Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 stycznia 2008 r.
9:09
Edytuj ten wpis

Poezja jest dla ludzi

0 4 A A

Rozmowa z dr. hab. Pawłem Próchniakiem, dyrektorem festiwalu "Miasto poezji”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Idąc na spotkanie z panem zaczepiłam na ulicy 10 osób i zapytałam, kiedy ostatnio czytali wiersze. Sześć przyznało się do lektury \"Pana Tadeusza” w szkole. Jedna zapytała, czy zaliczę jej wizytę w teatrze na \"Dziadach”. Jed

- I właśnie festiwal literacki, który chcemy zorganizować, ma to zmienić. Ma pokazać, że mieszkamy w mieście poezji.


• Tak jak w dykteryjce z życia Bata, słynnego przedwojennego producenta obuwia, który wysłał dwóch przedstawicieli do Afryki? Jeden napisał, że klapa, bo w Afryce wszyscy chodzą boso, a drugi, że szykuje się rewelacyjny biznes, bo są tysiące potencj

- Uważamy, że poezja bardzo silnie określa charakter Lublina i czyni nasze miasto miejscem wyjątkowym. Z Lublinem związanych było wielu ważnych, nierzadko bardzo wybitnych, poetów. Wymieniać? To tak chronologicznie: Kochanowski, Klonowic, Krasicki, Koźmian, Pol, Arnsztajnowa, Łobodowski, Czechowicz, Kamieńska, Hartwig, Stachura, Tkaczyszyn-Dycki, Świetlicki... Wymyśliliśmy taką formułę festiwalu, by był on jak najbardziej atrakcyjny dla ludzi z bardzo różnych środowisk. Również dla tych, którzy nie lubią poezji. Chcemy przy jego okazji wykorzystać możliwości drzemiące w teatrach, galeriach, stowarzyszeniach twórców. Pokażemy, że miejscem dla poezji jest nie tylko księgarnia, biblioteka czy dom kultury, ale też scena hip-hopowa i plac zabaw. Udowodnimy, że poezja jest dla ludzi, dla wszystkich. Będziemy wypisywać miłosne wiersze na parkowych alejkach, w publicznych miejscach słychać będzie nagrania poetyckich tekstów. Będą debaty w uniwersyteckich aulach i kawiarnianych stolikach. Zaprosimy na koncerty...

• Wygląda na to, że na przełomie maja i czerwca przed poezją w Lublinie się nie ucieknie.

- Proponowany termin festiwalu - kulminacja zaplanowana jest na dni 31 maja-8 czerwca - pozwala, by w jego organizację włączyli się nauczyciele i uczniowie, studenci i pracownicy wyższych uczelni ale też właściciele kawiarnianych ogródków.

• A Lublinowi w ogóle poezja jest potrzebna?

- Miastu czy mieszkańcom? Mieszkańcom dzięki poezji i festiwalowi chcemy dać poczucie, że żyją w mieście, z którego nie trzeba wyjeżdżać, żeby móc uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu kulturalnym. Miastu chcemy udowodnić, że mogą się w nim dziać rzeczy ważne nie tylko dla nas, ale także dla ludzi patrzących na Lublin z perspektywy ogólnopolskiej i europejskiej.

• A co z tego będą mieć poeci i poezja?

- To sprawa dość drażliwa, bo zależy od pieniędzy. Chcemy, by poeci walczyli o KAMIEŃ - Nagrodę Literacką "Miasta poezji”. Nagroda będzie przyznawana poecie za wybitny dorobek poetycki lub wybitnemu krytykowi literackiemu piszącemu o poezji. Zakładamy, że nagroda wynosić będzie co najmniej 50 tysięcy zł. Na pracę w kapitule przyznającej to wyróżnienie zgodził się już wstępnie Paweł Huelle (pisarz), Marian Stala (juror narody NIKE) i Piotr Śliwiński (przewodniczący Nagrody Literackiej Gdyni).

• 50 tysięcy brzmi zachęcająco, ale KAMIEŃ trochę mało poetycko…

- Bardzo poetycko. Nazwa nagrody nawiązuje do tytułu debiutanckiej książki Józefa Czechowicza, która ukazała się w Lublinie w roku 1927. A poza tym, jak wiadomo "kamienie wołać będą”.


