyy
yyy (8 sierpnia 2010 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Już w tym roku będzie Leopoldów. Można w przyszłości przyłączyć Rososz i stworzyć gminę Leopoldów. Przecież ta miejscowość jest 3 pod względem powierzchni w powiecie.
Rozwiń
olo
olo (7 grudnia 2009 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proponuje przyłączyc sie zalesia i bedzie po krzyku
Rozwiń
~gosc~
~gosc~ (7 grudnia 2009 o 17:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ja jestem za , i mam propozycje by rososz dołaczyc do leopoldowa
Rozwiń
xxmotylx
xxmotylx (12 października 2009 o 23:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja mieszkanka rososzy jestem peciwko miejscowości Leopoldów. Mogli jakoś inaczej rozwiązać sprawę z tą miejscowością np. część rososzy odpisać na Karczmiska lub falentyn.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!