sobota, 24 marca 2018 r.

Magazyn

Na obraz i podobieństwo swoje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 maja 2007, 16:51

"Bóg ma na pewno uczucia, przecież On nas stworzył na swoje podobieństwo” - twierdzi 13-letni Mateusz.

Wypływa z tego prosty wniosek - skoro Bóg nas stworzył na swój obraz, a my mamy uczucia, zatem i Stwórca musi je mieć. I na pewno ma też poczucie humoru.
Kasia, uczennica szkoły podstawowej: - Mój Bóg ma 16 lat, jasne włosy upięte w dredy. Oczy ma piwne, zasłonięte dużymi ciemnobrązowymi okularami. W nosie ma dwa kolczyki. Na Jego szyi wisi czarno-biała plecionka z muliny...

Zielone spodnie

"Ubiór ma bardzo kolorowy - tłumaczy szczegółowo Kasia. - Czarna bluza, pomarańczowa koszula z krótkim rękawem, zielone spodnie z wielkimi kieszeniami. Na Jego rękach widnieją czarne, wielkie kolczatki.”
Wielu ludziom na pewno przyszło na myśl pytanie - jak można tak niepoważnie potraktować sacrum? To bluźnierstwo!
A może jednak nie? Może tak łatwiej się do Niego zbliżyć?
W każdym razie obraz Boga w oczach młodych jest niezwykły. Tak jak niezwykły był sam pomysł, by o to spytać.
W ten sposób powstał materiał badawczy do pracy licencjackiej "Językowy obraz Boga w listach uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum” przygotowywanej przez autorkę pod kierunkiem prof. Małgorzaty Karwatowskiej w Instytucie Nauk Humanistycznych.
Listy - anonimowo - pisali uczniowie chełmskich szkół podstawowych i gimnazjów.

Gigant

"Bóg jest wszechmogący, dlatego też modlimy się do Niego i składamy Mu cześć. - opisuje Boga Kasia, o której nauczyciele mówią skromna i obdarzona fantazją. - Ma czarodziejskie moce (...) potrafi kamień zmienić w żółwia lub inne zwierzęta. Jego koledzy nawet nie wiedzą, że jest Bogiem. Warto zatem zastanowić się czasem, jak należy się zachować wobec innych ludzi, by nie skrzywdzić samego Boga”.
Na koniec Kasia zaznacza, że jest On "bardzo tajemniczy”.
Karolina, uczennica szkoły podstawowej:
"Bóg jest szczupłym dwumetrowym mężczyzną. Jego głowa jest okrągła i pokryta do ramion włosami i wielką, długą do pasa brodę. Ma ładne, niebieskie oczy, które są osadzone nad małym nosem. Usta Boga są niewidoczne, ponieważ zasłania je broda. Jest gigantem”
Karolina zawsze ma mnóstwo pytań, nie znosi kiedy ktoś usiłuje coś narzucić. Rozpieszczona jedynaczka, ale wszechstronnie uzdolniona. Kiedy się zastanowi, doda jeszcze: - Jeżeli dokładnie się Jemu przyjrzeć, to można zobaczyć rąbek Jego ust, który się uśmiecha.

Władca Świata

Wielu młodych ludzi postrzega Boga obdarzonego cechami ludzkimi. Jedni opierają swoje wyobrażenia o przekazana im wcześniej - w domu, w szkole - wiedzy, inni puszczają wodzę fantazji.
Czy stąd wiedzą, że Bóg ma wciąż młode nogi?
Ola, uczennica szkoły podstawowej: - "Bóg jest starszą osobą (...). W Jego oczach jest dużo ludzkiej życzliwości. Jest bardzo hojny. Ma 56 lat. Jego laska jest w kształcie serca. Chociaż jest starszą osobą, to ma młode nogi (...). Jest niewidzialny, ale zawsze nam pomaga. Ma bardzo małe uszy.”
Ola jest jedynaczką. Zawsze uśmiechnięta i uprzejma. W szkolnej ławce siedzi jednak sama. Powód - na lekcjach wciąż gada. Jej Bóg jest bardzo ładny.
"Jego cera jest pełna blasku”. Być może to zasługa diety, na którą, zdaniem Oli, składa się "sok pomarańczowy, na obiad często je pizzę z pieczarkami, a na deser ulubione lody, o smaku truskawkowym”. Chyba dzięki tej diecie Bóg ma siłę by istnieć i działać jako Władca całego świata

Wszędzie i nigdzie

Sylwia, gimnazjalistka: - "Żeby rządzić ogromnym światem, trzeba być naprawdę mądrym. Wielu ludziom nie udaje się rządzić sprawiedliwie nawet jednym, małym krajem, a co dopiero całym światem.
Jej zdaniem główną cechą Boga jest sprawiedliwość i mądrość.
Dorota, gimnazjalistka: "Tak trudno dostrzec Go z naszym zabieganym życiu. Dla niektórych z nas jest wszystkim, a dla innych w ogóle nie istnieje”.
Warto się zatem zastanowić, jak wiele prawdy kryją z sobie te dwa zdania. Zwłaszcza kiedy wypowiada je tak młody człowiek. Dorota już zauważyła, że tak istotną wartość często spychamy w cień. Być może nie chodzi tu tylko o owo "zabiegane życie”. Może powód tkwi w tym, że Bóg to dla wielu zakaz i obowiązek.
Agnieszka, uczennica szkoły podstawowej: - Kiedy jestem szczęśliwa widzę Boga w pięknie przyrody, żywych stworzeniach oraz ludziach. Jest mi wtedy bliski, wiele dla mnie znaczy. Ale gdy tylko spotka mnie przykre doświadczenie, Bóg nie wydaje mi się już tak wspaniały. Wtedy kojarzy mi się głównie z zakazami i obowiązkami.”

Bez kształtów

Nie zawsze można sobie wyobrazić Boga jako postać. Często więcej o nim mówi moralność i psychiczne przeżycia człowieka. Wtedy pojawia się metafizyka.
Szymon, gimnazjalista: - Bóg jest to całość myślącej substancji, zawartej w odrębnym, równoległym oraz niewidzialnym dla ludzi świecie - Szymon nie tylko jest dociekliwy, ale stara się swoją wiedzę uzupełniać. Dużo czyta. Często z jego pytaniami nie mogą sobie poradzić nie tylko koledzy, ale i ludzie dorośli.
"Bóg nie posiada kształtów będących możliwym do zdefiniowania na naszym obecnym poziomie wiedzy”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!