sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Magazyn

Poprawianie urody

Autor: (ALF)

Palety na kremy, wonne olejki i szminki znalezione w grobowcach faraonów są dowodem, że kosmetykami posługiwano się od bardzo dawna. Tematem wielu płaskorzeźb pochodzących z czasów starożytnych są niejednokrotnie zabiegi kosmetyczne. Na przestrzeni dziejów zmieniały się rodzaje stosowanych środków kosmetycznych i poglądy na ich używanie.
Dziś wiemy, że stosowanie kosmetyków poprawia samopoczucie, a dbałość o urodę jest jednocześnie profilaktyką zdrowia. Przede wszystkim jednak produkcja kosmetyków, wykorzystująca najnowsze osiągnięcia nauki, stała się częścią wielkiego przemysłu.
Do kąpieli można używać wywarów ziół, czy otrębów pszennych - najwygodniej jednak mieć w łazience gotowe preparaty, zapewniające nie tylko wygodę, ale i przyjemny zapach. Mało kto już pamięta o naturalnym środku do mycia włosów, jakim jest żółtko jaja kurzego. Przy zetknięciu z wodą wytwarza ono emulsję, która usuwa brud z włosów. Poza tym zawarte w nim składniki wzmacniają włosy delikatne, wysuszone, po trwałej ondulacji, czy farbowaniu.
Do lamusa trafiły również szampony olejowo-alkoholowe i wywary roślinne takie jak, woda brzozowa, pokrzywowa, łopianowa, dziegciowa i chininowa. Dużym powodzeniem cieszyło się również stosowanie nafty oczyszczonej. Z olejów: rycynowego, wazelinowego i parafinowego produkowano również niezastąpioną niegdyś brylantynę.
O ile dbałość o fryzury utrzymuje się od starożytności, o tyle niewstrzymany pęd do usuwania naturalnego owłosienie w innych niż czaszka miejscach oraz chęć ograniczenia skutków potliwości - pojawiły się stosunkowo niedawno i jest zapewne efektem zapotrzebowania stworzonego przez producentów. Jest produkt - trzeba stworzyć popyt.
Wystarczy w lubelskich zakładach fotograficznych popatrzeć na piękności z lat 60. - brwi miały wprawdzie wyskubane, ale pod pachami kłębiło im się naturalne futerko. Dzisiejsze nastolatki patrzą na to z wyraźnym obrzydzeniem i dobrze, że nawet nie próbują sobie wyobrazić woni owego owłosienia. Podobnie jak nie przyszłoby im do głowy wszywanie w rękawy specjalnych poduszeczek do gromadzenia potu...

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24