Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 stycznia 2011 r.
16:01
Edytuj ten wpis

Nie zjesz śniadania: Zmarzniesz i utyjesz

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A

Szkolne sklepiki to siedlisko zła, bo zamiast owoców sprzedają chipsy. A dzieci robią niemądrze, sięgając po chrupki i colę zamiast po kanapki i warzywa. Taki lament co pewien czas przetacza się przez media w całej Polsce. Kto bije na trwogę? Dorośli. Ci sami, którzy obżerają się przed snem, a owoce są im równie obce, co ich pociechom


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Aż 76 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że odżywia się zdrowo. Mówią tak zwłaszcza osoby starsze. Większą świadomość swojego niezdrowego odżywiania mają ludzie młodzi, do 25 roku życia. Ale kiedy się temu lepiej przyjrzeć, ten optymizm zaczyna się chwiać.

– To, że Polacy są tak przekonani o swoim zdrowym stylu odżywiania jest, niestety, niezmienne od wielu, wielu lat – mówi dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia Warszawie.

Śnimy o smukłej sylwetce, tyjemy we śnie

Jednym z głównych grzechów jest objadanie się na noc. Codziennie dopuszcza się tego 8 proc. Polaków, a co piąty aż kilka razy w tygodniu zjada posiłek tuż przed snem. Wielu tłumaczy to sobie brakiem czasu. Organizm tuż przed zaśnięciem dostaje sporą dawkę kalorii, które powinien spalić. Ale nie ma okazji, by je spalić, bo z reguły po takiej później kolacji nasza aktywność ogranicza się do siedzenia przed komputerem lub telewizorem. A kalorie się odkładają. Męczymy również swój układ pokarmowy. – Po prostu nie pozwalamy mu odpocząć podczas snu – mówi dr Jarosz.

Brak śniadania nieźle tuczy

Grzech kolejny: omijanie śniadań. W ogóle nie jada ich co piąty Polak. Przodują w tym uczniowie i studenci: w tej grupie śniadaniami nie przejmuje się 40 proc. badanych. A jest czym się przejmować?
Jest.

– Niezjedzenie śniadania przy takiej temperaturze powoduje, że nie dostarczamy organizmowi rano odpowiedniej dawki energii do ogrzania się i możemy porządnie zmarznąć na przystanku. Ale opuszczanie posiłków jest szkodliwe nie tylko zimą – ostrzega Jarosz.

Tymczasem, co czwarty Polak w ciągu dnia nie znajduje czasu na trzy posiłki. Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących działalność gospodarczą, spośród których mniej niż trzy posiłki dziennie jada 43 proc. badanych oraz mieszkańców dużych miast (34 proc.). Co w tym złego? Paradoksalnie, kto je mniej posiłków, ten szybciej tyje. – Organizm nastawia się na to, że przerwa między kolejnymi posiłkami również będzie taka długa w związku z czym zaczyna magazynować energię, której później nie spali. I w ten sposób tyjemy.

Czas na obiad albo chipsy

Choć nie ma takiego pojęcia, jak "najlepsza pora na zjedzenie obiadu” to należy pamiętać, że optymalna przerwa między posiłkami to 4 godziny. Jako że nie zawsze udaje się pogodzić pracę z obiadem, nie powinno dziwić, że główny ciepły posiłek przed godz. 14 jadają głównie osoby starsze, emeryci i renciści oraz osoby z wykształceniem podstawowym i rolnicy. Na obiady po godz. 18 decydują się zwłaszcza osoby prowadzące działalność gospodarczą czy mieszkańcy dużych miast.

Dietetycy od dawna przypominają, że podjadanie między posiłkami jest nierozsądne. Chyba że sięgamy po owoce. I tu kolejna dobra wiadomość: jako podręczna przekąska w ciągu dnia owoce są bardziej popularne od słodyczy. Ale wystarczy spojrzeć na te same dane nieco inaczej, by przekonać się, że nadal co czwarty Polak sięga po słodycze codziennie. Pocieszające może być to, że aż 56 proc. badanych w ogóle nie podjada chipsów. Choć i tu dochodzimy do przykrego wniosku, że co ósmy Polak w wieku od 18 do 24 lat chipsy jada… codziennie.

A ryba gdzie?

Aż dwie trzecie Polaków niecodziennie jada owoce i warzywa. Ponad połowa zbyt rzadko sięga po przetwory mleczne. Trzy czwarte za rzadko jada ryby. Ponad połowa zbyt często jada słodycze. Co piąty badany spożywa za dużo napojów słodzonych.

Mimo to jesteśmy zadowoleni ze swojej diety. Badani w większości twierdzą, że jedzą tyle, ile trzeba pieczywa, owoców, warzyw, serów, słodyczy czy słodzonych napojów. I tu ciekawostka: wyjątkiem są ryby. Aż 61 proc. Polaków uważa, że jada ich za mało.

W reklamie

Skąd takie odpowiedzi? Spore zasługi może mieć intensywna i dowcipna kampania "Ryba wpływa na wszystko” prowadzona w mediach w 2008 roku, która miała zachęcić Polaków do częstszego sięgania po ryby. – Ale takie kampanie powinny trwać latami, by osiągnąć lepsze wyniki – mówi Jarosz. – Wszystkie programy żywieniowe, które były prowadzone na świecie i osiągnęły jakiś zauważalny efekt, były prowadzone ponad 20 lat. Dobrze, że kampania się odbyła, że została zauważona, ale rok to za mało. Znacznie szybciej ulegamy krótkotrwałym modom. Stąd te różne diety. Co rusz pojawia się jakiś bestseller i cieszy się dużym wzięciem.

Do czego najtrudniej przekonać Polaków?

– Do tego, żeby jedli regularnie i w sposób urozmaicony, bo to jest nudne dla wszystkich – podkreśla Jarosz. – Niby wszyscy o tym wiemy i wszystkim się wydaje, że się dobrze odżywiają i właśnie dlatego normalność żywieniowa wydaje się wszystkim bardzo mało atrakcyjna.

Dane: Zachowania i Nawyki Żywieniowe Polaków, CBOS 2010

Pozostałe informacje

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium