Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 marca 2012 r.
15:51
Edytuj ten wpis

O czym lubelscy posłowie mówią w Sejmie

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 0 A A
Sejm (Jacek Świerczyński/archiwum)
Sejm (Jacek Świerczyński/archiwum)

W Sejmie tej i poprzedniej kadencji najczęściej słyszano zwrot "Dziękuję bardzo panu posłowi”, "Panie marszałku, wysoka izbo…” oraz "Proszę bardzo, panie pośle”. Czy nasi politycy mają coś więcej do powiedzenia?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli spodziewamy się, że nasze województwo nie leży naszym posłom na sercu, to nic bardziej mylnego. Portal PracująDlaCiebie.pl sprawdził, o których regionach najczęściej mowa w Sejmie. Pierwsze miejsce zajmuje Wielkopolska.

Lubelskie jest w grupie województw na drugim miejscu – posłowie użyli tej nazwy w ok. 30 dyskusjach. Tak samo często wymieniano śląskie, podkarpackie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i łódzkie. Dla porównania: najgorzej w zestawieniu wypadło województwo zachodniopomorskie, które pojawiło się w zaledwie dwóch dyskusjach.

– Korzystaliśmy z ogólnie dostępnych danych. Nasz generator statystyk brał pod uwagę wszelkie modyfikacje nazw regionalnych. Nie używaliśmy nazw miast, np. Lublina lub mniejszych miejscowości, bo wtedy byłaby olbrzymia ilość danych do opracowania – mówi Adrian Łaźniewski z portalu PracujaDlaCiebie.pl.

"Panie marszałku, wysoka izbo…”

Można się cieszyć z aktywności naszych posłów. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.
Warto sprawdzić nie tylko ile, ale i o czym mówią nasi posłowie. Najchętniej o lubelskiem wypowiadali się posłowie z opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości. Według obliczeń portalu, wygłosili 33 proc. wypowiedzi związanych z lubelskiem. Dalej była Platforma (22 proc.), SLD i Solidarna Polska (po 15 proc.) oraz PSL (11 proc.) i RP (4 proc.).

Najchętniej głos zabierali: Małgorzata Sadurska i Gabriela Masłowska (obie z partii Jarosława Kaczyńskiego), Magdalena Gąsior-Marek (PO) oraz Piotr Szeliga (Solidarna Polska) i Jan Łopata (PSL).

W Sejmie tej i poprzedniej kadencji najczęściej słyszano zwrot "Dziękuję bardzo panu posłowi”, "Panie marszałku, wysoka izbo…” oraz "Proszę bardzo panie pośle”.

Sadurska o kolei i zakładach azotowych

– Ubolewam, że pan premier w swoim exposé nie odniósł się do problemów Polski wschodniej, więc jako poseł z województwa lubelskiego mam kilka pytań. Co konkretnie zaoferuje rząd Lubelszczyźnie? – dopytywała w grudniu posłanka Sadurska. Chciała wiedzieć m. in., kiedy będzie unowocześniony szlak kolejowy Lublin–Warszawa i czy powstanie druga część obwodnicy Puław oraz czy rząd zrezygnuje z prywatyzacji Zakładów Azotowych "Puławy”.

Podczas tworzenia budżetu martwiła się, że w projekcie budżetu brakuje pieniędzy na inwestycje w naszym regionie. – Wiele mówi się o wyrównaniu szans regionów, o wyrównaniu poziomu życia ich mieszkańców, a pomija się działania, które wsparłyby najuboższe województwa, byłyby przysłowiowym oknem na świat – mówiła posłanka. I apelowała do empatii koalicji rządowej, żeby poparła poprawki, przyznające pieniądze dla lubelskiego (poprawki przepadły w głosowaniu).

Sadurska podszczypywała w styczniu swojego rywala z Puław, sekretarza stanu w ministerstwie administracji i cyfryzacji Włodzimierza Karpińskiego (PO). Zarzuciła mu nierzetelność w dyskusji o usunięciu TV Trwam z multipleksu.

Masłowska o sosnach

– Z moich obserwacji i doświadczeń w pewnych rejonach Lubelszczyzny (…), wynika, że niedostatecznie jest monitorowany stan sanitarny lasów, stan zdrowotności. Ma tam miejsce zjawisko przyspieszonego wysychania sosen. Mam pytanie: Czy ktoś monitoruje te sprawy i co z tego monitoringu wynika? – pytała w styczniu posłanka Masłowska.

Innym razem grzmiała, dlaczego rząd przyzwolił na konsolidację w PGE Dystrybucja, co ma spowodować "likwidację miejsc pracy, pogorszenie obsługi odbiorców, zarówno indywidualnych, jak i firm, doprowadzi do wyprzedaży majątku zakładów dystrybucji energii”. Tymczasem, firma zapewnia, że żaden pracownik nie zostanie zwolniony, a obsługa klientów poprawi się.

Gabriela Masłowska wyjątkowo często i ostro krytykowała rządzącą koalicję PO – PSL. Wspominając o obchodach święta Żołnierzy Wyklętych (podziemia walczącego z komunistycznymi władzami po II wojnie światowej) analizowała: Te spontaniczne marsze, manifestacje, protesty nie odbywają się tylko, by oddać cześć tamtym ludziom, którzy zginęli, oddali życie, ale także, by wyrazić dezaprobatę, dezaprobatę społeczeństwa, która się nasila, także wobec niszczycielskich praktyk prywatyzacyjnych, wobec destrukcji, jaką sieje rząd PO-PSL.

Kto o szkołach, a kto o przejściach

Piotr Szeliga chętnie zajmował się sprawami rodzinnego Biłgoraja, np. pytał, czy będzie likwidowany oddział celny w tym mieście, co z remontem drogi wojewódzkiej 835, wspominał o protestach mieszkańców przeciwko zamiarowi likwidacji przez burmistrza Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2.

– To nie jest tak, że skupiam się na Biłgoraju. Mówię o zagrożeniu dla całego systemu oświaty i ilustruję to przykładem, który znam najlepiej. Zajmując się sprawami ogólnokrajowymi, można załatwić lokalne problemu – tłumaczy nam Szeliga.

Magdalena Gąsior-Marek cieszyła się, że w kasie państwa są 104 mln zł na przejścia graniczne w naszym regionie.

Łaźniewski z portalu PracująDlaCiebie.pl ocenia wystąpienia posłów: Opozycja chce pieniędzy na inwestycje, a rząd tłumaczy, że brakuje środków. W wypowiedzi posłów zawsze wkrada się trochę populizmu. Na to nie ma rady.

Sejmowe ciekawostki

61 razy statystycznie każdy poseł bił brawo

46 lat: taki wiek ma największa liczba posłów (38,1 proc.)

6 proc. posłów urodziło się w stolicy. Żadne miasto nie ma większej reprezentacji

204 wypowiedzi wygłosił przeciętnie każdy poseł

52 razy statystyczny poseł wtrącił się do wypowiedzi kolegi lub koleżanki

Pozostałe informacje

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!