Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 sierpnia 2007 r.
14:44
Edytuj ten wpis

Rośliny, które jedzą

0 0 A A

Jedne wabią miodem pszczoły, a potem je duszą. Drugie łechcą włoskami muchy, a potem w ciągu sekundy ściskają w łapach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeszcze inne współpracują z roztoczami. Byle tylko upolować jakieś mięso. Od dziś wszystkie te roślinne potwory można zobaczyć w Lublinie.

Do lubelskiego Ogrodu Botanicznego przyjechało ponad tysiąc okazów najciekawszych roślin mięsożernych z całego świata, od Australii, przez Azję i Afrykę, aż po obie Ameryki i Europę. Co ciekawe, niektóre rosną nawet w Polsce.
- Pokazujemy dwa gatunki rosiczki, którą można spotkać praktycznie we wszystkich zakątkach naszego kraju - mówi Marcin Kaczmarski, współorganizator pokazu. - To najbardziej znane u nas rośliny mięsożerne. Ale nie najciekawsze.
No bo na wystawie można zobaczyć np. roridulę gorgonias - niezwykle rzadki okaz z południowo-wschodniej Afryki, amerykańską kapturnicę czy azjatycki dzbanecznik w jednej z największych na świecie odmian - nepentes miranda. Niektóre rośliny przyjechały do Lublina po raz pierwszy.
- Ale mogą tu zostać dłużej, bo każdy odwiedzający wystawę może jednego z takich "zielonych myśliwych” kupić i zabrać do domu. Ceny: od 10 do 500 zł - zachęca Dariusz Chojnacki, współorganizator wystawy. - Nie mają dużych wymagań. Trzeba pamiętać o podlewaniu, ustawić w odpowiednio nasłonecznionym miejscu i raz na jakiś czas nakarmić owadem.
Okazuje się bowiem, że rośliny mięsożerne spożywają zwierzęta głównie z... przymusu. - Większość tego typu roślin rośnie na glebach ubogich w azot - tłumaczy Chojnacki. - Dlatego łapią owady, z których mogą wyssać białko i w ten sposób uzupełnić poziom azotu.
Ale rośliny mięsożerne mogą się też przejeść. - Muchołówka zaciska owada w jednej ze swoich łapek - mówi Kaczmarski. - Tyle że potem ta łapka obumiera. Jeśli damy jej za dużo owadów, nie będzie już miała zdrowych łapek, które będą mogły zregenerować cały organizm. I roślina uschnie.
Dlatego rosnąc w środowisku naturalnym rośliny tego typu umiejętnie dobierają ilość pokarmu do swoich potrzeb. - Ale muszą też zwracać uwagę na obfitość każdego posiłku. A ta jest uzależniona od wielkości pułapki, którą ma roślina - tłumaczy Chojnacki. - Dlatego jedne żywią się małymi owadami, inne mogą sobie pozwolić na chrabąszcze, a niektóre nawet na małe gryzonie. Nie liczy się smak, tylko wielkość.

Wystawę roślin mięsożernych można oglądać w szklarniach Ogrodu Botanicznego przy ul. Sławinkowskiej 3 w Lublinie, od dziś do niedzieli w godz. 10-18. Wcześniej ekspozycja była pokazywana w największych polskich miastach, m.in. Łodzi, Poznaniu i Chorzowie.

Pozostałe informacje

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium