czwartek, 25 maja 2017 r.

Magazyn

Poskromić HIV

Dodano: 25 lipca 2003, 20:52
Autor: (step)

Wirusem HIV jest zakażonych 269 mieszkańców województwa lubelskiego, w tym 10 powiększyło statystykę w tym roku. Lubelszczyzna jest zagrożona tym bardziej, iż wśród sąsiadujących z nami Rosjan, Białorusinów i Ukraińców notuje się niekontrolowany wybuch zakażeń.

Właśnie rozpoczyna się czteromiesięczna ogólnopolska kampania „Porozmawiajcie o AIDS. Przeszłość bywa groźna”. Zainicjowano ją we wszystkich urzędach wojewódzkich.
W 9 kinach naszego województwa będą emitowane spoty reklamowe. Na ulicach Lublina zawisną billboardy. W ośrodkach wypoczynkowych, dyskotekach i pubach będą rozdawane ulotki i prowadzone akcje edukacyjne. Celem kampanii jest ograniczenie zakażeń w związkach heteroseksulanych, bo właśnie tych zakażeń przybywa. Teoria, że AIDS dotyczy tylko homoseksualistów i narkomanów jest już nieprawdziwa. – W Polsce jest 8 tys. osób z wirusem HIV – mówi Leszek Krakowiak, wojewódzki inspektor sanitarny. – Na AIDS choruje 1,2 tys. Zmarły 624 osoby. Od kiedy wykryto wirusa HIV, a było to 20 lat temu, na świecie umarło z powodu AIDS 3 mln ludzi.
Wirusem HIV zakazić się można przez stosunek płciowy (lub oralny) z osobą zakażoną. Przez używanie zakażonej igły lub strzykawki, niesterylnych narzędzi medycznych lub kosmetycznych, np. do tatuażu lub przekłuwania części ciała. Kobieta w ciąży może zakazić płód.

Test na HIV

Aby nie żyć w niepewności, można wykonać test na obecność wirusa HIV. W woj. lubelskim wykonują go: w Lublinie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przy ul. Pielęgniarek 6 i Ośrodek Leczenia Uzależnień przy
al. Tysiąclecia 5; w Chełmie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Szpitalnej, w Zamościu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przy ul. Peowiaków. Testy są wykonywane anonimowo. Aby test był wiarygodny, należy go zrobić po 3 miesiącach od ryzykownego zachowania. Dodatkowe informacje o HIV i AIDS na stronie internetowej www.aids.gov.pl.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24