• Jak się na festiwalu \"Miasto poezji” odnajdą ci, którzy przez poezję rozumieją \"Pana Tadeusza”?

- Zapraszamy ich na "Lubelskie czytanie Pana Tadeusza”, w czasie którego aktorzy teatrów lubelskich i zaproszeni goście każdego wieczora na scenie czytać będą kolejne księgi poematu Adama Mickiewicza. I na wszystkie inne imprezy festiwalowe, by się przekonali, że oprócz poezji, którą mordowali na lekcjach w szkole, jest jeszcze bezmiar innej. Niech chodzą po mieście i czytają, co napiszemy specjalnie dla nich na murach, na chodnikach. Niech nie wyrzucają przed przeczytaniem poetyckich ulotek znalezionych w autobusie czy trolejbusie. A stojąc w kolejce do kasy w markecie lub na dworcu niech nasłuchują - usłyszą poezję.

• Wiersze w świątyni konsumpcji i na dworcu, o Boże!

- Bóg? Proszę bardzo. O "Rozmowach z Bogiem” też pomyśleliśmy. W ramach festiwalu w lubelskich świątyniach będziemy czytać Biblię - psalmy, Księgę Hioba, Pieśń nad Pieśniami. Święte teksty usłyszymy w kościołach katolickich, kościele ewangelickim, w cerkwi i synagodze w jesziwie. Do ich komentowania zaprosimy duchownych poszczególnych wyznań. Naprawdę poezja w mieście będzie wszędzie. Poezja w mieście jest wszędzie, tylko w czasie "Miasta poezji” będą na to dowody, będzie ją lepiej widać i słychać.

Miasto poezji. Lubelski Festiwal Literacki

• Zaułek poezji: "Twarz poety”, czyli spotkania autorskie prowadzone przez krytyków; "Z daleka” to aranżowane rozmowy telefoniczne słyszalne dla publiczności przeprowadzane z Mistrzami (m. in. Wisławą Szymborską, Tadeuszem Różewiczem).

• Poezja miasta: "Misterium Druku i Papieru” to próba przypomnienia sztuki typografii, pokaz rękodzieła typograficznego z wykorzystaniem tradycyjnych maszyn oraz pokaz czerpania i barwienia papieru; "Ulice wierszy” to pomysł, by Lublin stał się galerią wierszy. Na budynkach zawisną banery z wierszami, po zmierzchu teksty poetyckie będą wyświetlane na murach. Te same teksty zostaną umieszczone na ulotkach rozprowadzanych w autobusach i trolejbusach MPK. "Plac wierszy - lubelska antologia”. Na nawierzchni placu Litewskiego odbijane będą w formie zmywalnego graffiti ważne wiersze poświęcone miastu.

• Szkoła poezji: "Czechowicz poetów”. Zaproszeni na festiwal wybitni polscy poeci rozmawiać będą o Czechowiczu, jego randze, wpływie i sposobach czytania jego wierszy przez współczesnych twórców; "Warsztaty poetyckie” to zajęcia seminaryjne w szkołach i na uczelniach które przeprowadzą zaproszeni poeci, krytycy, badacze literatury.

• Scena poezji: Koncert "Mistrzowie śpiewają mistrzów”, czyli znani piosenkarze śpiewają utwory Marka Grechuty, Seweryna Krajewskiego, Ewy Demarczyk, Nicka Cave'a, Toma Waitsa; Koncert Świetlików na 15-lecie istnienia zespołu z udziałem zaproszonych gości, w tym artystów współpracujących z zespołem, np. Bogusława Lindy i Lecha Janerki; Koncert Mirosława Czyżykiewicza. Festiwal "Miasto poezji” powstaje przy współpracy Instytutu Filologii Polskiej KUL i Teatru NN Ośrodka Brama Grodzka

Paweł Próchniak

jest adiunktem w Katedrze Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Instytutu Filologii Polskiej KUL. Prowadzi m.in. badania nad polską poezją XX wieku. Jest też krytykiem literackim. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym”, "Tekstami Drugimi” i "Kresami”.

Pozostałe informacje

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium