niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Magazyn

Poskromić HIV

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2003, 20:52
Autor: (step)

Wirusem HIV jest zakażonych 269 mieszkańców województwa lubelskiego, w tym 10 powiększyło statystykę w tym roku. Lubelszczyzna jest zagrożona tym bardziej, iż wśród sąsiadujących z nami Rosjan, Białorusinów i Ukraińców notuje się niekontrolowany wybuch zakażeń.

Właśnie rozpoczyna się czteromiesięczna ogólnopolska kampania „Porozmawiajcie o AIDS. Przeszłość bywa groźna”. Zainicjowano ją we wszystkich urzędach wojewódzkich.
W 9 kinach naszego województwa będą emitowane spoty reklamowe. Na ulicach Lublina zawisną billboardy. W ośrodkach wypoczynkowych, dyskotekach i pubach będą rozdawane ulotki i prowadzone akcje edukacyjne. Celem kampanii jest ograniczenie zakażeń w związkach heteroseksulanych, bo właśnie tych zakażeń przybywa. Teoria, że AIDS dotyczy tylko homoseksualistów i narkomanów jest już nieprawdziwa. – W Polsce jest 8 tys. osób z wirusem HIV – mówi Leszek Krakowiak, wojewódzki inspektor sanitarny. – Na AIDS choruje 1,2 tys. Zmarły 624 osoby. Od kiedy wykryto wirusa HIV, a było to 20 lat temu, na świecie umarło z powodu AIDS 3 mln ludzi.
Wirusem HIV zakazić się można przez stosunek płciowy (lub oralny) z osobą zakażoną. Przez używanie zakażonej igły lub strzykawki, niesterylnych narzędzi medycznych lub kosmetycznych, np. do tatuażu lub przekłuwania części ciała. Kobieta w ciąży może zakazić płód.

Test na HIV

Aby nie żyć w niepewności, można wykonać test na obecność wirusa HIV. W woj. lubelskim wykonują go: w Lublinie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przy ul. Pielęgniarek 6 i Ośrodek Leczenia Uzależnień przy
al. Tysiąclecia 5; w Chełmie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Szpitalnej, w Zamościu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przy ul. Peowiaków. Testy są wykonywane anonimowo. Aby test był wiarygodny, należy go zrobić po 3 miesiącach od ryzykownego zachowania. Dodatkowe informacje o HIV i AIDS na stronie internetowej www.aids.gov.pl.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!