sobota, 24 marca 2018 r.

Magazyn

Poszukujemy junaków SP

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lipca 2003, 11:28


Na podstawie ustawy uchwalonej przez Sejm PRL w dniu 25.02.1948 r. powoływano do tzw. Brygad Junackich młodzież w wieku 16-21 lat, do odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych. Była to praca przymusowa, bez wynagrodzenia. Młodzież wykorzystywano głównie do pracy fizycznej. Brygady junackie pracowały w hutach, kopalniach, kamieniołomach, pegeerach, przy odgruzowywaniu miast, rozbudowie lotnisk wojskowych itp. To dzięki ich wysiłkowi powstały m.in.: Nowa Huta, kolejka wąskotorowa, łącząca Pustynię Błędowską z kopalniami i hutami Górnego Śląska.
W roku 2002 byli członkowie Brygad Junackich doprowadzili do powstania Ogólnopolskiego Porozumienia Weteranów Pracy Powszechnej Organizacji „Służba Polsce” z siedzibą w Częstochowie. Od tego czasu jego delegatury tworzone są na terenie całego kraju. Dzisiaj Stowarzyszenie zrzesza ponad 2000 członków. Jedna z delegatur obejmuje swoim zasięgiem woj. świętokrzyskie i podkarpackie.
Na teren województwa lubelskiego pełnomocnikiem został Jan Głuchowski, z którym członkowie Brygad Junackich mogą się kontaktować pod nr tel. (0-15) 873-87-23 w godz. 10-19.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!