Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 sierpnia 2010 r.
16:31
Edytuj ten wpis

Rekonstrukcja bitwy pod Cycowem już w niedzielę (program)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 3 A A

Trup ściele się gęsto, powietrze rwą szrapnele, a gryzący dym wciska się w oczy. Tętent kopyt miesza się z jękiem bolszewików, sieczonych ułańskimi szablami pod dowództwem rotmistrza Zygmunta Piaseckiego. Cyców obroniony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prawie dokładnie 90 lat później w Cycowie ponownie rozegra się bitwa. Tym razem na niby, za pieniądze Unii.

Cmentarz wojenny w Cycowie, pomnik ku pamięci bitwy oraz szkolna izba pamięci lśnią czystością. Cyców już jest gotowy na przyjęcie 5000 gości, którzy chcą obejrzeć rekonstrukcję bitwy z 16 sierpnia 1920 roku.

W młodych siła

Radek Kister i Michał Pakuła, jak wielu innych młodych ludzi z Cycowa, od dwóch tygodni porządkowali miejsca związane z wydarzeniami sprzed lat. – Posprzątaliśmy cmentarz wojenny żołnierzy poległych w latach 1915–1920 i otoczenie pomnika upamiętniającego Bitwę Cycowską. Na koniec wspólnie z kolegami wypucowaliśmy szkolną izbę pamięci w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie – wylicza Michał Pakuła.

– To fajna praca na wakacje, bo można dotknąć prawdziwej szabli ułańskiej. A poza tym, jako wolontariusze, będziemy bliżej wszystkich wydarzeń w najbliższą niedzielę – dodaje Radek Kister, który razem z Michałem należy do szkolnego koła PTTK.

Bitwa z unijnym wsparciem

Wynik, podobnie jak pod Grunwaldem, jest znany. W niedzielnej rekonstrukcji bitwy wygra Wojsko Polskie. Bój pod Cycowem zostanie odtworzony przez lubelską Grupę Rekonstrukcji Historycznej 8 Pułku Piechoty Legionów.

– W rekonstrukcji zagra 100 aktorów ubranych w mundury z epoki – mówi Kamil Zydlewski z GRH 8 Pułku Piechoty Legionów. – Na grupę 30 strzelców bolszewickich natrze polska szarżą ułanów w liczbie 25 szabel.

Ponaddwugodzinne widowisko podzielono na cztery epizody, z udziałem ludności cywilnej, Policji Państwowej, przesłuchania polskiego jeńca przez bolszewików i finałową, decydującą szarżę ułanów.

– Przygotujemy liczne palby karabinowe i atak kawalerii. To zrobi wrażenie – zapewnia Zydlewski. Wojsko Polskie będzie wspierane przez ciężarówkę ford z 1920 roku. Swoje trzy grosze dołożą także pirotechnicy, którzy zapewnią masę wybuchów i dużo dymu.

Rekonstrukcja bitwy cycowskiej organizowana jest w ramach projektu "Magia miejsc: promocja walorów turystycznych Lubelszczyzny”. – Widowisko będzie kosztować

88 000 złotych, z czego większość zostanie pokryta ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007–2013 – mówi Jan Baczyński, wójt gminy Cyców.

Nie zabraknie współczesnej armii

Rekonstrukcja historyczna to nie jedyne militarne atrakcje najbliższej niedzieli w Cycowie. Poza uroczystościami czysto patriotycznymi, wojsko z Lublina zaprezentuje sprzęt militarny, a żołnierze 7 Dywizjon Kawalerii Powietrznej im. Ułanów Lubelskich z Tomaszowa Lubelskiego pokażą – tuż po rekonstrukcji bitwy – swoje umiejętności bojowe.

– Z bliska także będzie można przyjrzeć się uzbrojeniu i umundurowaniu polskich żołnierzy z 1920 roku. Chętni będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z ułanami czy czerwonoarmistami – dodaje Zydlewski.

Historia jest tragiczna

Bitwa w Cycowie rozegrała się 16 sierpnia 1920 roku. W okolice tego miasteczka dotarła bolszewicka brygada piechoty generała Dotola z Grupy Mozyrskiej, która parła na Lublin. Walki zaczęły się świtem 15 sierpnia od potyczki w okolicach Zabrodzia. 16 sierpnia decydujące walki rozegrały się w okolicach Cycowa. Piechota polska skutecznie broniła się przed atakami bolszewików. 7 Pułk Ułanów Lubelskich otrzymał rozkaz wsparcia batalionów piechoty kapitana Zajchowskiego. Początkowo natarcie 7 pułku miało pełnić charakter pomocniczy, jednak nieoczekiwanie stało się decydującym o zwycięstwie. Szarża 7 pułku pod dowództwem rotmistrza Piaseckiego przeważyła szalę zwycięstwa na polską stronę.

Zygmunt Piasecki, bohater spod Cycowa, dosłużył się w polskiej armii stopnia generała. Przez prawie 10 lat był dowódcą 7 Pułku Ułanów Lubelskich. W kampanii wrześniowej dowodził Krakowską Brygadą Kawalerii, z którą zakończył szlak bojowy w bitwie tomaszowskiej. Do końca wojny był uwięziony w stalagu Murnau. Po wojnie nie wrócił do kraju. Zmarł w Nicei w 1954 roku. Więcej o generale Piaseckim można się dowiedzieć, odwiedzając w niedzielę izbę pamięci w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium