poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Magazyn

Pogoda: Kto nam zabrał słońce w lipcu? Ile będzie go w sierpniu?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2011, 12:29

Pogoda w ciągu minionego miesiąca nie była dla nas zbyt przyjazna (sxc.hu)
Pogoda w ciągu minionego miesiąca nie była dla nas zbyt przyjazna (sxc.hu)

W połowie miesiąca termometry mogą wskazać nawet 32 stopnie. Jeśli przypomnimy sobie, co się działo w lipcu, taka temperatura może wydawać się zwyczajnie niemożliwa. W końcu cały lipiec to tylko deszcze i burze.

Wychodzimy do pracy, słońce lekko przebija się przez chmury. Po kilku godzinach robi się coraz ciemniej. A kiedy wracamy do domu: leje. Ile takich sytuacji mieliśmy w lipcu? Mnóstwo.

Strażacy ciągle w akcji

Pogoda w ciągu minionego miesiąca nie była dla nas zbyt przyjazna. Deszczu nie brakowało. Najlepiej wiedzą o tym strażacy.

– W lipcu w województwie lubelskim mieliśmy 545 interwencji dotyczących wypompowywania wody z zalanych budynków – mówi Sylwester Wójcik z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie. Dla porównania: w czerwcu było 177 takich akcji. Jeszcze bardziej mieszkańcom dały się we znaki wichury. – Interwencji związanych ze skutkiem bardzo silnego wiatru było 740, pięć razy więcej niż w czerwcu, gdzie takich akcji w regionie było 165.

Deszczu nawet 4 razy więcej

Jednymi z najwietrzniejszych dni były 20 i 21 lipca. Wtedy strażacy zanotowali prawie 500 interwencji związanych z ulewą i silnym wiatrem.

– Pomimo tak dużego niezadowolenia wśród mieszkańców i tylu akcji, trzeba powiedzieć, że straty związane z opadami są w tym roku mniejsze niż w ubiegłym. Deszczu było dużo, ale padał z przerwami. Akcji ratownicznych też było dużo, ale większość o niewielkim zakresie – ocenia Włodzimierz Stańczyk, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

– Średnia opadów w lipcu w porównaniu ze średnią wieloletnią była przekroczona dwa razy, w niektórych miejscach jak w Warszawie, nawet cztery razy – podkreśla jednak Wojciech Raczyński, dyżurny synoptyk TVN Meteo.

Pusty portfel

Pogoda nie tylko nam zepsuła plany wakacyjne. Niektórym uszczupliła zawartość portfela. – Zarobki mamy okrojone o około 70 proc. w stosunku do ubiegłego sezonu – mówi Karol Kryjak z hotelu Rusałka w Okunince nad Jeziorem Białym.

– Turyści w ogóle nie przyjeżdżają do nas w ciągu tygodnia, pojawiają się tylko w weekendy. A kiedy były deszczowe, to woleli siedzieć w domu, niż odpoczywać nad jeziorem. Liczę, że zarobimy trochę podczas długiego weekendu w połowie sierpnia.

Nie wszędzie lipiec był tak brzydki i nieprzychylny dla turystów.

– Pogoda u nas była w kratkę, jednak nie można bardzo narzekać, były dni, kiedy w Polsce wiało i padało, a u nas świeciło słońce – mówi Ewa Dykta, prowadząca pensjonat "Fregata” na Helu. – Nie było jednak takiej sytuacji, by deszcz padał cały dzień bez przerwy. Słońce zawsze się pojawiało.

Kto zabiera słońce?

– Brzydkiej pogodzie winne są przede wszystkim niże – tłumaczy dr Eugeniusz Filipiuk z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie. – Z niżami wiąże się większe zachmurzenie, a za tym idą niższa temperatura i opady. Towarzyszące temu niskie ciśnienie sprawia, że jesteśmy zmęczeni i bardziej odczuwamy ból.

Pogodę w Polsce w lipcu zepsuło pięć niżów. – "Jorg”, którego centrum przez kilka dni znajdowało się nad Białorusią oddziaływał na pogodę w Polsce od 2 do 7 lipca. "Meikel” nadciągnął znad Morza Śródziemnego i kształtował pogodę 14–16 lipca, pomiędzy 19 a 23 na opady i temperaturę miały wpływ niże "Nemo” i "Otto”, które nadciągnęły znad Oceanu Atlantyckiego – wylicza dr Filipiuk. – Ostatni niż "Quenteen”, który zepsuł nam ładną pogodę i przyniósł duże deszcze, dotarł do Polski z okolic Morza Czarnego. To ciepłe morze, paruje tam bardzo dużo wody, która przeistacza się w ulewne deszcze pod koniec lipca.

Czy tak będzie zawsze?

Czy taka pogoda w lipcu w Polsce to coś bardzo dziwnego? – Nie można stwierdzić, że to jakaś anomalia. Pogodę w Polsce cechuje duża zmienność z roku na rok. Część klimatologów wiąże to z globalnym ociepleniem, na co ma wpływać coraz większa emisja CO2 do atmosfery – zaznacza dr Filipiuk. – Stąd mogą występować zjawiska gwałtowne, ekstremalne i trudne do przewidzenia.

– To wszystko wina zimnej wiosny, która pewnie latu zazdrości pogody i nie chce takich upałów, na jakie sama nie może liczyć – śmieje się Tomasz Zubilewicz, zapowiadający pogodę w telewizji TVN. – Na wiosnę wody w Oceanie Atlantyckim nie nagrzały się do końca i stąd powstały niże, które nadciągnęły w lipcu nad nasz kraj.

Zubilewicz przyznaje, że brzydka pogoda nie powinna determinować nam planów wakacyjnych. – Zawsze staram się przekonywać zarówno widzów, jak i znajomych, że przy pogodzie w kratkę też można miło spędzać czas wolny – mówi dziennikarz. – Kiedy jednak zapowiadam pogodę długoterminową, to czuję odpowiedzialność przed widzami. Na szczęście, sierpień powinien być ładniejszy.

Podobno będzie cieplej

Czy rzeczywiście? – Najbliższe dni do końca tygodnia będą ciepłe. Termometry w Polsce wskażą maksymalnie 29 stopni w dzień – mówi Wojciech Raczyński. – Na Lubelszczyźnie można się spodziewać temperatury pomiędzy 25 a maksymalnie 27 stopni. Mogą pojawić się burze, ale nie tak gwałtowne jak w lipcu.

Kolejny tydzień, od ósmego sierpnia przyniesie, niestety, ochłodzenie. – Najchłodniej będzie na północy kraju, od 15 do 20 st. Celsjusza. Na południu Polski temperatura maksymalna może wynieść do 25 stopni. Na Lubelszczyźnie można spodziewać się góra 23 st. Celsjusza w dzień.

Według portalu twojapogoda.pl, deszcz popada jeszcze od soboty do wtorku. Później ma wrócić w piątek 12 i zmoczy nas też w sobotę 13 sierpnia. Potem jednak ma być sucho, a przede wszystkim gorąco.

Nadchodzi upał!

Na typowo letnią pogodę przygotujmy się w drugiej połowie sierpnia. Z prognoz wynika, że po 15 sierpnia w Polsce temperatura maksymalna wyniesie nawet 32 stopnie w ciągu dnia. Nad morzem będzie ciut chłodniej: 24. U nas, na Lubelszczyźnie, termometry mają wskazywać do 29 st. Celsjusza.

I oby synoptycy się nie mylili.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
bellow valve
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 sierpnia 2016 o 07:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no z pewnoscia. Patrzac teraz na pogode po 15 sierpnia to caly czas deszcze u mnie na poludniu i max 25 stopni ale przewaznie nizsze temperatury
Rozwiń
Gość
Gość (3 października 2012 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tan teacher examined Dong Xinxin's injury, wrong, should [url="http://www.nikeshoxshop.co.uk/nike-air-presto-c-54.html"]nike air presto sale[/url] be from Dong Xinxin's painful [url="http://www.nikeshoxshop.co.uk/nike-cortez-nylon-c-52.html"]nike cortez online[/url] expression and the breath, and asked to injury, felt [url="http://www.nikeshoxshop.co.uk/nike-janoski-c-66.html"]discount nike janoski[/url] Dong Xinxin's concern was not yet a detailed [url="http://www.nikeshoxshop.co.uk/nike-air-max-2012-c-47.html"]mens nike air max 2012[/url] understanding of the fight, the reason and the both [url="http://www.nikeshoxshop.co.uk/"]cheap nike shox[/url] of them to carry on the [url="http://www.nikeshoxshop.co.uk/nike-air-max-bw-c-55.html"]cheap nike air bw[/url] education through criticism, immediately call the parents that they rushed to the scene.
Rozwiń
bellow valve
bellow valve (9 marca 2012 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
The valve is [url=http://www.valvecompany.org/product/classid52/bellow-valve.html]bellow valve[/url] and [url=http://www.valvecompany.org/product/classid47/steel-globe-valve.html]Steel globe valve[/url] in the fluid transport system control unit has a cut-off regulation [url=http://www.valvecompany.org/product/classid45/pneumatic-butterfly-valve.html]Pneumatic butterfly valve[/url] and [url=http://www.valvecompany.org/product/classid43/flanged-butterfly-valve.html]Flanged butterfly valve[/url] , diversion, to prevent the function of the counter-current [url=http://www.valvecompany.org/product/classid42/wafer-butterfly-valve.html]Wafer butterfly valve[/url] and [url=http://www.valvecompany.org/product/classid40/stainless-steel-check-valves.html]Stainless steel check valves[/url] , voltage regulators [url=http://www.valvecompany.org/product/classid35/lift-check-valve.html]Lift check valve[/url]
[url=http://www.valvecompany.org/product/classid34/swing-check-valve.html]Swing Check Valve[/url] , shunt or overflow relief. All kinds of valves for fluid control valve of the system [url=http://www.valvecompany.org/product/classid32/forged-gate-valve.html]Forged gate valve[/url]
[url=http://www.valvecompany.org/product/classid31/cast-iron-gate-valve.html]Cast iron gate valve[/url] , from the most simple cut-off valve to the extremely complex automatic control system [url=http://www.valvecompany.org/product/classid30/stainless-steel-gate-valve.html]Stainless steel gate valve[/url]
[url=http://www.valvecompany.org/product/classid29/brass-gate-valve.html]Brass gate valve[/url] , its varieties and specifications are quite numerous [url=http://www.valvecompany.org/product/classid28/flanged-gate-valve.html]Flanged gate valve[/url]
[url=http://www.valvecompany.org/product/classid27/wedge-gate-valve.html]Wedge Gate Valve[/url] . The valve can be used to control the flow of air [url=http://www.valvecompany.org/product/classid24/trunnion-ball-valve.html]Trunnion ball valve[/url]
[url=http://www.valvecompany.org/product/classid23/high-pressure-ball-valve.html]High Pressure Ball Valve[/url] , water, steam [url=http://www.valvecompany.org/product/classid22/floating-ball-valve.html]Floating ball valve[/url]
[url=http://www.valvecompany.org/product/classid21/flanged-ball-valve.html]Flanged ball valve[/url]
[url=http://www.valvecompany.org/product/classid20/3-way-ball-valve.html]3 way ball valve[/url] , and a variety of corrosive media, mud, oil [url=http://www.valvecompany.org/product/classid19/brass-ball-valve.html]Brass ball valve[/url]
[url=http://www.valvecompany.org/product/classid18/pvc-ball-valve.html]Pvc ball valve[/url]
[url=http://www.valvecompany.org/product/classid16/stainless-steel-ball-valve.html]Stainless steel ball valve[/url] , liquid metal and radioactive media [url=http://www.valvecompany.org/product/classid17/forged-steel-ball-valve.html]Forged Steel Ball Valve[/url] [url=http://www.valvecompany.org/7/company-profile.html]valve OEM[/url] [url=http://www.valvecompany.org]valve company[/url] and other types of fluid
Rozwiń
king
king (8 sierpnia 2011 o 05:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
but I think [url=http://www.niketnrequinpascher.com/]nike tn pas cher[/url] there's
[url=http://www.niketnrequinpascher.com/]nike tn requin pas cher[/url]
[url=http://www.niketnrequinpascher.com/]tn requin pas cher[/url] affairs,
[url=http://www.niketnrequinpascher.com/]requin pas cher[/url] sent a
letter to [url=http://www.niketnrequinpascher.com/]tn pas cher[/url]
Rozwiń
cumulusik
cumulusik (7 sierpnia 2011 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='STYX' timestamp='1312701656' post='511697']
Jak to kto ? Bozia ! Tyle sie do Bozi modlicie o pogodę a jak nie ma to nie wiecie kto wam robi jaja...
[/quote]
Bardzo się mylisz. To Tusk z Putinem!!!!!!! Najwyższy nie wyciąłby takiego numeru tak bogobojnemu ludkowi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!