Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 grudnia 2016 r.
13:27

Powstańcy styczniowi w Kazimierzu Dolnym. Zdradził ich miejscowy chłop

34 32 A A
Krzyż odnowiony został w 2012 roku
Krzyż odnowiony został w 2012 roku

Na skraju lasu w Męćmierzu stoi pamiątkowy krzyż poświęcony powstańcom styczniowym. Początkowo drewniany, który przetrwał wiele lat. W czasach PRL-u potajemnie go wymieniono.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do powstania styczniowego w 1863 r. przyłączyli się prawie wszyscy studenci puławskiego instytutu. Przyszli powstańcy zgromadzili się pod świątynią Sybilli, gdzie złożyli przysięgę. Do oddziału przyłączyło się ok. stu włościan. Przyprowadził ich proboszcz włostowicki.

– Chłopi początkowo byli pełni entuzjazmu do powstania, ale nie mieli uzbrojenia – mówi Robert Och, znany puławski historyk i regionalista. – Jedyną ich bronią były głównie kosy, kije i siekiery. Kiedy zobaczyli, że studenci-powstańcy również są kiepsko uzbrojeni, rozmyślili się z udziału w powstaniu i na drugi dzień rozeszli się do domu.

Manifest na Rynku w Kazimierzu

Na czele oddziału powstańców stanął Leon Frankowski. 22 stycznia oddział pod jego dowództwem wkroczył do Kazimierza. Tu, na rynku odczytano manifest rządu narodowego i dekrety uwłaszczeniowe.

Wybór Kazimierza na miejsce koncentracji nie był przypadkowy. Okolica była pełna wąwozów, lasów i wzgórz. Takie ukształtowanie terenu stwarzało dobre warunki do obrony. Poza tym, Kazimierz był w dalszej odległości od Lublina, co także nie było bez znaczenia w przypadku, kiedy wojska rosyjskie potrzebowałyby wsparcia.

Odział powstańców tymczasem zdejmował z budynków w Kazimierzu carskie orły, doszło także do dwóch potyczek w Rosjanami. W jednym przypadku zginął żandarm, w drugim – inny został wzięty do niewoli.

– Oddział Frankowskiego liczył ok. 700 osób – mówi Robert Och. – Byli to głównie studenci, ale nie brakowało też m.in. mieszkańców Kazimierza, Opola, Markuszowa czy Kurowa; była też młodzież z Lublina.

Rosjanie dopiero po tygodniu dowiedzieli się o oddziale powstańców. Generał Chruszczow wysłał przeciwko nim 700 żołnierzy.

Kiedy powstańcy dowiedzieli się o nadciągających wojskach nieprzyjaciela od strony Kurowa – podjęli decyzję o przedostaniu się na drugi brzeg Wisły. Zabrakło czasu, żeby przekroczyć Wisłę w Kazimierzu, dlatego ruszyli na południe wzdłuż rzeki. Dopiero w Kamieniu - 2 lutego - przeszli na drugą stronę. Dotarli w pobliże Solca i zatrzymali się koło Zawichostu. Tu rozbili obóz.

Tymczasem Rosjanie cały czas podążali ich tropem. 8 lutego powstańcy opuścili Zawichost i ruszyli w kierunku Sandomierza. Zmęczeni forsownym marszem zatrzymali się nieopodal wzgórza koło Słupczy. Nie wystawili nawet straży. To się na nich zemściło. Miejscowy chłop zdradził Rosjanom ich miejsce pobytu. Doszło do nierównej bitwy. Frankowski, z kosą w ręku usiłował odeprzeć atak. Został jednak ranny od kuli.

Powstańcy zabrali rannego dowódcę do szpitala w Sandomierzu. Tam jednak rozpoznał go jeden z żandarmów, którego wcześniej schwytali w Kazimierzu. Frankowski został aresztowany. W bitwie zginęło ponad 100 powstańców, głównie studentów. 32 dostało się do niewoli, a oddział przestał praktycznie istnieć.

K. Parfianowicz obok pomalowanego na czerwono krzyża
K. Parfianowicz obok pomalowanego na czerwono krzyża

Krzyż upamiętnia powstańców

Pamięć o pobycie powstańców w Kazimierzu przetrwała do dzisiaj. Na skraju lasu w Męćmierzu – tu, gdzie powstańcy odmówili modlitwę przed wyruszeniem w drogę – w 1921 r. – stanął drewniany krzyż, który upamiętnił to wydarzenie.

W 100. rocznicę powstania stary krzyż zastąpiono nowym, betonowym. Dokonał tego potajemnie – przy pomocy proboszcza Andrzeja Kamińskiego – murarz Władysław Gil. Na swojej posesji wykopał formę w kształcie krzyż i zalał betonem. Dodał napis: „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami 1963 r.” Razem z synem przywiózł go na miejsce i umieścił go tam, gdzie stoi do dzisiaj.

W 2010 r. krzyż pomalowano czerwoną farbą emulsyjną. Wyglądał fatalnie. W kwietniu 2012 r. Kazimierz Parfianowicz, historyk sztuki i wykładowca na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczął usuwanie farby, do pomocy włączyły się potem studentki z Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu: Anna Bączkowska, Agata Kłak, Magdalena Naja i Dominika Wilk. Pod opieką Zbigniewa Bagińskiego (dyrektora Kolegium) oczyściły krzyż i uporządkowały teren wokół krzyża. Dalsze prace przy nim to zasługa Tadeusza Strzępka, artysty z Męćmierza. Udało mu się zmobilizować mieszkańców Męćmierza i znaleźli sponsorów, którzy sfinansowali pamiątkową tablicę na 150-lecie wybuchu powstania. Głównym fundatorem było Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

T. Strzępek w trakcie uroczystośc poświęcenia odnowionego krzyża
T. Strzępek w trakcie uroczystośc poświęcenia odnowionego krzyża
Granitowa tablica na krzyżu upamiętniająca  150 rocznicę wybuchu powstania
Granitowa tablica na krzyżu upamiętniająca 150 rocznicę wybuchu powstania

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lola / 4 grudnia 2016 o 14:48
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Lola przeczytaj to co napisalas i zacznij plakac,placz glosno niech sie lzy leja,placz ze szczescia ze zemia nosi po sobie takie zakute paly jak Ty
ile napieprzyłeś dzieci, bo ja mając 3 musiałam rano o 4 wstawać aby być w pracy zarabiając na chleb dla nich, wracałam o 17 i prałam, gotowała, itp. do godz. 24. Cztery godziny spałam po to aby moje dzieci miały co do gęby włożyc, mnie nikt nie dał  500+ dla nich. I teraz jakbym mogła to kazdego sprzedam dla pieniędzy, rząd mnie naucyzł, że mam nie mieć litości dla innych, bo po 40 latach parcy mama odstać 1 tys. emerytury.
ile napieprzyłeś dzieci, bo ja mając 3 musiałam rano o 4 wstawać aby być w pracy zarabiając na chleb dla nich, wracałam o 17 i prałam, gotowała, itp. do godz. 24. Cztery godziny spałam po to aby moje dzieci miały co do gęby włożyc, mnie nikt nie dał  500+ dla nich. I teraz jakbym mogła to kazdego sprzedam dla pieniędzy, rząd mnie naucyzł, że mam nie mieć litości dla innych, bo po 40 latach parcy mama odstać 1 tys. emerytury. rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 21:34
W Kazimierzu do tej pory nie brakuje konfidentów
Avatar
janosik / 6 grudnia 2016 o 19:50
załóż swoją firmę, będziesz uszczęśliwiał innych i płacił solidnie
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 19:05
Po wojnie, po zagładzie przedwojennej inteligencji wymyślono sposób na jej zastępstwo: szkoły średnie dla przodujących robotników i "studia wyższe" na Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu Leninizmu. W tą nową elitę inwestowano, zakładano dla nich specjalne sklepy, gdzie mogli zaopatrywać się w rzeczy normalne w cywilizowanym świecie, a nieistniejące dla robotników dobra
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 18:38
Historia jaką uczą w szkole jest pełna szlachetnych czynów, ludzi bez skazy a tak naprawdę powstanie listopadowe wybuchło nie z pobudek patryjotycznych tylko buntu rozwydrzonych paniczów o czym pisał nawet sam Mickiewicz w Dziadach gdy się dobrze wczytamy. Powstanie Styczniowe miało podtekst gospodarczy (branka) gdzie szlachta obawiała się utraty darmowej siły roboczej, polskość podtrzymywała drobna szlachta, mieszczanie i chłopi. Arystokracja zawsze spadała na cztery łapy mając strategie: jeden brat wspierał powstanie drugi zaborcę, majątek zostawał w rodzinie przykład można znaleźć nie tylko w samej historii alei w literaturze.
Historia jaką uczą w szkole jest pełna szlachetnych czynów, ludzi bez skazy a tak naprawdę powstanie listopadowe wybuchło nie z pobudek patryjotycznych tylko buntu rozwydrzonych paniczów o czym pisał nawet sam Mickiewicz w Dziadach gdy się dobrze wczytamy. Powstanie Styczniowe miało podtekst gospodarczy (branka) gdzie szlachta obawiała się utraty darmowej siły roboczej, polskość podtrzymywała drobna szlachta, mieszczanie i chłopi. Arystokracja zawsze spadała na cztery łapy mając strategie: jeden brat wspierał powstanie drugi zaborcę, mająte... rozwiń
Avatar
gość / 6 grudnia 2016 o 17:38
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Do dziś ludzie w tej wsi znają nazwisko tego chłopa i jego potomków, mimo że wyprowadził się z tej wsi a potomkowie zmienili trochę nazwisko to nic nie dało bo w pamięci nadal pozostali jako zdrajcy.
Podaj  nazwisko tego donosiciela. niech inni też wiedzą.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:19
Miejscowy chłop teraz maszerowałby w marszu KOD - cham z urodzenia, służalec.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:21
Tytuł sugeruje, że to miejscowy chłop z Kazimierza Dolnego podkablował powstańców. Szkoda, że autor tego artykułu nie chodził na zajęcia z logiki, dziś byłoby jak znalazł, a tak nawet nie zrozumie swojego błędu...
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 14:47
Ostatnio do konfiskaty mienia i represji przyczynili się komuniści. Trwali w dobrostanie przez kilkadzesiąt lat po wojnie, a potem wymyślili "wyzwolenie", czyli okrągły stół. I znowu powtórka z rozrywki: uwłaszczyli się na cudzym, do tej pory nie przeprowadzili reprywatyzacji, kradną dalej.
Avatar
hrabiaski / 5 grudnia 2016 o 14:03
wszystkie powstania narodowe,oprocz wielkopolskiego to głupota,która nic dobrego nie przyniosła,przeciwnie,przyczyniła się do knfiskaty majątków i wzmożenia represji!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 21:34
W Kazimierzu do tej pory nie brakuje konfidentów
Avatar
janosik / 6 grudnia 2016 o 19:50
załóż swoją firmę, będziesz uszczęśliwiał innych i płacił solidnie
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 19:05
Po wojnie, po zagładzie przedwojennej inteligencji wymyślono sposób na jej zastępstwo: szkoły średnie dla przodujących robotników i "studia wyższe" na Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu Leninizmu. W tą nową elitę inwestowano, zakładano dla nich specjalne sklepy, gdzie mogli zaopatrywać się w rzeczy normalne w cywilizowanym świecie, a nieistniejące dla robotników dobra
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 18:38
Historia jaką uczą w szkole jest pełna szlachetnych czynów, ludzi bez skazy a tak naprawdę powstanie listopadowe wybuchło nie z pobudek patryjotycznych tylko buntu rozwydrzonych paniczów o czym pisał nawet sam Mickiewicz w Dziadach gdy się dobrze wczytamy. Powstanie Styczniowe miało podtekst gospodarczy (branka) gdzie szlachta obawiała się utraty darmowej siły roboczej, polskość podtrzymywała drobna szlachta, mieszczanie i chłopi. Arystokracja zawsze spadała na cztery łapy mając strategie: jeden brat wspierał powstanie drugi zaborcę, majątek zostawał w rodzinie przykład można znaleźć nie tylko w samej historii alei w literaturze.
Historia jaką uczą w szkole jest pełna szlachetnych czynów, ludzi bez skazy a tak naprawdę powstanie listopadowe wybuchło nie z pobudek patryjotycznych tylko buntu rozwydrzonych paniczów o czym pisał nawet sam Mickiewicz w Dziadach gdy się dobrze wczytamy. Powstanie Styczniowe miało podtekst gospodarczy (branka) gdzie szlachta obawiała się utraty darmowej siły roboczej, polskość podtrzymywała drobna szlachta, mieszczanie i chłopi. Arystokracja zawsze spadała na cztery łapy mając strategie: jeden brat wspierał powstanie drugi zaborcę, mająte... rozwiń
Avatar
gość / 6 grudnia 2016 o 17:38
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Do dziś ludzie w tej wsi znają nazwisko tego chłopa i jego potomków, mimo że wyprowadził się z tej wsi a potomkowie zmienili trochę nazwisko to nic nie dało bo w pamięci nadal pozostali jako zdrajcy.
Podaj  nazwisko tego donosiciela. niech inni też wiedzą.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:19
Miejscowy chłop teraz maszerowałby w marszu KOD - cham z urodzenia, służalec.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 18:21
Tytuł sugeruje, że to miejscowy chłop z Kazimierza Dolnego podkablował powstańców. Szkoda, że autor tego artykułu nie chodził na zajęcia z logiki, dziś byłoby jak znalazł, a tak nawet nie zrozumie swojego błędu...
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 14:47
Ostatnio do konfiskaty mienia i represji przyczynili się komuniści. Trwali w dobrostanie przez kilkadzesiąt lat po wojnie, a potem wymyślili "wyzwolenie", czyli okrągły stół. I znowu powtórka z rozrywki: uwłaszczyli się na cudzym, do tej pory nie przeprowadzili reprywatyzacji, kradną dalej.
Avatar
hrabiaski / 5 grudnia 2016 o 14:03
wszystkie powstania narodowe,oprocz wielkopolskiego to głupota,która nic dobrego nie przyniosła,przeciwnie,przyczyniła się do knfiskaty majątków i wzmożenia represji!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2016 o 13:48
Do dziś ludzie w tej wsi znają nazwisko tego chłopa i jego potomków, mimo że wyprowadził się z tej wsi a potomkowie zmienili trochę nazwisko to nic nie dało bo w pamięci nadal pozostali jako zdrajcy.
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejni terytorialsi składali przysięgę. Będą służyć w Lublinie i w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Kolejni terytorialsi składali przysięgę. Będą służyć w Lublinie i w Chełmie [zdjęcia] 0 0

W niedzielę na placu Zamkowym zgromadziło się ponad 600 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a 72 z nich złożyło przysięgę. Nowo zaprzysiężeni żołnierze już niebawem rozpoczną służbę w batalionach w Lublinie i Chełmie.

Fireshow na dziedzińcu KUL [zdjęcia]
galeria

Fireshow na dziedzińcu KUL [zdjęcia] 0 0

Koncerty przed CSK to nie wszystkie atrakcje tegorocznych KULturaliów. W sobotę na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL (al. Racławickie 14) odbył się widowiskowy pokaz fireshow.

Górnik – Raków 2:1. Losy utrzymania rozstrzygną się w Katowicach

Górnik – Raków 2:1. Losy utrzymania rozstrzygną się w Katowicach 2 0

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna pokonał na swoim stadionie Raków Częstochowa 2:1, ale wciąż nie może być pewny utrzymania na zapleczu Lotto Ekstraklasy. Losy zielono-czarnych rozstrzygną się w ostatniej kolejce. Kibice poza meczem łęcznian będą także nasłuchiwać wieści z Częstochowy i Głogowa

Pierwsza w regionie wypożyczalnia trójkołowych rowerów. "Sposób na poprawę sprawności"

Pierwsza w regionie wypożyczalnia trójkołowych rowerów. "Sposób na poprawę sprawności" 2 0

Pierwszą na Lubelszczyźnie darmową wypożyczalnię trójkołowych rowerów uruchomiły Warsztaty Terapii Zajęciowej przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmie. Pięć takich pojazdów przekazała im Fundacja Eco Textil

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę 6 9

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie kolejny nabór pracowników do wydziału w Białej Podlaskiej. Do końca tego roku ma tu pracować 120 osób.

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana 22 0

Sześć osób ucierpiało w wypadku w podlubelskich Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 41:49 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 41:49 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 12 0

Lubelscy żużlowcy w niedzielę o godzinie 14:40 powalczą o obronę pozycji lidera Nice 1 Ligi Żużlowej w Pile przeciwko tamtejszej Polonii. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć) 5 2

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Mikołaja przy ulicy Słowikowskiego w Lublinie. Byliśmy na miejscu.

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 34 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 6 6

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 18 7

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 31 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.