Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 maja 2011 r.
14:34
Edytuj ten wpis

Nasze stadiony są (prawie) bezpieczne: Jacy są nasi kibice

0 12 A A
Od ponad półtora roku na meczach Motoru jest spokój.<br />
 (Wojciech Nieśpiałowski)
Od ponad półtora roku na meczach Motoru jest spokój.
(Wojciech Nieśpiałowski)

Kibole rozrabiają ostatnio prawie w całej Polsce. Prawie, bo wyjątkiem jest... Lublin. Od ponad półtora roku na meczach Motoru jest spokój. Rozrób nie ma też w Łęcznej, Puławach, Zamościu i Chełmie. Gorzej jest jednak na peryferiach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Generalnie z bezpieczeństwem na stadionach w naszym województwie nie jest źle. W ostatnim czasie znacznie się poprawiło. Zdarzają się, oczywiście, przypadki naruszenie porządku, ale są one incydentalne – mówi Zbigniew Związko, szef Wydziału Bezpieczeństwa Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Ostatnia regularna bitwa pseudokibiców w Lublinie miała miejsce, gdy Motor grał na zapleczu ekstraklasy. We wrześniu 2009 roku, po meczu z Widzewem Łódź, na policję posypały się kamienie, butelki i kije. Na niewiele zdały się nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Miasto stanęło w korkach.

Motyla noga

Ale od tamtego czasu motorowcy zaczęli zmieniać swój wizerunek. Na stadionie skupiają się na dopingu dla swojego zespołu i przygotowują efektowne oprawy. Doszło nawet do tego, że na ostatnim meczu w Lublinie, z Jeziorakiem Iława, fani zamiast wszechobecnych dotąd wulgarnych przyśpiewek, zaczęli skandować: "Sędzia kalosz”, "Kurka wodna”, "Nie lubimy PZPN” i "Lato! Co? Motyla noga!”.

Zamurowało wszystkich, łącznie z obserwatorem Polskiego Związku Piłki Nożnej, który podobno powiedział, że musi sobie to nagrać, bo jak wróci do Warszawy i opowie, co słyszał, to nikt mu nie uwierzy.

Policja chwali

Co ciekawe, kibiców Motoru chwali też... policja.

– W tym roku już dwa razy byli na meczu w Rzeszowie i za każdym razem zachowywali się spokojnie. Nie musieliśmy interweniować ani razu. Oby tak dalej – podkreśla Zbigniew Kocój, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Mimo to w świadomości wielu osób nadal widnieje wizerunek kibola chuligana. – Nie wierzę, że coś się zmieniło. A jeśli nawet, to pewnie tylko na chwilę. Dlatego nie zaryzykuję pójścia na stadion z dzieckiem. Wolę obejrzeć mecz w telewizji – mówi Krzysztof, kibic piłkarski z Lublina.

Najbezpieczniej w Łęcznej

Za najbardziej bezpieczny w województwie lubelskim uznawany jest stadion w Łęcznej. Choć, jak przyznają w klubie, sytuacja jest teraz wyjątkowa, bo z powodu zmiany nazwy drużyny z "Górnik” na "Bogdanka” szalikowcy ogłosili bojkot i... nie przychodzą na mecze I-ligowca.

– Ale myślę, że bez względu na to, możemy się pochwalić wysokim poziomem bezpieczeństwa – uważa Związko, który jest też kierownikiem administracji i ochrony GKS Bogdanka.

Łęczyński obiekt wyposażony jest w kamery monitoringu. – Ale ważnym elementem jest elektroniczny system sprzedaży biletów. Można je kupić przez Internet i w kasach stadionu. System pozwala w pełni zidentyfikować daną osobę: żeby nabyć wejściówkę, trzeba podać imię i nazwisko oraz numer PESEL. A to oznacza, że nikt z zakazem stadionowym nie może kupić biletów i wejść na stadion – podkreśla Związko.

600 zamiast 60

Nic dziwnego, że na stadionie jest spokój. – Ostatni incydent zanotowaliśmy w 2009 roku podczas meczu z Widzewem. Ale wtedy sytuacja była wyjątkowa, bo zamiast 60 kibiców z Łodzi, o których przyjeździe poinformowała nas policja, pojawiło się ich ponad 600 – wspomina działacz GKS Bogdanka.

Problemu z kibicami nie ma też w Puławach. Częściowo przez to, że miejski stadion jest w remoncie. Z tego powodu
III-ligowa Wisła ciągle grała na wyjazdach. Od marca wróciła na swoje śmieci. Ale korzysta z boiska przy szkole. Żeby zapewnić bezpieczeństwo, klub wprowadził imienne karnety na mecze. Jednorazowo na trybuny wchodzi tylko 200 osób.

Chaos na prowincji

O ile jednak kluby z większych miast radzą sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa na stadionach, to coraz gorzej kwestia ta wygląda na meczach niskich lig. Tam nie ma profesjonalnej ochrony, bo nikogo na to nie stać. Często stadiony to zwykle boiska, niemające nawet ogrodzenia, więc wchodzi tam każdy, kto chce.

Z kolei policja zagląda tam rzadko. A jeśli już, to jeden radiowóz nie jest w stanie opanować sytuacji. Zanim przyjadą posiłki, jest już za późno.

– Rzeczywiście, tam często są problemy. Wizytuję takie obiekty i zdecydowana większość z nich nie spełnia podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Nie ma się więc co dziwić, że później dochodzi na nich do awantur – mówi Związko.

Przykład? 7 listopada 2010, po zakończeniu spotkania Legionu Tomaszowice z Vrotcovią Lublin (klasa A) kilkudziesięciu kibiców Vrotcovii zaatakowało będących w mniejszości fanów gospodarzy. Chuligani używali wszystkiego, co wpadło im w ręce. W ruch poszły deski, kije i butelki.

Jedna osoba trafiła do szpitala. Sąd, na wniosek prokuratury, aresztował najbardziej krewkiego kibica Vrotcovii.

– Tendencja jest taka, że imprezy masowe, a więc powyżej tysiąca uczestników, są bezpieczne, bo chroni je ustawowa ilość służb – wyjaśnia Związko. – Ale żeby zrobić zadymę wystarczy kilkadziesiąt osób pozostawionych samym sobie. I tak właśnie jest w małych miejscowościach. Paradoksalnie, to tam najtrudniej zapanować nad kibicami.

Zatrzymują zadymiarzy

Prokuratura zebrała do środy materiały obciążające 34 osoby uczestniczące w zamieszkach, do których doszło 3 maja podczas meczu finału Pucharu Polski w Bydgoszczy. Z tej grupy zatrzymano we wtorek 26 osób – pseudokibiców Legii i Lecha, którzy zdemolowali stadion. Wyrządzone przez nich szkody sięgają kilkuset tysięcy złotych.

PiS chce ostrych kar

Wprowadzenie możliwości karania chuliganów dożywotnim zakazem stadionowym i pracami społecznymi, a także podwojenie obecnie obowiązujących kar za przestępstwa stadionowe – to propozycje ze złożonego w środę przez PiS projektu nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej poinformował, że projekt składa się z dwóch części: zaostrzenia kar dla chuliganów stadionowych oraz współpracy między klubami piłkarskimi a organizacjami kibicowskimi.

Jak powiedział, w projekcie zaproponowano podwojenie obecnie obowiązujących kar m.in. za wtargniecie na murawę, zakrywanie twarzy i rzucanie niebezpiecznych przedmiotów na stadionie.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium