sobota, 24 lutego 2018 r.

Magazyn

Na śmierć skazano 60 mieszkańców Lubelskiego. Te obwieszczenia zawsze budziły grozę

Dodano: 17 września 2017, 08:28

Pod koniec 1943 r. i na początku 1944 r. Niemcy skazali na śmierć 60 mieszkańców Lubelszczyzny. Znaleźli się wśród nich również mieszkańcy pow. puławskiego. Miała to być kara za – jak to Niemcy nazwali w specjalnym komunikacie – „akty gwałtu na rzecz niemieckiej odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie”.

Wyrok został ogłoszony przez Sąd Doraźny Dowódcy Policji Bezpieczeństwa i SD na okręg lubelski. Z obwieszczenia, które zachowało się w państwowym archiwum możemy się dowiedzieć, że miała to być kara za m.in. zamach kolejowy między stacjami kol. Życzyn (w oryginalnym komunikacie jest mowa o Żyrzynie) i Wygodą (8.12.1943 r. – wykoleiła się wówczas lokomotywa i osiem wagonów; akcję przeprowadzili partyzanci AK), za podobny zamach na linii Łuków-Dęblin (24.12.1943 r. – żołnierze GL wysadzili wtedy pociąg pancerny)

Artykuł premium
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni
Czytaj więcej o: historia II wojna światowa
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Chełmianin N
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 września 2017 o 07:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skurczysyny wymordowali pół narodu i reparacje się nie należą..... to jest dopiero myślenie. Polski rząd powinien ich naciskać w tej sprawie, a nie odpuszczać wszystko łatwo jak tamci.
Rozwiń
Gość
Gość (17 września 2017 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Napiszcie też koniecznie o zakładnikach rozstrzelanych przez Niemców w styczniu 1944 w Lublinie przy Nowej Drodze (obecnie Al. Piłsudskiego).
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (17 września 2017 o 15:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co za patafian napisał:
chelmianin ty mądroglupku,już żygac mi się chce na twoje wypociny,lecz sie na dyńke.
 PATAFIAN!!! Jeżeli żygać się chce - to wypij drinka, żeby mądrze główkowała mała dyńka. Wypociny uczą, głowince nie szkodzą, a kto pojmie, pójdzie prawdziwą drogą, tylko trzeba uznać wykładnię naukową, i pogodzić się, że kłamstwo, to ściema i że Lubelszczyzna, to lubelska ziemia, a nie województwo i minie się leczenia. Morał: rozum masz i przemyśl to sobie, bo póki co, to leczenie potrzebne Tobie.     
Rozwiń
co za patafian
co za patafian (17 września 2017 o 13:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chelmianin ty mądroglupku,już żygac mi się chce na twoje wypociny,lecz sie na dyńke.
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (17 września 2017 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
                        GDZI NA MAPIE JEST??? Załuski!!!  Określ teren Lubelszczyzny - lubelskiej ziemi, iż  woj. lubelskie, to nie Lubelszczyzna- lubelska ziemia, a zatem redaktorku, gdzie w lubelskim leży owa ziemia? Mądrzy Polscy uczeni, zmniejszyli ją do lubelskiej ziemi, oraz udowodnili, że województwo, to nie Lubelszczyzna,  a więc Panie Załuski, to gdzie na mapie jest ta ojczyzna? Na terenie woj. lubelskiego, są także historyczne ziemie, takie jak: Ziemia Chełmska, Łukowska oraz płd.Podlasie, natomiast lubelskiej ziemi nie ma w historycznym atlasie. Morał taki: jeżeli rację masz, napisz do tych się pomylili, żeby obszar owej Lubelszczyzny na mapach zaznaczyli! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO  PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>>>>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>>>>>>>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!