Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2011 r.
13:28
Edytuj ten wpis

Naukowcy odkryli nową Ziemię. Nazywa się Kepler-22b

0 15 A A

Rozmowa z prof. Wiesławem A. Kamińskim, fizykiem z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• NASA poinformowała o odkryciu planety o rozmiarze Ziemi krążącej wokół gwiazdy przypominającej Słońce. To mogłoby sugerować, że mamy do czynienia z drugą Ziemią. Rzeczywiście tak jest?

– Klasyfikacja planet jednoznacznie sugeruje, że to jest druga Ziemia. Rzeczywiście, jak wynika z tych oszacowań, mówimy prawie o masie ziemi – to planeta o masie 3 razy większej niż ziemia, jej promień jest 2,4 raza większy, rok na niej trwa ok. 290 dni. A więc ze względu na warunki, jeżeli popatrzymy na wszystkie odkryte dotychczas tego typu obiekty, to ten najbardziej spełnia warunki podobieństwa do Ziemi. Tym bardziej, co jest następną niezwykłą rzeczą, że możemy się spodziewać tam ciekłej wody. A średnia temperatura na tej planecie, jak się szacuje, to ok. 22 stopni Celsjusza.

• Skąd my to wszystko wiemy? Przecież ta planeta leży w odległości 600 lat świetlnych od Ziemi.
– To jest tylko 600 lat świetlnych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że możemy obserwować obiekty, czyli tzw. dostępną część wszechświata, w zasięgu rzędu 13–14 miliardów lat świetlnych. Czyli tu sięgamy właściwie na wyciągnięcie ręki, oczywiście, w kategoriach kosmicznych.

• Żeby to sobie lepiej uświadomić: Jaka jest odległość Ziemi od Słońca?

– To ok. 150 mln kilometrów, czyli w latach świetlnych to mniej niż rok, to ok. 8 minut świetlnych. Czyli światło ze Słońca na Ziemię biegnie ok. 8 minut. Pamiętamy, że prędkość światła jest olbrzymia. Dotąd przyjmujemy, że to prędkość największa z możliwych – ok. 300 tys. kilometrów na sekundę. W tych kategoriach odległość do odkrytej właśnie planety jest niewyobrażalna.

• To kolejna z odkrytych planet albo kandydatek na planetę.
– Tu nie mamy wątpliwości, że to jest planeta. I że odkryty układ jest układem planetarnym. Tych planet, układów podobnych do planet, do tej pory odkrytych mamy już kilka tysięcy.

• Tyle że ta jest pierwsza o tzw. sprzyjających warunkach życia, której istnienie potwierdzono.

– Ja bym to inaczej określił. Wszystkie planety, które zostały odkryte, istnieją na pewno. Natomiast ta znajduje się w tzw. ekosferze swojego układu planetarnego. A więc w takich warunkach, w których możliwe jest życie biologiczne, podobne do życia na Ziemi. Znamy wiele planet, ale w większości są to planety znacznie większe. Albo planety, na których panują warunki, w których ze względu na temperaturę niemożliwe jest życie biologiczne – bardzo gorące albo bardzo zimne. Oczywiście, wiemy, że na powierzchni Ziemi w różnych ekosystemach istnieje życie, zarówno w gejzerach, jak i na olbrzymich głębokościach, pod olbrzymim ciśnieniem czy też w niskich temperaturach Arktyki albo Antarktyki. A więc ten zakres temperatury umożliwiającej życie jest bardzo szeroki. Tym niemniej jest to pierwsza planeta, która jest bardzo podobna do Ziemi. Nie wiemy jeszcze dokładnie o składzie jej atmosfery, o innych parametrach fizycznych. Ale wydaje się, że to wszystko jest w naszym zasięgu.
• Tych zbieżności do Ziemi jest bardzo wiele…

– ...dlatego została nazwana Ziemią 2.0. To kolejne, jak byśmy powiedzieli, wydanie Ziemi. Tak, jak kolejne wydanie programu komputerowego.

• Po kolei: mamy warunki sprzyjające życiu, podobny rozmiar, krąży po orbicie wokół swojej gwiazdy.

– To orbita, jak się przypuszcza, prawie kołowa. To oznacza, że warunki fizyczne na tej planecie w ciągu roku planetarnego niewiele się zmieniają. Czyli podobnie, jak na Ziemi. Co najwyżej, są pory roku, tak jak u nas. To kwestia tego, jak bardzo odkształcona od okręgu jest orbita tej planety.

• No i ostatnia wspólna cecha: gwiazda, wokół której krąży ta planeta, podobna do naszego Słońca.

– To gwiazda należąca do tzw. głównego ciągu, która "rozwija się” normalnie. Utworzona kilka miliardów lat temu, potem wytworzony został system planetarny. I w nim, podobnie jak w naszym systemie planetarnym, jest na pewno jedna planeta, która jest bliźniacza do Ziemi.

• O ilu takich systemach planetarnych wiemy?

– W tej chwili różnych systemów – nie tego typu, bo ten jest właściwie pierwszym podobnym do naszego – znamy już kilka tysięcy. Techniki poszukiwania tych systemów rozwinęły się od czasu odkrycia pierwszego, zresztą przez polskiego astronoma i astrofizyka – prof. Wolszczana. To lata 90. On odkrył pierwszy układ, w którym pojawiła się kandydatka na planetę, potem okazało się, że są tam aż cztery planety. Ale jednocześnie, że to układ zupełnie niepodobny do ziemskiego, gdyż centralna gwiazda tego układu jest tzw. pulsarem. Wysyła we wszystkich kierunkach bardzo regularne promieniowanie, z zakresie znacznie wyższym niż światło. Tak regularne, że pulsary mogą być uważane za wzorce zegarów. Zresztą, polscy naukowcy z Gdańska wykorzystują właśnie promieniowanie jednego z pulsarów do sterowania najdokładniejszym na świecie zegarem mechanicznym. Ale z tego powodu, że w odkrytym przez prof. Wolszczana układzie jest właśnie pulsar, odkryte planety są wielokrotnie większe od Ziemi, to nie są dobrzy kandydaci, żeby tam poszukiwać planety podobnej do Ziemi.

• Douglas Hudgins z NASA powiedział, że to "wielki krok na drodze do znalezienia bliźniaczki Ziemi”. Czy nam rzeczywiście zależy tak bardzo na znalezieniu tej bliźniaczki?

– Sądzę, że podtekstem tego jest poszukiwanie bliźniaczki Ziemi obsadzonej cywilizacją. Problem cywilizacji ziemskich i planet czy układów obsadzonych przez takie cywilizacje jest bardzo dawny, od chwili, kiedy ludzie zdali sobie sprawę, że w tzw. kosmosie, a więc – jak to nazywali Grecy – w rzeczy urządzonej pięknie, są ciała inne niż Ziemia. Naprawdę o poszukiwaniu cywilizacji pozaziemskich możemy mówić wtedy, gdy zaczęliśmy mieć możliwość podsłuchiwania czy słuchania kosmosu, a więc to lata 50. czy 60., kiedy jeden z uczonych zaczął realizować program systematycznego nasłuchiwania kosmosu. Po to, żeby wśród tej masy sygnałów, które do nas docierają, być może odkryć pewne regularności czy pewne sygnały wysłane przez inne cywilizacje pozaziemskie.

• I jaki jest efekt?

– Do czasu odkrycia planet poza Układem Słonecznym szacowano, że prawdopodobieństwo wystąpienia takich cywilizacji jest niezwykle małe. Właśnie z tego powodu, że właściwie nie znano innych układów podobnych do Słonecznego. Tłumaczono to w taki sposób, że skoro dotąd nie odkryto takich układów, to znaczy, że ich nie ma. A skoro ich nie ma, to nie ma cywilizacji pozaziemskich. Natomiast kiedy te układy zostały odkryte, więcej – w tej chwili jesteśmy przekonani, że układy planetarne są pewną powszechną cechą naszego wszechświata, po odkryciu Ziemi 2.0 wiemy, że wśród tych układów zaczynają się pojawiać gwiazdy, które odpowiadają dokładnie Ziemi, prawdopodobieństwo pojawienia się takiej cywilizacji rośnie bardzo. Tu pojawia się problem następny, koegzystencji czasowej tych cywilizacji. Tak, żeby one mogły ze sobą w ogóle się kontaktować. Proszę pamiętać, że 600 lat światła oznacza, że sygnał wysłany 600 lat temu (w odniesieniu do czasu na Ziemi) z jakiejś planety dotrze do nas dopiero teraz, a więc do bardzo, bardzo późnych potomków.

• Mówiąc krótko: my żyjemy w XXI wieku na Ziemi i nie mamy bladego pojęcia – nawet jeżeli jest jakaś inna cywilizacja – na jakim ona jest etapie?

– Absolutnie nie. Tym bardziej że powinniśmy stamtąd otrzymać jakąś informację zorganizowaną. Nasza cywilizacja próbuje takie informacje do ewentualnych cywilizacji wysyłać. Pamiętajmy, że dwa wytwory ludzkiej techniki – Voyagery – zostały wysłane. Są na nich odpowiednie zapisy, plakietki, rysunki, które niosą informacje o naszej cywilizacji. Ale pamiętajmy, że Voyagery w tej chwili ledwo przekroczyły tzw. sferę oddziaływania Słońca, opuściły nasz Układ Słoneczny. Kilka dni temu NASA doniosła, że po raz pierwszy takie urządzenie zarejestrowało promieniowanie naszej galaktyki. Ale w dalszym ciągu pozostaje w jej zasięgu.

• Mamy więc wiadomość dobrą – jesteśmy bliżej odkrycia bliźniaczej Ziemi, i złą – nie dostaniemy się na nią.

– Jeżeli mówimy o możliwościach podróży, to – oceniając nasze obecne techniczne możliwości – kolonizacja naszego wszechświata może dotyczyć zasięgu rzędu lat świetlnych: dwóch, może trzech. To sfera, którą technicznie – gdybyśmy chcieli – moglibyśmy kolonizować. Wyobrażając sobie, że prowadzimy ekspedycje wielopokoleniowe, że na wielkich statkach odkrywczych całe pokolenia będą wędrowały przez przestrzeń kosmiczną, żeby dotrzeć do takiej innej cywilizacji.

• Na czymś w rodzaju statku znanego z filmu "Star Trek”.

– Tak, tego typu. Gdzie będą zapewnione warunki do życia odseparowanego i samodzielnego, bo to ważne w długim okresie czasu. W tej chwili problemem jest nawet dotarcie do Marsa, chociaż ta misja – jak się wydaje – jest w naszym zasięgu. W tej chwili w Rosji został zakończony eksperyment, gdzie poddawano astronautów próbom psychologicznym. Sprawdzano, jak będą funkcjonowali w dłuższym okresie odseparowania.

• Eksperci nie mają wątpliwości, że przed nami odkrycia kolejnych planet bliźniaczych dla Ziemi.

– Pierwsze odkrycie, Ziemi 2.0, oznacza, że jesteśmy na drodze kolejnych. Jak pokazują dotychczasowe badania, one mogą być jeszcze dalej, ale wcale nie jest wykluczone, że będą też bliżej. Proszę pamiętać, że w sferze naszego otoczenia, w naszej galaktyce są miliony gwiazd. Systematyczny przegląd tych gwiazd może doprowadzić do tego, że takie układy planetarne znajdą się także bliżej niż ten właśnie odkryty, oddalony o 600 lat świetlnych od Ziemi. Gdyby to było kilka lat światła, wtedy mielibyśmy na pewno możliwości bezpośredniego kontaktu z taką cywilizacją, zakładając, że taka by się tam znalazła.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
niuton / 27 grudnia 2011 o 00:49
[quote name='Janusz28nowogard' timestamp='1324940789' post='575097']
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pola kwantowe), i czy materialny pojedynczy gen organiczny w postaci atomu mógłby przebyć "czs" do np. do Ziemia 2.0 czy Mars; jak sprzężyś wszystkie pola kwantowe w próżni do jednej energii, czy próżnia oddziałuje na zmienioną strukturę cząsteczkową ciemnj materii? tysiące pytań, w zagadnieniach jestem laikiem i nie znam układów wzorniczych matematycznie na dane masy i siły wchodzących w różnego rodzaju reakcjach, ale kwant inaczej sie zachowuje w naszej grawitacji ziemskiej a inaczej w połażeniu magnetyzmu kosmicznego
[/quote]

Wszystko pozakumulowaniem ciemnej materii dokładnie opisali na Onecie.
[quote name='Janusz28nowogard' timestamp='1324940789' post='575097']
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwias... rozwiń
Avatar
Janusz28nowogard / 27 grudnia 2011 o 00:06
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pola kwantowe), i czy materialny pojedynczy gen organiczny w postaci atomu mógłby przebyć "czs" do np. do Ziemia 2.0 czy Mars; jak sprzężyś wszystkie pola kwantowe w próżni do jednej energii, czy próżnia oddziałuje na zmienioną strukturę cząsteczkową ciemnj materii? tysiące pytań, w zagadnieniach jestem laikiem i nie znam układów wzorniczych matematycznie na dane masy i siły wchodzących w różnego rodzaju reakcjach, ale kwant inaczej sie zachowuje w naszej grawitacji ziemskiej a inaczej w połażeniu magnetyzmu kosmicznego
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pol... rozwiń
Avatar
Janusz28nowogard / 26 grudnia 2011 o 23:28
Jestem amatorskim myślicielem. Znaleźliśmy Ziemie2 w ekoswerze o odp stop.C i warunkach życiowych, nasówa się pytanie: czy istnieje tam cywilizacja? na jakim etapie rozwojowym genetycznie (atom, bakteria, komórka czy może monolit zwierzęcopodobny, organiczny, złożono-komórkowy jak my ludzie, -na jakim stopniu zaawansowania podświadomego, umysłowego), czy da się zasiedlić Ziemię 2.0 łańcuchem genetycznym tak jak ktoś zasilił nami Naszą ziemię?
Avatar
Robert / 26 grudnia 2011 o 20:41
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote] rozwiń
Avatar
quantum1 / 26 grudnia 2011 o 19:24
Jak to C jest najszybsze ?
Przeciez predkosc odwzorowania stanow miedzy splatanymi kwantowo atomami jest szybcza niz c.
Avatar
stefan / 26 grudnia 2011 o 17:28
[quote name='from Wlodawa 1.0' timestamp='1324913858' post='574982']
No to może jeszcze mają swego Jezusa w ver. 2.0
[/quote]
Może zaczną wreszcie tam KOMUCHÓW wywozić.
Avatar
from Wlodawa 1.0 / 26 grudnia 2011 o 16:37
[quote name='future 2.0' timestamp='1324736045' post='574746']
Wesołych Świąt Ziemio 2.0
[/quote]
No to może jeszcze mają swego Jezusa w ver. 2.0
Avatar
Jan / 26 grudnia 2011 o 12:19
Napęd warp i po krzyku jesteśmy tam po tygodniu.
Avatar
Obi / 26 grudnia 2011 o 08:53
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]

Przeciążenie pojawia się tylko podczas przyspieszenia więc będąc w przestrzeni kosmicznej można je zredukowac kosztem tego przyspieszenia. Co prawda wolniej sie rozpedzimy ale nikt nie bedzie lecial z "klockiem" chyba ze sie nie oprozni przed odlotem.
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]

Przeciążenie pojawia się tylko podczas przyspieszenia więc b... rozwiń
Avatar
patryk / 26 grudnia 2011 o 03:16
@tomasz ziemia 2.0 znajduje się 600 lat świetlnych od nas nie 8 minut świetlnych
Avatar
niuton / 27 grudnia 2011 o 00:49
[quote name='Janusz28nowogard' timestamp='1324940789' post='575097']
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pola kwantowe), i czy materialny pojedynczy gen organiczny w postaci atomu mógłby przebyć "czs" do np. do Ziemia 2.0 czy Mars; jak sprzężyś wszystkie pola kwantowe w próżni do jednej energii, czy próżnia oddziałuje na zmienioną strukturę cząsteczkową ciemnj materii? tysiące pytań, w zagadnieniach jestem laikiem i nie znam układów wzorniczych matematycznie na dane masy i siły wchodzących w różnego rodzaju reakcjach, ale kwant inaczej sie zachowuje w naszej grawitacji ziemskiej a inaczej w połażeniu magnetyzmu kosmicznego
[/quote]

Wszystko pozakumulowaniem ciemnej materii dokładnie opisali na Onecie.
[quote name='Janusz28nowogard' timestamp='1324940789' post='575097']
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwias... rozwiń
Avatar
Janusz28nowogard / 27 grudnia 2011 o 00:06
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pola kwantowe), i czy materialny pojedynczy gen organiczny w postaci atomu mógłby przebyć "czs" do np. do Ziemia 2.0 czy Mars; jak sprzężyś wszystkie pola kwantowe w próżni do jednej energii, czy próżnia oddziałuje na zmienioną strukturę cząsteczkową ciemnj materii? tysiące pytań, w zagadnieniach jestem laikiem i nie znam układów wzorniczych matematycznie na dane masy i siły wchodzących w różnego rodzaju reakcjach, ale kwant inaczej sie zachowuje w naszej grawitacji ziemskiej a inaczej w połażeniu magnetyzmu kosmicznego
przepraszam za błędy, to z ekscytacji, ciekawi mnie sposób kumulowania ciemnej materii abym mógł odbić się od jej grawitecji (w położeniu przestrzennym próżni będącym poza grawitacją naszej ziemi) i jaki trzeba zastosować magnetyzm aby wyczuł ciemną materię w próżni; jak i jaki stworzyć generator z nanoatomowego (cząstka Higgsa tz boska cząsteczka) rozczepienia przenikający tak gęsto twardo-złożoną strukturę jak próżnia; z jakiego stopu pirwiastkowego (nie materialngo) stworzyć strukturę złożoną przenikającą próżnię jak fala magnetyczna (pol... rozwiń
Avatar
Janusz28nowogard / 26 grudnia 2011 o 23:28
Jestem amatorskim myślicielem. Znaleźliśmy Ziemie2 w ekoswerze o odp stop.C i warunkach życiowych, nasówa się pytanie: czy istnieje tam cywilizacja? na jakim etapie rozwojowym genetycznie (atom, bakteria, komórka czy może monolit zwierzęcopodobny, organiczny, złożono-komórkowy jak my ludzie, -na jakim stopniu zaawansowania podświadomego, umysłowego), czy da się zasiedlić Ziemię 2.0 łańcuchem genetycznym tak jak ktoś zasilił nami Naszą ziemię?
Avatar
Robert / 26 grudnia 2011 o 20:41
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote] rozwiń
Avatar
quantum1 / 26 grudnia 2011 o 19:24
Jak to C jest najszybsze ?
Przeciez predkosc odwzorowania stanow miedzy splatanymi kwantowo atomami jest szybcza niz c.
Avatar
stefan / 26 grudnia 2011 o 17:28
[quote name='from Wlodawa 1.0' timestamp='1324913858' post='574982']
No to może jeszcze mają swego Jezusa w ver. 2.0
[/quote]
Może zaczną wreszcie tam KOMUCHÓW wywozić.
Avatar
from Wlodawa 1.0 / 26 grudnia 2011 o 16:37
[quote name='future 2.0' timestamp='1324736045' post='574746']
Wesołych Świąt Ziemio 2.0
[/quote]
No to może jeszcze mają swego Jezusa w ver. 2.0
Avatar
Jan / 26 grudnia 2011 o 12:19
Napęd warp i po krzyku jesteśmy tam po tygodniu.
Avatar
Obi / 26 grudnia 2011 o 08:53
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]

Przeciążenie pojawia się tylko podczas przyspieszenia więc będąc w przestrzeni kosmicznej można je zredukowac kosztem tego przyspieszenia. Co prawda wolniej sie rozpedzimy ale nikt nie bedzie lecial z "klockiem" chyba ze sie nie oprozni przed odlotem.
[quote name='copelza' timestamp='1324864858' post='574893']
8 min, tomku, jest do naszego słońca. do ziemi 2.0 jest 600 lat świetlnych. tak naprawdę problemem będzie nie tyle przekroczenie prędkości światła, co przyspieszenie, jakie będzie potrzebne do jej osiągnięcia. organizmy białkowe są dosyć "miękkie" wyobraź sobie, że lecisz przez dziesięć lat z trzydziestotonowym klockiem na ciele niezbyt miła perspektywa.
[/quote]

Przeciążenie pojawia się tylko podczas przyspieszenia więc b... rozwiń
Avatar
patryk / 26 grudnia 2011 o 03:16
@tomasz ziemia 2.0 znajduje się 600 lat świetlnych od nas nie 8 minut świetlnych
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przykra niespodzianka na koniec wesela, stracili wszystkie pieniądze. Rodzina apeluje o pomoc

Przykra niespodzianka na koniec wesela, stracili wszystkie pieniądze. Rodzina apeluje o pomoc 1 0

Gorsza sytuacja, która mogłaby nas spotkać w takim dniu, to chyba tylko śmierć bliskiej osoby – mówi pani Edyta. Młodzi pobrali się w sobotę w kościele w Wojciechowie. Kiedy razem w gośćmi bawili się na weselu ktoś okradł ich ze wszystkich pieniędzy, które dostali w prezencie

Nowy przystanek kolejowy w Lublinie. Co z drogą do niego? "Nie będzie bezpieczna"

Nowy przystanek kolejowy w Lublinie. Co z drogą do niego? "Nie będzie bezpieczna" 6 7

Droga do nowego przystanku kolejowego na Czubach nie będzie bezpieczna ani dla pieszych, ani dla kierowców - twierdzą władze miasta. Bardzo ostro krytykują zaprojektowaną przez kolejarzy drogę do peronu. Właściwy dojazd i dojście ma zapewnić miasto, ale na razie nie zamówiło nawet projektu takiej ulicy

Siatkarki LUK AZS UMCS i Tomasovii zanotowały po dwie porażki

Siatkarki LUK AZS UMCS i Tomasovii zanotowały po dwie porażki 1 0

Półfinały w grupie czwartej na razie przebiegają po myśli faworytów. MKS San-Pajda prowadzi z LUK AZS UMCS 2:0. Po dwóch meczach tak samo wygląda rywalizacja Szóstki Mielec z Tomasovią

Górnik nadrabia zaległości. Dziś mecz z Chrobrym Głogów

Górnik nadrabia zaległości. Dziś mecz z Chrobrym Głogów 1 1

Dzisiaj Górnik Łęczna w zaległym meczu zmierzy się z Chrobrym Głogów. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 17

Te miejskie inwestycje mogą się nie rozpocząć w terminie
galeria

Te miejskie inwestycje mogą się nie rozpocząć w terminie 11 14

Albo nikt nie chce się podjąć budowy, albo wykonawcy proponują za wysokie ceny. Taki problem ze znalezieniem ekip budowlanych coraz częściej ma samorząd Lublina. Już wiadomo, że kilku inwestycji nie zacznie w zakładanym terminie. Z jednej już w tym roku zrezygnowano, losy innej rozstrzygną się pojutrze

Zawiesił metalową linkę, która przecięła szyję 15-latka
z kraju
film

Zawiesił metalową linkę, która przecięła szyję 15-latka 1 9

Tarnobrzeg (woj. podkarpackie). 41-letni Tomasz O. zawiesił metalową linkę między dwoma metrowymi słupkami. Linka przecięła tchawicę 15-letniego Dominika, który przejeżdżał przez prywatną drogę na skuterze. 41-latek usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania zagrożenia życia lub zdrowia. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. 

