piątek, 23 marca 2018 r.

Magazyn

Na początku było jajo

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2003, 11:23Nie będziemy rozważać, co było pierwsze – jajko czy kura. Odpowiedź jest oczywista, skoro w wielu mitologiach świata znajduje się opowieść o jaju, z którego wylągł się świat. Potwierdza tę tezę powiedzenie „ab ovo”, co się przekłada na „zacząć od jajka”, a nie mówi się nigdy „zacząć od kury”... Jajko zresztą, a nie jego „znosicielka”, było i jest przedmiotem magicznym, wróżebnym, symbolicznym.
Z reguły jednak o jajku myślimy w kontekście – kura, ptak, Wielkanoc. A przecież z jajka rodzą się ryby, płazy, gady, a nawet – człowiek.
Przesądy
W ludowych wierzeniach było lekarstwem na chorobę i urok. Taczane po ciele chorego wlewało w niego nowe siły. Tylko co narodzone dziecko z tego powodu kąpano w wodzie, do której wrzucano jajka.
Jednak na jajko można też było przenieść choroby. Wtedy wyrzucano je na rozstajne drogi, nie oglądając się za siebie. Dlatego nie należy podnosić jajek znalezionych w polu...
Nie można pożyczać ani ofiarować komuś jajka w niedzielę, bo przynosi to nieszczęście. W Wielkiej Brytanii wierzono, że złodziejowi jajek grozi siedem lat nieszczęścia.
Symbol
Znane jest jajo filozoficzne, Kolumba, jajo węży. Symbol jajka przewija się od pradziejów przez wszystkie religie i mity świata.
Jajo filozoficzne było odtrutką i lekiem przeciw zarazie. Należało delikatnie nakłuć skorupkę, wylać zawartość i całość wypełnić bajecznie drogim szafranem.
Jajko Kolumba jest symbolem na najprostsze rozwiązanie skomplikowanych problemów.
Jajo wężowe było złożone wspólnie przez wiele węży i unoszone w powietrzu ich sykiem. Kto je pochwycił, musiał szybko uciekać, by go węże nie zagryzły. Ale wtedy wygrywał w każdym współzawodnictwie, był ulubieńcem wszystkich władców i miał szczęście w życiu.
Ostatnio nawet mówi się „ale jaja”, mając na myśli żart, śmieszne wydarzenie.
Sens symboliczny miało malowanie jajek, zdobienie ich różnymi wzorami. Robiły to kobiety i w tym czasie żaden mężczyzna nie mógł wchodzić do izby, w której to się działo. Bo ongiś malowanie jaj traktowano symbolicznie jako warunek istnienia ładu w przyrodzie, w życiu, a nawet istnienia świata. Wzrok mężczyzny mógł rzucić urok i tym samym zaszkodzić Matce Ziemi.
Jajko na Wielkanoc jemy dopiero od XII wieku. Wcześniej Kościół zabraniał tego, co można wytłumaczyć faktem, że na święta wielkanocne nakładał się stary obrzęd związany z obchodzonym o tej porze pogańskim świętem zmarłych.
Nowe życie
Z jaja bierze się nowe życie. Wielkanoc jest świętem przypadającym na tę porę roku, podczas której wszystko się budzi z zimowego snu. Przyroda się odradza i mnoży, hormony żywiej pulsują. Jajko jest symbolem uniwersalnym.
I – jak niektórzy twierdzą – jest doskonałością. Nie tylko jako forma.
Smacznego, zdrowego jajka!
Jajko jest najwspanialszą spiżarnią dla przyszłego potomka. Zawiera ogrom mikroelementów, witamin, soli mineralnych. Samo żółtko zawiera więcej białek niż białko i są one bogate w enzymy, związki fosforu i siarki. Ma dużo cholesterolu, ale też choliny, która przeciwdziała odkładaniu się cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych. Jajka zawierają witaminy A, D, B, F i K i mnóstwo innych ważnych dla życia składników.
Właśnie, dlatego zarodek, który w nich powstaje, może się dobrze odżywiać.
Ciekawostka: w wiekach średnich do zaprawy murarskiej używano białek z jaj kurzych. Można sobie wyobrazić, ile tego szło na budowę kościoła. Żółtka, jako zbędne... wyrzucano, a raczej rozdawano bądź tanio sprzedawano. Objadający się nimi budowniczowie i mieszkańcy dostawali bardzo pożywne jedzenie.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!