Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 marca 2008 r.
14:40
Edytuj ten wpis

Przepustka zamiast kwiatka

0 2 A A

Kiedy jest Dzień Kobiet? A, w sobotę. To chciałybyśmy dostać albo urlop albo awans - śmieją się studentki Szkoły Orląt,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
przyszłe pilotki i nawigatorki.

Na pierwszym roku jest ich 15, na drugim dwie, na trzecim: cztery, na czwartym znowu dwie. To, że kobiety w mundurach chodzą po korytarzach Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych nikogo już ani specjalnie nie zaskakuje, ani nie szokuje. Przez niemal dziesięć lat - kiedy to kobiety znów pojawiły się w aulach wykładowych Szkoły Orląt - wszyscy, tzn. panowie, do obecności pań przywykli.
Z roku na rok chętnych kobiet jest więcej. Panie uczą się nie tylko na studiach czteroletnich, ale też na rocznych kursach oficerskich dla absolwentów wyższych uczelni cywilnych.

Za sterami Iskry

Katarzyna Karkocha z Krakowa jest na trzecim roku. Kierunek: pilot samolotu odrzutowego. Jej dzień (podobnie jak wszystkich innych studentów) wygląda zawsze tak samo:
Godz. 6 - pobudka
6.10 - zaprawa, potem toaleta i śniadanie
7.40 - apel
8-16 - zajęcia
Po 16 czasem można już zrzucić mundur, ale... często są dodatkowe zajęcia, na przykład sportowe.

Kaśka ma już za sobą szkolenie na orliku i cessnie, niebawem usiądzie za sterami iskry. - Mam tremę, bo to jest już samolot odrzutowy, a więc czeka mnie kolejne wyzwanie - mówi.

Koleżanki, kumpelki, kobiety

- W ubiegłym roku dowódca batalionu z okazji Dnia Kobiet zaprosił nas na kawę i ciasteczka - wspomina Anka z drugiego roku.

- Dla kolegów czasami jesteśmy koleżankami, czasami kumpelkami, a czasami kobietami - wyjaśnia Beata Gądkowska z pierwszego roku, kierunek: pilot samolotu odrzutowego.

Beata dostała się do Szkoły Orląt za drugim podejściem. Kiedy po raz pierwszy odpadła, poszła na studia na Politechnikę Wrocławską. Postanowiła spróbować raz jeszcze. Wspierał ją w tym chłopak. Wprawdzie chłopak nie jest już jej chłopakiem, ale Beata jest mu wdzięczna, bo to dzięki niemu jest w tej szkole.

- Zawsze wiedziałam, że chcę latać. Ale nie wiedziałam, jak do tego podejść, gdzie próbować, co zrobić, gdzie szukać. Przeszłam szkolenie w aeroklubie, najpierw szybowcowe, potem samolotowe. Mam na koncie dwa samodzielne loty. Decyzja o Dęblinie zapadła w ostatniej klasie liceum.

Beata marzy o pracy w bazie w Krzesinach. Po pierwsze, bo to dobra jednostka, a po drugie bliżej domu (Beata jest z Lubina).

Coś latało nad głową

Urszulę Brzezińską z pierwszego roku (kierunek: pilot samolotu odrzutowego) interesowała historia lotnictwa. W liceum wiedziała, że chce iść do szkoły wojskowej. Pod koniec ogólniaka stwierdziła, że trzeba wybrać najlepszą i złożyła papiery do Szkoły Orląt.

Paulina Cenkiel, także pierwszy rok, kierunek pilot śmigłowca, pochodzi z Dęblina. - Zawsze mi coś latało nad głową, więc ja też zawsze marzyłam o tym, żeby latać, żeby studiować na WSOSP. Do tego dookoła było mnóstwo znajomych, którzy byli związani ze Szkołą Orląt, opowiadali o tym.

Anna Bednarz z drugiego roku, też pochodzi z lotniczego miasta - Siemirowic. Kiedy składała papiery na dęblińską uczelnię, miała w zanadrzu alternatywę: jak nie zostanie pilotem, to będzie komornikiem.

Chłopak albo wojsko

Anna Wardakowska z Warszawy studiuje na trzecim roku. Jest przyszłym pilotem samolotów transportowych. Kiedy składała dokumenty do Szkoły Orląt jej ówczesna sympatia nie była z takiej decyzji zadowolona. Stanęła więc przed wyborem: albo chłopak, albo wojsko. No to wybrała... wojsko.

Anka latała już cessną i orlikiem.

- Uważam, że to pierwsze szkolenie poszło mi bardzo dobrze - mówi. - Instruktorzy chyba też tak uważają, bo na dziesięć osób w grupie byłam druga.

Niebawem usiądzie za sterami bryzy. Po promocji na oficera Anka chciałaby trafić do Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Muszą być dobre

Agnieszka Jóźwik z okolic Tomaszowa Mazowieckiego będzie pierwszym wojskowym w rodzinie. Dziś jest na pierwszym roku, zostanie nawigatorem. - Bardzo chciałam się tu dostać, bo to szkoła z renomą - opowiada studentka Szkoły Orląt. - Rodzina nie była specjalnie zdziwiona wyborem i bardzo mnie wspierała.
Agnieszka przyznaje, że bywa ciężko. Że zajęcia z wuefu są czasami trudne (laik pewnie przestraszyłby się widząc salę do ćwiczeń np. z żyroskopem).

- Ja wcale nie wymagam. To dziewczyny muszą wymagać same od siebie, żeby były dobre - śmieje się Robert Jędrys, "specjalista” od utrzymania kondycji czyli wykładowca wuefu.

Pozostałe informacje

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Paulina Golianek i Monika Niedźwiadek z Koła Gospodyń Wiejskich w Konopnicy już szykują święta. A my mamy dla was przepisy na mazurek i babkę z pierwszej ręki.

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Lekarzom nie udało się uratować życia mężczyzny, który dzisiaj rano w Chełmie został potrącony przez ciężarówkę.

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium