Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 maja 2015 r.
19:09

Ochotnicy ze Stryjna gaszą już 90 lat

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A
Założyciele OSP Stryjno pozujący na tle ręcznej pompy
Założyciele OSP Stryjno pozujący na tle ręcznej pompy

Gdy ich 25-letni star 200 w wyciem syreny wyjeżdża z remizy, to wiadomo, że gdzieś zagrożone jest ludzkie życie i mienie. 30 strażaków z OSP Stryjno jest małą cząstką ponad 60-tysięcznej braci druhów-strażaków, którzy w blisko 200 remizach rozrzuconych na terenie naszego województwa codziennie są gotowi do akcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Bogu na chwałę – ludziom na ratunek” - po takim hasłem odbywały się obchody 90. rocznicy powstanie OSP Stryjno, w gminie Rybczewice. Jest to jedna ze 194 jednostek OSP w naszym regionie.

Historia

Pradziadowe dzisiejszych druhów ze Stryjna zaczynali w 1925 roku od sikawki ręcznej, beczki i konnego wozu. Jednak strażackie korzenie sięgają o wiele głębiej w naszą historię.

Pierwsze wzmianki o zorganizowanym ratownictwie ogniowym na ziemiach polskich pochodzą z okresu średniowiecza. Z biegiem stuleci władze miejskie przywiązywały coraz więcej uwagi do wyposażenia w sprzęt przeciwpożarowy i do prewencji. W latach sześćdziesiątych XIX wieku ochotnicze organizacje przeciwpożarowe powstają niezależnie we wszystkich zaborach.
Po odzyskaniu niepodległości, w 1921 roku państwo formalizuje działalność strażaków-ochotników, powołując do życia Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W 1925 roku w Stryjnie spotyka się kilkunastu gospodarzy, którym strażackie idee nie są obce.

Na strażackim wozie

Był rok 1925. Kilka lat po odzyskaniu niepodległości młode państwa odradzało swoje struktury dzięki wielkiej pasji obywateli.

Również w Stryjnie powiew młodej państwowości zbiera plon. 15 mężczyzn zebrało się i powzięło decyzję o założeniu straży.

– Zakupili motopompę – sikawkę ręczną na 4 osoby, beczkę na wodę i konny wóz strażacki – opowiada druh Dariusz Grula, obecny prezes OSP Stryjno.

W remizie zachowało się zdjęcie z tamtego czasu, na którym stoi 15 młodych zuchów przed ręczną pompą. Na starej, wyblakłej fotografii widać wciąż młodych założycieli OSP Stryjno: Piotra Smyka, Stanisława Frączka, Jana Grzesiaka, Stanisława Misztala, Stanisława Rybaka, Wojciecha Suszka, Juliana Pituchę, Jana Sicińskiego, Macieja Pituchę, Dominika Skorka, Jana Gnypa, Stefana i Mariana Bisów, Franciszka Tkaczyka i Jana Ziętka.

W latach 30. minionego wieku mieszkańcy Stryjna przeprowadzili zbiórkę i kupili od dziedzica budynki w Stryjnie Koloni. W 1936 roku jeden z budynków zaadoptowano na strażnicę OSP.

90 lat pomocy

Przez 90 lat działalności druhowie niosą pomoc w razie pożaru i powodzi, czynnie uczestniczą w zawodach sportowo - pożarniczych, dożynkach i innych uroczystościach. Na przestrzeni 90 lat miało miejsce wiele akcji.

- Na kartach historii naszej jednostki w sposób szczególny zaznaczyły się dwa pożary, jeden w latach 60., kiedy to paliła się wieś Gardzienice, drugi pożar pod koniec lat 70. trawił wieś Bojanica, wtedy już posiadaliśmy motopompę czeskiego producenta, która pracowała 24 godziny, aby uratować jak najwięcej domostw i gospodarstw - wspomina Grula.
Poza tymi dramatycznymi były także komiczne zdarzenia.

– Mamy w jednostce strażaka, który ma czerwoną cerę, a włosy tleni na jasny kolor. Pewnego razu byliśmy na akcji, podczas której zdenerwowany właściciel palących się budynków był pewien, że nasz kolega jest pod wpływem, po kilku głębszych. Zmylił go kontrast jasnych włosów i czerwonej cery. Tak się zdenerwował, że pogonił naszego strażaka widłami. W międzyczasie do pożaru przyjechali zawodowcy, a ich dowódca także odniósł podobne wrażenie. Chciał nas wycofać z pożaru. Zrobiła się wielka awantura. Dosyć ostro musiałem wyjaśniać całą sprawę. Takie momenty też się zdarzają – dodaje Grula.

To coś więcej

W straży ogniowej jest wielka siła. O tym wiadoma od dawna.

Co jednak z taką siła ciągnie młodych ludzi do OSP? 

– Po prostu: w jednostce jest fajnie. Zawsze tu miło wpaść, nie tylko na wezwanie do akcji. Jest stale grono kumpli, atmosfera jest bardziej koleżeńska, niż służbowa. Coś się dzieje – mówi druh Krzysztof Lis.

Remizy w pewnym sensie są miejscami, gdzie aktywnie można spędzić czas.

– Mamy stół do ping-ponga, jest boisko do piłki, w ten sposób odciągamy młodych od piwka. Kiedyś niemal co tydzień organizowaliśmy zabawy, dziś formalności są za duże. Poza tym po prostu to nie opłaca się – dodaje Grula, który jednak twierdzi, że przydałoby się parę groszy.
A potrzeby są spore. W garażu remizy stoi 25-letni star 200 i „pełnoletni” lublin. Tylko dzięki umiejętnościom druhów, oba pojazdy są zawsze gotowe do akcji.

– Oj, chciałoby się taką chociaż 10-letnią bojową Scanie czy MAN-a – marzy druh Grula.

OSP w Lubelskiem

Ochotnicze Straże Pożarne to prawdziwa potęga. Na terenie naszego województwa są aż 194 jednostki OSP.

W szeregach lubelskiego OSP jest zrzeszonych 61 342 druhów, w tym blisko 27 tysięcy ludzi może brać udział w akcjach ratowniczych. Reszta to członkowie wspierający i honorowi. W szeregach OSP działa blisko 3000 pań.

Strażacy w sumie mają do dyspozycji 1883 pojazdy różnego typu, z czego większość jest w wieku miedzy 20 a 30 lat. Mają także drabiny, łodzie, specjalistyczne przyczepy i kilka tysięcy motopomp.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - ebut.pl Stal Gorzów [na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - ebut.pl Stal Gorzów [na żywo]

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezononie zaprezentują się lubelskiej publiczości. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, został zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!