Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lipca 2008 r.
11:29
Edytuj ten wpis

Nie ma towaru w mieście

0 3 A A

Jeszcze niedawno każdy wiedział, gdzie, od kogo i za ile można było kupić skręta czy coś mocniejszego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale teraz blady strach padł na wszystkich. W siedemdziesię-ciotysięcznym Zamościu coraz trudniej o dopalacza.

"K... mać, zamykajcie dobrych chłopaków za jointy, a pedofili i inne wynalazki uniewinniajcie, najlepiej wszystkich nas zamknijcie”, "Dobra robota! Rozwalić to ścierwo!” - Tak komentowano w internetowym wydaniu naszej gazety najświeższe informacje o kolejnych zatrzymaniach w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się przemytem i obrotem narkotykami na dużą skalę.

Nalot na mieszkania

W ostatnich dniach czerwca policjanci z Centralnego Biura Śledczego, wspierani przez policyjnych antyterrorystów, weszli jednocześnie do kilkunastu mieszkań w Zamościu. Zatrzymano 14 mężczyzn w wieku od 25 do 37 lat, którzy zajmowali się organizowaniem sieci dilerskich.

- Pośredniczyli w handlu między dużymi dostawcami narkotyków, a miejscowymi odbiorcami - informuje Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. - Towar ten trafiał później do szkół, dyskotek, klubów i indywidualnych odbiorców.

Wyszli od prostytutek

Śledztwo prowadzone od października 2006 r. zaczęło się od prostytutek. Punktem wyjścia były materiały uzyskane ze sprawy czerpania korzyści majątkowej z uprawiania nierządu na terenie Zamościa, które prowadzono trzy lata temu. Wtedy wyszło na jaw, że część z zatrzymanych może mieć powiązania z osobami trudniącymi się produkcją lub przemytem narkotyków, które trafiały na Lubelszczyznę i poprzez sieć mniejszych hurtowników i dilerów, a rozprowadzane były m.in. w szkołach, pubach i dyskotekach w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskim, Krasnymstawie, Janowie Lubelskim i Włodawie... Czyli praktycznie w całym województwie.

Przebitka jak ta lala

Za gram marihuany hurtownik płacił dostawcy 15-20 zł, diler kupował ją od hurtownika za 18-25 zł, a następnie sprzedawał zielsko po 30-40 zł (w zależności od wielkości zakupu lub zażyłości konsumenta ze sprzedającym). Gram amfetaminy kosztował w Zamościu 40 zł, a w Tomaszowie Lubelskim już 10 zł więcej. Jeżeli ktoś pojechał jednego dnia busem do stolicy i kupił 1 kg amfetaminy po 8 zł za gram, wyłożył 8 tys. zł. Po powrocie do Tomaszowa Lubelskiego mógł zarobić na tym interesie 50 tys. zł. W kieszeni, pomijając koszty podróży, zostawało 42 tys. zł. Czterokrotna przebitka była na tabletkach ecstasy.

Przyznał się, ile zarobił

Pierwszy etap śledztwa zakończył się w marcu br. skierowaniem do sądu aktu oskarżenia - wraz z ponad 100 tomami akt i załączników - przeciwko 23 osobom należącym do zorganizowanej grupy przestępczej. Na ławie oskarżonych zasiedli mieszkańcy województwa lubelskiego i mazowieckiego, głównie Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego i okolic Warszawy, którym przedstawiono łącznie 65 zarzutów. Pierwsze skrzypce w tej grupie grał 32-letni Robert K. z Zamościa.

W maju w stan oskarżenia postawiono kolejnych 12 osób, w tym przywódcę kolejnej zamojskiej grupy, 26-letniego Adriana K. W ten sposób zakończono drugi etap śledztwa. Część z oskarżonych dobrowolnie poddała się karze.

- Poza odpowiedzialnością karną - a niektórym grozi do 15 lat pozbawienia wolności - oskarżonych czeka zwrot uzyskanych korzyści majątkowych - zwraca uwagę Marek Grodzki, szef Prokuratury Okręgowej w Zamościu. - Dotyczy to również osób, które zdecydowały się z nami współpracować. Jeden z oskarżonych przyznał, iż w okresie prowadzenia działalności przestępczej zarobił 100 tys. zł.

