poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Magazyn

Rok 1317 to data lokacji Lublina. Ale co się działo tu wcześniej?

Dodano: 13 lutego 2017, 21:16

O Lublinie, gdy jeszcze nie był Lublinem rozmawiamy z dr. hab. Markiem Florkiem, kierownikiem Zakładu Archeologii Wczesnośredniowiecznej UMCS. Naukowiec krytycznie: o mitach założycielskich, które nie mają potwierdzenia w wynikach badań. Wyjaśnia też, dlaczego tak mało wiemy o mieście.

Przeczytaj rozmowę TUTAJ.

VI-VII wiek Lokalne osadnictwo

Początki Lublina jako lokalnego ośrodka osadniczego sięgają VI-VII wieku, przy czym bardziej intensywny rozwój ma miejsce od wieku VIII. Nie dysponujemy jednak żadnymi jednoznacznymi przesłankami, a przynajmniej nie dostarczyły takich badania archeologiczne, wskazującymi na istnienie na jego terenie grodu plemiennego

XI wiek Gród „państwowy”

Dotychczasowe badania archeologiczne nie dają podstaw do twierdzeń o powstaniu w Lublinie w wieku XI grodu „państwowego” - lokalnego ośrodka władzy administracyjnej i politycznej

XII-XIV wiek Wzgórze Zamkowe

Zgodnie z wynikami badań archeologicznych, gród kasztelański na Wzgórzu Zamkowym powstaje około połowy XII wieku i jest to jedyny w tym czasie, a także w wieku następnym, gród na terenie Lublina. Na przełomie XIII i XIV wieku bądź w początkach wieku XIV w jego obrębie powstaje, prawdopodobnie z inicjatywy króla Wacława II czeskiego, donżon, być może również murowana kaplica pw. św. Trójcy

XII wiek Kościół

Pierwsze kościoły na terenie Lublina powstają nie wcześniej niż połowie wieku XII. Nie zachowały się jednak ich żadne materialne pozostałości tych najstarszych kościołów, nie jest znana ich bliższa lokalizacja

XII-XIII wiek Miasto

Przez cały XII i XIII wiek Lublin pozostaje ośrodkiem o znaczeniu lokalnym, chociaż o największym na terenach na wschód od środkowej Wisły i stale rosnącym znaczeniu. Jest to jednak stosunkowo słabo potwierdzone wynikami dotychczasowych badań archeologicznych.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 lutego 2017 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te słowa: Co było. Wiocha jakaś była. Proste.... świadczą tylko o nieznajomości ówczesnej sytuacji. Miasta nie miały tylu mieszkańców, co dzisiaj. Zamknięte też były umocnieniami, cio bardzo ograniczało ich rozwój. Dookoła były osady, jak np. Żmigród w Lublinie. Teraz to dzielnice miast. W Krakowie scalanie organizmu miejskiego kulminację osiągnęło dopiero w XIX w.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lutego 2017 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ponownej lokacji Lublina dokonał król Władysław Łokietek 15 sierpnia 1317 r. Gród Lublina był wtedy otoczony tylko umocnieniami drewniano-ziemnymi, zaś część mieszkalna w ogóle nie była obwarowana. Król chciał prawdopodobnie stworzyć w Lublinie dobrze broniony ośrodek handlu, jednak sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna państwa stawała tym planom na przeszkodzie. Na lepsze czasy Lublin musiał czekać do 1341 r., do najazdu Tatarów. Został wtedy spalony, lecz - paradoksalnie - wpłynęło to korzystnie na jego rozwój. Ośrodek doczekał się wreszcie murów miejskich. Król ufundował również klasztor dominikanów, na miejscu drewnianego grodu wzniesiono zamek. W 1370 r., kiedy umarł Kazimierz Wielki, Lublin był już znacznym miastem. Służył jako centrum handlu, strategiczna twierdza i baza wypadowa na Ruś. Przywilej lokacyjny, to nie powstanie nowego miasta. Ośrodek miejski tworzy się przez wieki i lokacja tylko to sankcjonuje i nadaje prawo. W wypadku Lublina czy Krakowa było to prawo niemieckie.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lutego 2017 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pierwszy pisemny przekaz o Lublinie pochodzi z 1198 r. Bolesław Wstydliwy, kiedy w 1257 r. lokował Kraków na prawie magdeburskim, prawdopodobnie uczynił to samo i z Lublinem. Jednak dokument, który mógłby to potwierdzić zaginął. Ponownej lokacji Lublina dokonał król Władysław Łokietek 15 sierpnia 1317 r. Dlatego obchodzimy teraz 700-lecie miasta.
Rozwiń
Gość
Gość (14 lutego 2017 o 01:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co było. Wiocha jakaś była. Proste....
Rozwiń
Gość
Gość (14 lutego 2017 o 01:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No, cóż wydało się, że gdy Chełm był stolicą Księstwa Włodzimiersko-Halickiego, wówczas na zachodnich niecywilizowanych rubieżach powstała osada Lublin Chełmski ;)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!