poniedziałek, 1 maja 2017 r.

Magazyn

Ofiary wypadków drogowych

Dodano: 25 kwietnia 2002, 11:44

Przed pięcioma laty w wypadku samochodowym zginęła pani Joanna. Jej pięcioletni wówczas syn Piotr, który jechał samochodem razem z nią, doznał poważnych obrażeń ciała, w tym uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Po śmierci matki zamieszkał razem z babcią, która przejęła opiekę nad nim

Towarzystwo ubezpieczeniowe spra- wcy wypadku, dopiero 40 miesięcy po zdarzeniu zaczęło wypłacać Piotrusiowi rentę w wysokości 500 zł miesięcznie. Jednak w związku z wysokimi kosztami leczenia chłopca, babcia Piotra wniosła do Sądu Okręgowego w Lublinie pozew przeciwko ubezpieczycielowi o zwiększenie renty do 1800 zł miesięcznie.
Obecnie – w związku z powództwem – towarzystwo ubezpieczeniowe wstrzymało wypłatę renty w ogóle. Nie uznało, że chłopcu należy się jakiekolwiek dodatkowe odszkodowanie w związku z pogarszającą się sytuacją życiową. W piśmie procesowym wyraziło się wręcz, że… „zanieczyszczenie powietrza w dużym mieście może być bardziej szkodliwe dla powoda, niż mieszkanie w dotychczasowym miejscu”.
Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Alter Ego jest w procesie interwenientem ubocznym, tzn. uczestniczy w procesie po stronie powoda, czyli Piotra i występującej w jego imieniu babci. Stowarzyszenie działa już od trzech lat. Głównym jego celem jest pomoc ofiarom wypadków drogowych.
Celami statutowymi stowarzyszenia są m.in.:
• doradztwo i pomoc ofiarom wypadków i kolizji (prawna, medyczna, psychologiczna i ekonomiczna)
• wszechstronne propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym
• działania lobbystyczne w kierunku zmian legislacyjnych i organizacyjnych.
Ważnym polem działalności stowarzyszenia jest edukacja. Ostatnio na przykład uruchomiło program szkoleń z ratownictwa medycznego dla policjantów z warszawskiej „drogówki”. Działalność stowarzyszenia jest finansowana z nawiązek zasądzanych przez wydziały karne sądów od pijanych kierowców. Z tych środków Alter Ego finansuje m.in. leczenie i rehabilitację poszkodowanych w czasie, gdy ci nie otrzymali jeszcze należnego im odszkodowania.
W okresie swojej działalności przedstawiciele stowarzyszenia zdążyli pomóc tysiącom osób. Uczestniczyli w 32 procesach karnych (czynnik społeczny z art. 90 k.p.k.) oraz 14 procesach cywilnych przeciwko zakładom ubezpieczeń (interwencja uboczna z art. 61 k.p.c). W kilkudziesięciu sprawach stowarzyszenie pomogło poszkodowanym wyjaśnić rzeczywiste okoliczności wypadków, wystąpiło również z 203 roszczeniami do zakładów ubezpieczeń, a także udzieliło ok. 4000 porad telefonicznych.
W styczniu tego roku, po raz pierwszy w swojej historii, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom w Wypadkach i kolizjach Drogowych Alter Ego rozpoczęło proces cywilny przeciw zakładowi ubezpieczeń, żądając od niego wypłacenia ofierze wypadku godziwego odszkodowania.
W związku z często ciężką sytuacją materialną osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, w ubiegłym roku Alter Ego wystąpiło do sejmowej komisji Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o wprowadzenie do Ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym zapisu, pozwalającego w prosty sposób na dochodzenie kosztów leczenia ofiar wypadków od zakładów ubezpieczeniowych oraz sprawców.
Stowarzyszenie liczy ponad 700 członków w całej Polsce i prowadzi ponad 2000 spraw związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Oprócz centrali w Warszawie działają już placówki w Szczecinie i Białymstoku. W trakcie organizacji znajduje się placówka w Łodzi. Trwają też prace nad uruchomieniem oddziałów w innych wielkich miastach.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24