Po zapadnięciu prawomocnego wyroku będzie musiał oddać wszystko, co do złotówki.

Urwać łeb hydrze

Podczas śledztwa udokumentowano wprowadzenie do obrotu ponad 100 kilogramów narkotyków. W większości była to marihuana, którą przemycano do Polski z krajów Beneluksu. Szajka działała głównie na terenie Zamościa i okolicznych powiatów, miała powiązania z grupami przestępczymi m.in. z Kielc, Poznania i Warszawy.

Ale z handlarzami narkotyków jest jak z włosami. Po pewnym czasie wszystko odrasta. - Nie pozbyliśmy się narkotyków, ale jest ich znacznie mniej - mówi szef zamojskiej prokuratury.

O ile? - O 60 proc. Handel jest rozproszony, a źródła dostaw nie są skupione w rękach kilku osób.

Strach gadać

Na to samo zwracają uwagę amatorzy używek. - Nie ma towaru w mieście - rozkłada ręce tegoroczny maturzysta. - Kiedyś człowiek wiedział, do kogo uderzać, teraz jest problem. Jedni siedzą, inni boją się w ogóle gadać o narkotykach. Moi znajomi jeżdżą po towar do stolicy, ale trzeba uważać, bo można głupio wpaść. Kolega miał przy sobie fifkę i ćwierć grama marihuany. Będzie miał namieszane w papierach, bo policja go zgarnęła.

Od początku postępowania zatrzymano i postawiono zarzuty 200 osobom, z czego 87 były tymczasowo aresztowane. Wśród podejrzanych płci obojga są nie tylko przedstawiciele tak zwanego marginesu z wykształceniem niepełnym podstawowym; nie brakuje osób z dobrych domów, dzieci lekarzy czy nauczycieli. W gronie zatrzymanych znaleźli się m.in. studenci AWF i filologii angielskiej, nauczyciel akademicki, ratownik medyczny i prezes warszawskiej spółki, który zarabiał miesięcznie 12 tys. zł.

Śledztwo trwa.

Maciej Lechutko

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
BBB / 19 maja 2009 o 10:56
Misiek napisał:
Brawo policja!!!
Nareszcie wzięli się za przestępców. Może skończyli wreszcie ze ściganiem gimnazjalistów za lewe gry i wzięli się za prawdziwą przestępczość.
J...ć bandytów, ulice dla obywateli! Powinni jeszcze dla przykładu paru handlarzy narkotykami odstrzelić w czasie próby ucieczki albo za stawianie oporu! Tylko żby dostali za to medal i awans, a nie zarzuty...



Jebać cie ku*** stara,frajerze. żeby ci huja w dupsko wbili cwelu je***y i zebys zdychal na smietniku kiedys za to co powiedziales konfidencie je***y



Jebać cie ku*** stara,frajerze. żeby ci huja w dupsko wbili cwelu je***y i zebys zdychal na smietniku kiedys za to co powiedziales konfidencie je***y rozwiń
Avatar
Misiek / 12 lipca 2008 o 22:35
Brawo policja!!!
Nareszcie wzięli się za przestępców. Może skończyli wreszcie ze ściganiem gimnazjalistów za lewe gry i wzięli się za prawdziwą przestępczość.
J...ć bandytów, ulice dla obywateli! Powinni jeszcze dla przykładu paru handlarzy narkotykami odstrzelić w czasie próby ucieczki albo za stawianie oporu! Tylko żby dostali za to medal i awans, a nie zarzuty...
Avatar
yogi / 11 lipca 2008 o 14:46
Mnie też złapali z podbitą lufką rzucili na chodnik skuli zaciągani do busa i wrzeszczeli że pójdę siedzieć jak zaraz nie powiem od kogo to mam zabrali mnie na komisariat zostawili na 2 godziny sprawdzili wszystko co miałem przy sobie telefon i tak dalej potem rozmowa z Panem chyba prokuratorem postawienie zarzutów, znowu zostawili mnie na 2 godziny. Dostałem świstek kiedy i gdzie mam się stawić na rozprawę. Bardzo dobrze to pamiętam bo ślady po kajdankach jeszcze mam. Moim zdaniem trochę przesadzili nie jestem bandytą, złodziejem, kryminalistą uczę się, pracuję a w wolnych chwilach lubię sobie zapalić zresztą tak jak większość. Palę i jest to mój wybór dodam tylko że nikogo nie sprzedałem bo wole sam ponieść konsekwencje niż jeszcze kogoś w to mieszać.
Mnie też złapali z podbitą lufką rzucili na chodnik skuli zaciągani do busa i wrzeszczeli że pójdę siedzieć jak zaraz nie powiem od kogo to mam zabrali mnie na komisariat zostawili na 2 godziny sprawdzili wszystko co miałem przy sobie telefon i tak dalej potem rozmowa z Panem chyba prokuratorem postawienie zarzutów, znowu zostawili mnie na 2 godziny. Dostałem świstek kiedy i gdzie mam się stawić na rozprawę. Bardzo dobrze to pamiętam bo ślady po kajdankach jeszcze mam. Moim zdaniem trochę przesadzili nie jestem bandytą, złodziejem, kryminali... rozwiń
Avatar
BBB / 19 maja 2009 o 10:56
Misiek napisał:
Brawo policja!!!
Nareszcie wzięli się za przestępców. Może skończyli wreszcie ze ściganiem gimnazjalistów za lewe gry i wzięli się za prawdziwą przestępczość.
J...ć bandytów, ulice dla obywateli! Powinni jeszcze dla przykładu paru handlarzy narkotykami odstrzelić w czasie próby ucieczki albo za stawianie oporu! Tylko żby dostali za to medal i awans, a nie zarzuty...



Jebać cie ku*** stara,frajerze. żeby ci huja w dupsko wbili cwelu je***y i zebys zdychal na smietniku kiedys za to co powiedziales konfidencie je***y



Jebać cie ku*** stara,frajerze. żeby ci huja w dupsko wbili cwelu je***y i zebys zdychal na smietniku kiedys za to co powiedziales konfidencie je***y rozwiń
Avatar
Misiek / 12 lipca 2008 o 22:35
Brawo policja!!!
Nareszcie wzięli się za przestępców. Może skończyli wreszcie ze ściganiem gimnazjalistów za lewe gry i wzięli się za prawdziwą przestępczość.
J...ć bandytów, ulice dla obywateli! Powinni jeszcze dla przykładu paru handlarzy narkotykami odstrzelić w czasie próby ucieczki albo za stawianie oporu! Tylko żby dostali za to medal i awans, a nie zarzuty...
Avatar
yogi / 11 lipca 2008 o 14:46
Mnie też złapali z podbitą lufką rzucili na chodnik skuli zaciągani do busa i wrzeszczeli że pójdę siedzieć jak zaraz nie powiem od kogo to mam zabrali mnie na komisariat zostawili na 2 godziny sprawdzili wszystko co miałem przy sobie telefon i tak dalej potem rozmowa z Panem chyba prokuratorem postawienie zarzutów, znowu zostawili mnie na 2 godziny. Dostałem świstek kiedy i gdzie mam się stawić na rozprawę. Bardzo dobrze to pamiętam bo ślady po kajdankach jeszcze mam. Moim zdaniem trochę przesadzili nie jestem bandytą, złodziejem, kryminalistą uczę się, pracuję a w wolnych chwilach lubię sobie zapalić zresztą tak jak większość. Palę i jest to mój wybór dodam tylko że nikogo nie sprzedałem bo wole sam ponieść konsekwencje niż jeszcze kogoś w to mieszać.
Mnie też złapali z podbitą lufką rzucili na chodnik skuli zaciągani do busa i wrzeszczeli że pójdę siedzieć jak zaraz nie powiem od kogo to mam zabrali mnie na komisariat zostawili na 2 godziny sprawdzili wszystko co miałem przy sobie telefon i tak dalej potem rozmowa z Panem chyba prokuratorem postawienie zarzutów, znowu zostawili mnie na 2 godziny. Dostałem świstek kiedy i gdzie mam się stawić na rozprawę. Bardzo dobrze to pamiętam bo ślady po kajdankach jeszcze mam. Moim zdaniem trochę przesadzili nie jestem bandytą, złodziejem, kryminali... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 0

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 1 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach

Dzień Otwarty w nowym przedszkolu w Rakowiskach 1 0

Gmina Biała Podlaska zaprasza na Dzień Otwarty w nowym przedszkolu samorządowym w Rakowiskach. Placówka ruszy 1 września.

