sobota, 29 kwietnia 2017 r.

Magazyn

Poszukujemy junaków SP

Dodano: 10 lipca 2003, 11:28


Na podstawie ustawy uchwalonej przez Sejm PRL w dniu 25.02.1948 r. powoływano do tzw. Brygad Junackich młodzież w wieku 16-21 lat, do odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Była to praca przymusowa, bez wynagrodzenia. Młodzież wykorzystywano głównie do pracy fizycznej. Brygady junackie pracowały w hutach, kopalniach, kamieniołomach, pegeerach, przy odgruzowywaniu miast, rozbudowie lotnisk wojskowych itp. To dzięki ich wysiłkowi powstały m.in.: Nowa Huta, kolejka wąskotorowa, łącząca Pustynię Błędowską z kopalniami i hutami Górnego Śląska.
W roku 2002 byli członkowie Brygad Junackich doprowadzili do powstania Ogólnopolskiego Porozumienia Weteranów Pracy Powszechnej Organizacji „Służba Polsce” z siedzibą w Częstochowie. Od tego czasu jego delegatury tworzone są na terenie całego kraju. Dzisiaj Stowarzyszenie zrzesza ponad 2000 członków. Jedna z delegatur obejmuje swoim zasięgiem woj. świętokrzyskie i podkarpackie.
Na teren województwa lubelskiego pełnomocnikiem został Jan Głuchowski, z którym członkowie Brygad Junackich mogą się kontaktować pod nr tel. (0-15) 873-87-23 w godz. 10-19.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24