Opaska, która ratuje życie. Czerwony Guzik będzie dostępny dla seniorów z całego regionu

Opaska, która ratuje życie. Czerwony Guzik będzie dostępny dla seniorów z całego regionu 4 1

Czarne opaski z czerwonym guzikiem, którego przyciśnięcie oznacza potrzebę wezwania pomocy, będą mogli otrzymać seniorzy z całego województwa lubelskiego. Jest na to 49 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego

Będzie kolejna wyprawa na K2. Jest komunikat PHZ
galeria
film

Będzie kolejna wyprawa na K2. Jest komunikat PHZ 5 4

Po analizie sytuacji oraz ustaleniach Komitetu Organizacyjnego i członków wyprawy podjęto decyzję, iż kolejna zimowa wyprawa na K2 w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy, planowana będzie na zimę 2019/2020 - poinformował Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera

Opiekunkę zatrudnię. Zarobić można nawet 1700 euro na rękę

Opiekunkę zatrudnię. Zarobić można nawet 1700 euro na rękę 0 4

Nawet 1700 euro „na rękę” może zarobić w Niemczech opiekunka osób starszych. Zarobki zależą od kwalifikacji i znajomości języka

Pierwsze miasto z prohibicją w woj. lubelskim? Wieczorem mieszkańcy nie kupią alkoholu nawet na stacji paliw
film

Pierwsze miasto z prohibicją w woj. lubelskim? Wieczorem mieszkańcy nie kupią alkoholu nawet na stacji paliw 414 68

Między godz. 23 a 6 rano alkohol kupisz tylko w barze. Ograniczenia mają obowiązywać w sklepach monopolowych, hipermarketach i na stacjach paliw. Puławy to jedno z pierwszych miast, które chce skorzystać z nowych uprawnień ustawowych

Tak powstają niezwykłe prace, które zobaczymy w centrum Lublina [zdjęcia]
galeria

Tak powstają niezwykłe prace, które zobaczymy w centrum Lublina [zdjęcia] 49 2

Prace będzie można za kilka dni oglądać na placu Teatralnym w Lublinie

Arcybiskup konsekrował kościół w Lublinie. Po 22 latach istnienia parafii [zdjęcia]
galeria

Arcybiskup konsekrował kościół w Lublinie. Po 22 latach istnienia parafii [zdjęcia] 21 8

W poniedziałek arcybiskup Stanisław Budzik konsekrował kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika na ul. Kaczeńcowej, w 22 roku istnienia parafii. Metropolita lubelski poświęcił również pamiątkową tablicę umieszczoną przy wejściu do świątyni.

Pokazy młodych tancerzy z Lublina

Pokazy młodych tancerzy z Lublina 2 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na pokaz młodych tancerzy z Lublina i regionu, który odbędzie się 28 kwietnia o godz. 17.

Cztery monodramy teatralne w DDK Węglin
25 kwietnia 2018, 18:00

Cztery monodramy teatralne w DDK Węglin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu T1A Dzielnicowego Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) w kwietniu zobaczymy aż cztery monodramy w wykonaniu różnych artystów. Poszczególne spektakl odbędą się 25 kwietnia o godz. 18 i 19 oraz 26 kwietnia o godz. 18 i 19.15.

S17: Konstrukcja mostu już gotowa

S17: Konstrukcja mostu już gotowa 23 1

6 belek, każda o masie 66 ton, leży na swoim miejscu. Tak wygląda gotowa konstrukcja nowego mostu na Wieprzu, w ciągu S17 w miejscowości Kośmin (gmina Żyrzyn)

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.