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys
25 maja 2018, 0:00

Dni Łukowa 2018: Ania Dąbrowska i Boys 0 0

W dniach 25-27 maja w Łukowie rozpocznie się wielkie rodzinne imprezowanie w ramach Dni Łukowa 2018. Organizatorzy szykują dla mieszkańców szereg wspaniałych atrakcji, m.in. koncerty Ani Dąbrowskiej i grupy Boys.

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny]
galeria

Widok z basenu na rzekę, są też sauny i gabinety. Nowe SPA już otwarte [zdjęcia, ceny] 10 1

Hotel Oskar w Puławach w środę wpuścił pierwszych klientów do budowanego od roku nowego skrzydła. Na parterze znajdziemy baseny i sauny. Na piętrze - gabinety masażu i siłownię, a wkrótce otwarta zostanie również sala do gry w squasha. To pierwszy tego typu obiekt w mieście.

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej
25 maja 2018, 15:00

Podlaski Moto Show na lotnisku w Białej Podlaskiej 0 0

Biała Podlaska. Gratka dla fanów motoryzacji. Od piątku do niedzieli na miejscowym lotnisku odbędzie się Podlaski Moto Show. Impreza połączona jest z 1. rundą Pucharu Polski w Wyścigach Równoległych.

LSM: Wielki Festyn Rodzinny
26 maja 2018, 13:00

LSM: Wielki Festyn Rodzinny 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka w sobotę, 26 maja o godz. 13 na placu przy Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się Wielki Festyn Rodzinny. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Włodawa promuje się w Warszawie

Włodawa promuje się w Warszawie 0 0

Zdjęcia z Włodawy wraz z opisem sztandarowych wydarzeń kulturalnych w tym mieście pojawiły się w samym centrum stolicy.

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł

Lubartów: Nowe boisko za 3,7 mln zł 0 0

Lubartów oficjalnie otworzy nową sportową inwestycję. Chodzi o boisko przy ul. Parkowej.

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu

Skatowali 45-latka. Jest decyzja sądu 2 3

Zamojski sąd aresztował trzech mężczyzn, którzy pobili na śmierć 45-latka.

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej

Lublin: Nocne utrudnienia na ul. Krochmalnej 0 3

Dziś w nocy jednojezdniowy odcinek ul. Krochmalnej zostanie zaślepiony tuż przed skrzyżowaniem z Diamentową, a dokładnie na wysokości stacji paliw

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja
galeria

Prezydent Żuk chciał zmienić sędzię prowadzącą jego sprawę. Jest decyzja 9 17

Sędzia, której prezydent Lublina zarzucił stronniczość nie będzie odsunięta od jego sprawy. Postanowił tak dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jego decyzja umożliwia ogłoszenie wyroku, o ile prezydent nie zaskarży postanowienia o odmowie wykluczenia sędzi, a ma do tego prawo.

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping

Strefa zabawy i wypoczynku przy Skende Shopping 0 0

W Dzień Dziecka przy centrum handlowym Skende Shopping obok Ikea otwarte zostaną dwie strefy zabawy i wypoczynku. Znajdą się w nich m.in.: ślizgawki, zjeżdżalnie, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji
galeria

Gabinet Cieni PO obradował w Lublinie. Schetyna: Rządowi brakuje refleksji 2 17

Rządowi PiS-u brakuje refleksji nt. sytuacji osób niepełnosprawnych – powiedział w Lublinie Grzegorz Schetyna. Były wicepremier, obecnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyjechał w czwartek do miasta ze swoim „Gabinetem Cieni”.

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody!
Wiersze między newsami

Propozycja na ciepły dzień: koniecznie lody! 3 2

Co wybierzecie? Perłową śmietankę czy wafle złożone? Wśród pylnych akacji, zatrzymał się poeta i zapatrzył na wędrowną lodziarnię. Był rok 1914

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?