piątek, 23 marca 2018 r.

Magazyn

Kiedyś w Cycowie, jak wszędzie zresztą, język rosyjski był obowiązkowy. W nowych czasach już tylko dla chętnych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że tych chętnych teraz... przybywa

- I bardzo dobrze - cieszy się Agnieszka Barcikowska, rusycystka z trzyletnim stażem, z Zespołu Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie. - Dziadkowie czy rodzice może mają uprzedzenia, ale młodzi już się ich wyzbyli.
Mało tego. Jak mówi druga nauczycielka, Jolanta Bartniczuk, rosyjski staje się modny. - To język międzynarodowego biznesu.
W Cycowie dzieci zaczynają naukę w czwartej klasie podstawówki. Tu od lat jest to język wiodący, pierwszy przed angielskim. Zbigniew Rutkowski, dyrektor, nie ukrywa, że sporo wysiłku kosztowało go przekonanie rodziców, żeby nie rezygnować z języka Puszkina. - Ale wtedy, na początku lat 90. wszystko, co było związane ze wschodem, kojarzyło się źle. A dziś to my zbieramy laury na olimpiadach i konkursach.

A potem niemiecki

Łukasz Zalewski i Michał Kania z 5b zgłaszają się do odpowiedzi. - Coś tam umiem - uśmiecha się Michał. - Jest nieźle - chwali się jego kolega. - Najtrudniejsze są akcenty i znaki miękkie. Na razie nie rozmawiałem z żadnym Rosjaninem, ale myślę, że ta nauka się opłaci.
- Dziś stawia się na komunikację - wyjaśnia Bartniczuk. - Uczymy zwrotów grzecznościowych i potocznego słownictwa; gramatyka zeszła na plan dalszy. I mamy doskonałe podręczniki, nie to, co kiedyś. I młodzież chce się uczyć. Bo tu niedaleko, w Chełmie, jest szkoła celników z którą wiążą swoje nadzieje. Bo tu, na krańcu Unii Europejskiej, bez znajomości rosyjskiego nie mają czego szukać.
Jakubowi Kozakowi nauka szła z trudem. Ale kiedy rok temu pojechał do Rosji i nie był w stanie zrobić zwykłych zakupów, wziął się do roboty. - I są już efekty - mówi z dumą.
Im więcej języków, tym lepiej. Jakub uczy się też angielskiego i zastanawia nad niemieckim.
- Niemiecki mi się nie podoba. Wolę rosyjski - wtrąca Agnieszka Wojtyna. - Może zostanę tłumaczem?

Obciach

Co do jednego uczniowie są zgodni: - Niech nie mówią, że nauka ruskiego to obciach. Gorzej, jak się nie uczy żadnego języka obcego. To dopiero wiocha...
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!