niedziela, 7 lutego 2016 r.

Magazyn

Poparzeni Kawą Trzy po trzy

Dodano: 6 maja 2011, 15:26
Autor: joan

Zespół Poparzeni Kawą Trzy <br />
powstał w 2005 roku. Skład kapeli tworzą: Wojciech Jagielski, Roman Osic
Zespół Poparzeni Kawą Trzy
powstał w 2005 roku. Skład kapeli tworzą: Wojciech Jagielski, Roman Osic

Dziennikarze, organista i biznesmen. Jest ich siedmiu. Co może wyjść z takiego połączenia? Nietuzinkowy zespół muzyczny. Po koncercie w klubie Graffiti opowiedzieli nam o historii zespołu, planach na przyszłość... i o męskiej części ciała.

• Jak się zaczęła wasza przygoda z muzyką i co tak naprawdę was "poparzyło”?

Wojtek Jagielski: Kawa.

Roman Osica: Co nas poparzyło? Hmm... Przeszłość kazała nam grać. Każdy z nas grał w różnych kapelach dawno temu. Innymi sprawami, czyli dziennikarstwem, zaczęliśmy się zajmować trochę później. Wojtek Jagielski za czasów "starego” Jarocina grał m.in. w zespole Kosmetyki Mrs. Pinki. Grał, oczywiście, na bębnach, ale nieudolnie mu to szło... "Gierszu” grał w takim zespole, którego nazwy nie pamiętam.

Mariusz Gierszewski: To był zespół Afera. Potem była jeszcze Młoda Foka.

RO: W ogóle nie dało się tego słuchać

MG: Nieprawda. To był pierwszy w Warszawie zespół, który kopiował Red Hot Chili Peppers w 1991 roku.

RO: No dobra, ale potem nie dało się już tego słuchać. Krzysiek Zasada grał w pierwszych składach u Kasi Kowalskiej. Z kolei Marian Hilla skończył w Bydgoszczy obój na akademii muzycznej.

Marian Hilla: Skończyłem obój, ale gram na saksofonie.

RO: Krzysiek Tomaszewski to organista z kościoła na Bielanach. Jako jedyny potrafi jednocześnie zagrać na organach i na trąbce. Jest nawet taki film na portalu youtube.com, na którym to widać. (Film nazywa się "Mistrz Gra Na Organach i Gra na Trąbce” – przyp. red.)
Krzysiek Tomaszewski: Eeee, nie wiem kto go tam zamieścił.

RO: Zapomniałbym o sobie. Grałem szanty. Ciężko mi się do tego przyznać, ale, niestety, tak było. To była masakra. Kiedyś mówiliśmy, że to folk irlandzki, ale tak naprawdę sprowadzało się to do czegoś w stylu: "hej, morze...”.

KT: Najlepsze jest to, że on nienawidzi morza i jeździ zawsze w góry.

RO: I tak to właśnie z nami było. Każdego ciągnęło jakoś do muzyki, więc założyliśmy zespół. Często się spotykaliśmy w tych samych miejscach. Szliśmy na te same konferencje prasowe. Siłą rzeczy staliśmy się kumplami.

• Udało się Wam zaprzyjaźnić, mimo że pracujecie w konkurencyjnych stacjach radiowych.

RO: Ludziom wydaje się dziwne to, że Mariusz Gierszewski, który się zajmuje tematami śledczymi w Radiu Zet, kumpluje się z Romanem Osicą, który zajmuje się tematami śledczymi w RMF FM.

MG: Jak jesteśmy na próbie i Romek ma jakiegoś newsa, to wychodzi z próby, by zadzwonić na zewnątrz. Każdy to szanuje, jeśli to jest jego news i jego temat, to ja się nie wcinam.

RO: Nie ma między nami rywalizacji.

MG: W zespole jest podobnie. Marian chciał grać na perkusji, ale Wojtek był pierwszy.

• Skąd wzięła się nazwa zespołu?

WJ: Tak na serio, to trzeba się zastanowić, co ta nazwa oznacza. Ja nie mam pojęcia.

KT: Mamy skrót PK3. Wybraliśmy taką nazwę, bo PKS jest już zajęty.

MH: Pierwotnie mieliśmy się nazywać "Co trzeci szparag pusty”. Została nam w nazwie tylko liczba trzy.

MG: To miało być coś a la Monty Python.

• Kazaliście dość długo czekać na swoją płytę. Skąd pomysł na płytę? (Płyta nosi tytuł "Musculus cremaster” – łac. termin określający mięsień dźwigacz jądra).

RO: Dłużyła nam się podróż, a Wojtek, nasz niedoszły lekarz, zaczął nam opowiadać różne historyjki z czasów, kiedy studiował medycynę. Jechaliśmy z Krynicy, przez górskie serpentyny, a Wojtek opowiadał nam to, co każdy z nas powinien wiedzieć.

WJ: Czyli o mięśniu, który dźwiga jądra. Zgodziliśmy się, że tak powinna się nazywać nasza pierwsza płyta, bo jesteśmy jak ten mięsień.

MH: Teksty wyszły spod pióra jednego z najlepszych tekściarzy w Polsce, Rafała Bryndala, który jest naszym ósmym nieformalnym członkiem zespołu. On, tak jak i my, był zafascynowany twórczością Sergieja Sznurowa i postanowił coś w podobnym klimacie napisać. Wydaje nam się, że znakomicie mu się to udało. Muzyka to przede wszystkim Krzysiek Zasada. On przynosi pomysły, nad którymi wspólnie pracujemy.

• Macie bardzo rozbudowaną sekcję dętą. Skąd pomysł na taką formę prezentacji?

MH: Sekcja dęta to wynik naszej fascynacji zespołem Leningrad, kultowej grupy z Rosji z Sergiejem Sznurowem na czele. Postanowiliśmy przenieść to na nasz rynek. Początkowo były to dwa saksofony – sopranowy i tenorowy, później dołączyły: trąbka, tuba i puzon. Sekcja jest trochę inaczej wykorzystywana niż w innych zespołach mających w szeregach dęciaki, tzn. gramy bardziej z przodu. To daje bardzo ciekawy efekt.

• Podobno po waszych koncertach rozpadają się inne kapele?

WJ: Uważamy, że są to pomówienia, chociaż fakty temu przeczą. Po tym jak zagraliśmy przed zespołami 5'nizza i Leningrad, ich składy się rozpadły.

RO: Leningrad, na szczęście, już się reaktywował

MH: Ale nie rozmawialiśmy z nimi przez pół roku.

WJ: Niedługo będziemy grać przed Edytą Górniak i Urszulą...

• Jakie macie plany muzyczne?

MH: Rozpoczęliśmy pracę nad nowym materiałem. Pierwsze dwa numery gramy już na koncertach. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się wejść do studia. Kto to wie, może na koniec roku wydać kolejny album?
Czytaj więcej o:
anka
1 komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

anka
anka (4 lipca 2011 o godzinie 21:23)
A niech się chłopaki bawią, ale ta muza nie jest do słuchania. Poziomem grupa jest poniżej utworów przeciętnych zespołów muzycznych w naszym kraju. Ponoć grupę utworzyli dziennikarze muzyczni. Ta nagroda na festiwalu TRENDY SOPOT przyznana przez dziennikarzy dla kolegów to niezłe jaja. "Kolesiostwem" mocno trąci. :rolleyes:
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24

CENEO