piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Magazyn

Regiopedia.pl - encyklopedia Twojego regionu

Dodano: 28 listopada 2008, 12:44

Jako pierwsi przedstawili swoją małą ojczyznę uczniowie szkoły podstawowej w Zawieprzycach. I zostali redaktorami Encyklopedii Lubelszczyzny

Regiopedia to interaktywna skarbnica wiedzy o naszym regionie. Tworzona przez pasjonatów, którzy wiedzą wszystko o swoim miejscu zamieszkania. Zostań redaktorem wirtualnej encyklopedii. Pisz artykuły, dodawaj zdjęcia i filmy.

Na start Regiopedii Lubelszczyzny wybraliśmy Szkołę Podstawową im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach. Dlaczego? Bo tu od 1991 roku uczniowie opracowują historię swojej miejscowości, opowiadają legendy o ruinach zamku, pokazują turystom dwór, gdzie mieszkała młodziutka Maria Skłodowska. W 2004 roku szkolni pasjonaci opisali Zawieprzyce w ramach projektu "Uczniowie adoptują zabytki”. Pierwszymi redaktorami Regiopedii zostali Michał Wójcik i Krystian Janosz.

A nad wrzuceniem hasła "Zawieprzyce” czuwał lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz.

List pani minister

- Z zainteresowaniem przyjęłam wiadomość o powstaniu Regiopedii, internetowej encyklopedii polskich regionów, której głównym twórcą mają być polskie szkoły. Regiony wymagają naszego szczególnego docenienia - pisze do twórców Regiopedii Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej. Pani minister dobrze wie, jak ważne jest przywiązanie do małej ojczyzny.

- Mała ojczyzna to rodzinny dom, ulica, przy której stoi, oswojony, bliski krajobraz. To lokalna historia, tradycja i kultura, które budują naszą tożsamość - dodaje i zachęca nauczycieli i uczniów do odkrywania i opisywania małych ojczyzn w Regiopedii.

Nasza encyklopedia

To ogromny projekt, który startuje w całej Polsce. Nawiązuje do popularnej Wikipedii. Ale nasza Regiopedia ma o wiele bardziej lokalny charakter. Każdy mieszkaniec Lubelszczyzny, mający dostęp do Internetu, może od ręki napisać artykuł o swojej miejscowości, jej historii, znanych ludziach, kulturze a nawet miejscach, gdzie można wypocząć.

Po co stworzyliśmy Regiopedię?

Po to, żeby z Waszą pomocą stworzyć największy i najciekawszy zbiór informacji o naszym regionie i jego mieszkańcach. Na Regiopedii zobaczycie zdjęcia i filmy. Wszystko po to, żeby obraz każdej małej ojczyzny był jeszcze pełniejszy.

Nad tym, żeby wasze hasła były ciekawe i wartościowe, będą czuwać moderatorzy. O merytoryczną opiekę nad Regiopedią Lubelszczyzny poprosiliśmy ekspertów: dr Grażynę Jakimińską, szefową Muzeum Historii Miasta Lublina, Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN i Stanisława Turskiego, dyrektora Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej.

Na dobry początek sami przygotowaliśmy 120 haseł. Teraz możecie dodawać nowe!
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!