Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 lipca 2010 r.
15:35
Edytuj ten wpis

Nie mam czasu być celebrytą

0 0 A A

ROZMOWA z Sebastianem Karpiel–Bułecką, liderem grupy Zakopower

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zakopower to zespół, który łączy muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami oraz rockową estetyką. Zadebiutował w 2005 roku płytą "Music Hal”, która została dobrze przyjęta przez publiczność i doceniona przez jurorów wielu festiwali. Druga płyta ukazała się w 2007 roku. Teksty poszczególnych utworów, poza członkami zespołu napisali tacy artyści, jak: Kayah, Adam Nowak i Rafał Bryndal. Na krążku słychać rockowe, punkowe, a nawet afrykańskie rytmy.

• Skąd się w ogóle wzięła nazwa Zakopower, skądinąd łatwo wpadająca w ucho i dość medialna?
– Ja wymyśliłem. Chodziło o oddanie charakteru, sposobu grania i miejsca, z którego pochodzi nasz zespół. Myślę, że Zakopower łączy te wszystkie elementy.

• A rodowici górale nie uważają przypadkiem, że gracie muzykę góralską w inny sposób niż oni by chcieli?
– Ależ my w ogóle nie gramy góralskiej muzyki! Nasze piosenki mają góralski charakter, bo urodziliśmy się w Zakopanem. Zanim powstał Zakopower, graliśmy muzykę ludową. Stąd pozostała w nas taka, a nie inna maniera wykonawcza i brzmienie. Melodie sami skomponowaliśmy, od początku do końca. Górale nie powinni mieć więc do nas pretensji.

• W tekstach piosenek często jednak używacie gwary góralskiej.
– Jesteśmy góralami, mamy do tego prawo. Uważam, że jest to zabieg ciekawy i świadczy o bogactwie języka polskiego. Poza tym, śpiewanie gwarą odróżnia nas od innych zespołów.

• W ostatnich latach można zaobserwować trend na kapele odwołujące się do tradycji góralskiej. Robią tak Golec Uorkiestra, Brathanki…
– Co roku pojawiają się jakieś nowe trendy. Wielki boom na folk mamy już za sobą. Zaczął się od nagrania Gorana Bregovića i Kayah. W tej chwili trochę przygasł. Duże stacje radiowe nie puszczają już tego rodzaju muzyki. Na nasz zespół akurat nie ma to wpływu, bo my i tak gramy mnóstwo koncertów. Robimy to, co uważamy, że jest dobre i co przynosi nam radość.

• Jakie zespoły są dla pana inspiracją?
– Słucham przede wszystkim jazzu. Ta muzyka mnie rozwija.

• Co w piosence jest ważniejsze: muzyka, czy tekst?
– Zależy, o jakim gatunku rozmawiamy. W jazzie na przykład nie ma tekstu, więc główną rolę odgrywają same dźwięki. W popowych, czy rockowych piosenkach z kolei, tekst jest tak samo ważny jak muzyka. Dobrze jest przecież śpiewać o czymś ważnym, a nie o majteczkach, które mają kropeczki.

• A jaki przekaz płynie z waszych utworów?
– Piszę o tym, co czuję, gdy widzę świat. Każdy może z tego wyciągnąć coś dla siebie. Na pewno moje piosenki skłaniają do refleksji.

• Artyści narzekają, że coraz mniej osób kupuje oryginalne płyty, większość nielegalnie ściąga muzykę z Internetu. Ostatnio głośna była sprawa pojawienia się pirata najnowszej płyty Kultu jeszcze przed oficjalną premierą oryginału. Oburza to pana?
– Oczywiście. Żaden artysta nie chce być okradany. Rozumiem, że niektórzy mogą mówić, że ściąganie muzyki z internetu to przyszłość fonografii, ale co innego robić to nielegalnie, a co innego zapłacić za ściągnięcie z legalnego źródła.

• A uważa się pan za celebrytę? To takie teraz modne.
– Celebryta to ktoś, kto się niczym konkretnym w życiu nie zajmuje oprócz tego, że bywa na bankietach i imprezach. Ja akurat nie mam na to czasu. Oprócz występów w zespole, pracuję też jako architekt.
• Dlaczego?

– Trudno powiedzieć. Budowanie jest na Podhalu modne i człowiek cały czas ma z tym styczność. Pewnie wpływ na mój wybór miały tradycje rodzinne. Architektem jest też mój brat.

• Podobno zrobił pan projekty domów dla swoich kolegów z zespołu.
– To prawda. Domy te są właśnie budowane. Pewnie kiedyś zrobię też projekt domu dla siebie.

• Powiedział pan kiedyś, że lubi patrzeć w niebo. Nadal tak jest?
– Tak. To mnie odpręża. Tempo życia jest takie szybkie, wszyscy są tak zagonieni, że nie ma czasu na zastanowienie się nad swoim życiem i szukanie jego prawdziwego sensu. Kiedy więc mam wolną chwilę patrzę w niebo.

• W najbliższym czasie sporo będzie się działo jednak tu na ziemi. Na wybory pan idzie?
– Pójdę. Obecność na wyborach to obowiązek każdego obywatela.

• A jak Pan przeżył wiadomość o katastrofie smoleńskiej. Niektórzy artyści stworzyli utwory opisujące ich stan ducha w tamtych dniach.
– Ja nie miałem takiej potrzeby. Przeżyłem to po swojemu. Po prostu pomodliłem za ofiary.

Pozostałe informacje

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium