sobota, 17 marca 2018 r.

Magazyn

Ofiary wypadków drogowych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2002, 11:44

Przed pięcioma laty w wypadku samochodowym zginęła pani Joanna. Jej pięcioletni wówczas syn Piotr, który jechał samochodem razem z nią, doznał poważnych obrażeń ciała, w tym uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Po śmierci matki zamieszkał razem z babcią, która przejęła opiekę nad nim

Towarzystwo ubezpieczeniowe spra- wcy wypadku, dopiero 40 miesięcy po zdarzeniu zaczęło wypłacać Piotrusiowi rentę w wysokości 500 zł miesięcznie. Jednak w związku z wysokimi kosztami leczenia chłopca, babcia Piotra wniosła do Sądu Okręgowego w Lublinie pozew przeciwko ubezpieczycielowi o zwiększenie renty do 1800 zł miesięcznie.
Obecnie – w związku z powództwem – towarzystwo ubezpieczeniowe wstrzymało wypłatę renty w ogóle. Nie uznało, że chłopcu należy się jakiekolwiek dodatkowe odszkodowanie w związku z pogarszającą się sytuacją życiową. W piśmie procesowym wyraziło się wręcz, że… „zanieczyszczenie powietrza w dużym mieście może być bardziej szkodliwe dla powoda, niż mieszkanie w dotychczasowym miejscu”.
Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Alter Ego jest w procesie interwenientem ubocznym, tzn. uczestniczy w procesie po stronie powoda, czyli Piotra i występującej w jego imieniu babci. Stowarzyszenie działa już od trzech lat. Głównym jego celem jest pomoc ofiarom wypadków drogowych.
Celami statutowymi stowarzyszenia są m.in.:
• doradztwo i pomoc ofiarom wypadków i kolizji (prawna, medyczna, psychologiczna i ekonomiczna)
• wszechstronne propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym
• działania lobbystyczne w kierunku zmian legislacyjnych i organizacyjnych.
Ważnym polem działalności stowarzyszenia jest edukacja. Ostatnio na przykład uruchomiło program szkoleń z ratownictwa medycznego dla policjantów z warszawskiej „drogówki”. Działalność stowarzyszenia jest finansowana z nawiązek zasądzanych przez wydziały karne sądów od pijanych kierowców. Z tych środków Alter Ego finansuje m.in. leczenie i rehabilitację poszkodowanych w czasie, gdy ci nie otrzymali jeszcze należnego im odszkodowania.
W okresie swojej działalności przedstawiciele stowarzyszenia zdążyli pomóc tysiącom osób. Uczestniczyli w 32 procesach karnych (czynnik społeczny z art. 90 k.p.k.) oraz 14 procesach cywilnych przeciwko zakładom ubezpieczeń (interwencja uboczna z art. 61 k.p.c). W kilkudziesięciu sprawach stowarzyszenie pomogło poszkodowanym wyjaśnić rzeczywiste okoliczności wypadków, wystąpiło również z 203 roszczeniami do zakładów ubezpieczeń, a także udzieliło ok. 4000 porad telefonicznych.
W styczniu tego roku, po raz pierwszy w swojej historii, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom w Wypadkach i kolizjach Drogowych Alter Ego rozpoczęło proces cywilny przeciw zakładowi ubezpieczeń, żądając od niego wypłacenia ofierze wypadku godziwego odszkodowania.
W związku z często ciężką sytuacją materialną osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, w ubiegłym roku Alter Ego wystąpiło do sejmowej komisji Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o wprowadzenie do Ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym zapisu, pozwalającego w prosty sposób na dochodzenie kosztów leczenia ofiar wypadków od zakładów ubezpieczeniowych oraz sprawców.
Stowarzyszenie liczy ponad 700 członków w całej Polsce i prowadzi ponad 2000 spraw związanych z wypadkami komunikacyjnymi. Oprócz centrali w Warszawie działają już placówki w Szczecinie i Białymstoku. W trakcie organizacji znajduje się placówka w Łodzi. Trwają też prace nad uruchomieniem oddziałów w innych wielkich miastach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!