Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 kwietnia 2004 r.
12:09
Edytuj ten wpis

Rodzina na rozdrożu

0 0 A A

Rodzina ma trzy punkty oparcia: Kościół, sypialnię i stół – mówi lubelski społecznik, ojciec pięciorga dzieci, Jerzy Bojarski. – Wszystkie są równie ważne, chociaż nie każdy jest religijny, ale łóżko i stół są w każdym domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d –
Te domowe sprzęty symbolizują sytuację rodziny, stół zaś w szczególności. To nie tylko miejsce jedzenia, ale przede wszystkim spotkania bliskich sobie ludzi. Jednak solidne stoły, jakiś czas temu zaczęły wypierać chwiejne składaki i stoliki-jamniki. Ani przy nich nie można się zdrowo najeść, ani rozmawiać, ani lekcji odrabiać. Rodzice i dzieci nie mają teraz ani czasu, ani nawet dobrego miejsca na spotkanie.
Jerzy Bojarski, wyraża też dość powszechną opinię, że w instytucjach państwa rodziny też nie mają oparcia. Zasiłki nie warte są tych wszystkich upokorzeń, które wiążą się ze staraniami o jakąkolwiek pomoc. A deklaracje polityków o wyrównywaniu szans i tworzeniu dobrego systemu opieki nie mają pokrycia w życiowej praktyce. Dlaczego? Według prof. Leona Dyczewskiego z KUL
łatwiej rządzić państwem, w którym więzi rodzinne są słabe.
Jednostkę łatwiej pozyskać dla najbardziej nawet niedorzecznych poglądów, ponieważ w rodzinie lepiej ocenia się jakość idei, produktów i usług. Kultura konsumpcyjna rozwija się lepiej wśród ludzi samotnych, łatwiej również ściągać od nich podatki.
Paradoksalnie więc umocnienie systemów państwowych osłabia najsilniejsze więzy łączące obywateli. Przez wieki jedynym wzorem była rodzina wielopokoleniowa, w której obowiązywały tradycyjne rytuały. Każda z osób należących do familii podporządkowana była odwiecznym rygorom i miała w domowym układzie swoje rewiry. Dla kobiet zarezerwowane było wychowanie dzieci, utrzymanie porządku w domu oraz podtrzymywanie religijnych tradycji. Mężczyznom pozostawało zapewnienie środków na utrzymanie.
Rygorystyczny podział ról zaczął zanikać wraz z rewolucją przemysłową. Seryjna produkcja odzieży wyzwoliła kobiety z obowiązku dziergania i szycia ubrań dla całej rodziny. Upowszechnienie opieki medycznej zdjęło konieczność doglądania bliskich w chorobie. Każde udogodnienie ma jednak swoją cenę. Za wszystko trzeba było płacić, kobiety stanęły więc do pracy zarobkowej. Kolejne wojny zwolniły im jeszcze więcej stanowisk pracy. Nawet w czasach pokoju nie było już odwrotu od konieczności dzielenia czasu na obowiązki domowe i zawodowe.
Nic nie jest już proste
Sukcesy sufrażystek przyniosły tyle samo dobrodziejstw, ile zgryzot. Panie mają równe z panami prawa obywatelskie, własne pieniądze i prawo wyboru życiowego partnera. Nowoczesne środki antykoncepcyjne pozbawiły je nawet jarzma fizjologii. Wciąż jednak chcą mieć mężów i dzieci, a na dodatek zachować do późnych lat urodę i doskonałą kondycję. Trudno jednak zrealizować wszystkie pragnienia. Na Zachodzie coraz częściej pary rezygnują więc z zawierania formalnych związków i posiadania dzieci. Rośnie popularność związków określanych skrótem dink’s (double income no kids), czyli bezdzietnych par o podwójnych dochodach. U nas tradycyjne rodzinne więzi nadal jeszcze są w cenie.
– Na podstawie moich prywatnych kontaktów mogę stwierdzić, że rodzina jest trwała i odpowiedzialna – wyjaśnia psycholog, prof. Krystyna Ostrowska. – W niepublikowanych jeszcze badaniach, które przeprowadziłam wśród młodzieży, wygląda to nieco inaczej. Na pytanie: czy możesz polegać na swojej matce? – 61 proc. odpowiada, że tak. Ojciec jest pewnym oparciem dla 57 proc. Jeszcze mniejsza część młodzieży rozmawia o swoich problemach z rodzicami, a plany życiowe omawia z nimi niespełna jedna trzecia dzieci. Można powiedzieć zatem, że jedna czwarta rodzin ma spore kłopoty z wychowaniem dzieci.
Potomstwo nie ma emocjonalnego oparcia w swoich rodzicach, a co szczególnie ważne – w matkach. Przekłada się to na społeczne problemy dzieci i młodzieży. Agresja w szkole, wagary, narkomania, nadużywanie alkoholu, nieakceptowane zachowania seksualne i przestępczość nieletnich są wynikiem zaburzonych funkcji rodziny. Jeśli w niej zabraknie fundamentu, jakim jest
miłość, wierność, pracowitość
oraz poszanowanie prawdy i piękna – to tych wartości będzie brakowało także w społeczeństwie.
– Jest źle! – alarmuje dr Jacek Pulikowski. – Zupełnie wypaczona została rola ojca – i pośrednio jest to też winą kobiet. Wyręczając synów we wszystkich czynnościach, nie dają im szansy na nauczenie się odpowiedzialności. Zaczyna się od tego, że chłopak nie musi w domu robić absolutnie nic. Dostaje wikt, opierunek i nie ma absolutnie żadnych obowiązków.
A później, w dorosłym życiu, również nie poczuwa się do żadnych obowiązków. Ani za życie poczęte, ani już narodzone. Skoro kobiety same dają sobie świetnie ze wszystkim radę, wielu mężczyzn nie widzi konieczności wyręczania ich. Zostają na etacie „wiecznego chłopca” – i to nie tylko w domu, ale również w pracy.
Ewa Dziadosz

Starzejemy się


Od 1984 roku z każdym rokiem rodzi się w naszym kraju coraz mniej dzieci. Kobiety rodzące stanowią zaledwie 3,7 proc. ogólnej liczby populacji kobiet w wieku 15-49 lat. W 1984 roku odsetek ten był prawie dwukrotnie wyższy i wynosił 7,7 proc. W roku 2000 najwięcej dzieci rodziły kobiety w wieku 25-29 lat. Największy spadek płodności, nastąpił w grupach wieku 20-24 lata i 15-19 lat (spadek o 45 proc).
Obecnie:
*na przeciętną Polkę1,3 dzieci przypada
*30 proc. społeczeństwa to dzieci i młodzież
*16 proc. mieszkańców kraju ma ponad 65 lat
Za 25 lat:
*Polska będzie liczyła o 3 mln mniej mieszkańców niż dziś
*16 proc. populacji kraju stanowić będzie młode pokolenie
*30 proc. mieszkańców będzie mieć ponad 65 lat

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium