Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 lutego 2009 r.
21:06
Edytuj ten wpis

Samochód na powietrze

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Już za 20 lat ludzkość będzie potrzebować o 60 proc. więcej energii niż teraz. W zamyśle konstruktorów paliwa pozyskiwane z ropy naftowej mają zastąpić wodór i energia elektryczna. Właśnie zaczyna się wielka rewolucja w motoryzacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wielkimi krokami zbliża się salon samochodowy w Genewie. Jak zwykle nad jeziorem Bodeńskim producenci pokażą najnowsze koncepcyjne modele. Wiele z nich będzie już wybiegać daleko w przyszłość.

Ampera od Opla

Bez wątpienia jednym z hitów będzie pięciodrzwiowy, czteromiejscowy opel ampera. - Dzięki modelowi ampera Opel będzie pierwszym europejskim producentem samochodów gwarantującym klientom kilkaset kilometrów nieprzerwanej jazdy na napędzie elektrycznym. Zatem już niedługo żona na pewno nas poprosi: kochanie naładuj auto, bo jadę na zakupy - zachwala Wojciech Osoś z GM Poland.

Przełomowa technologia napędu elektrycznego firmy GM - o nazwie Voltec - działa na zasadzie odmiennej od innych zaawansowanych układów napędowych. W przypadku krótkich przejazdów, do 60 km, ampera wykorzystuje wyłącznie akumulator litowo-jonowy zasilany ze standardowego gniazdka 230 V. W przypadku większych odległości pojazd napędzany będzie prądem generowanym przez niewielki wewnętrzny silnik spalinowy.

Ampera będzie doskonale nadawać się do codziennej jazdy dla większości europejskich kierowców. Wystarczy tu powiedzieć, że około 80 procent niemieckich kierowców przejeżdża dziennie poniżej 50 km.

Japończycy już handlują

Hybrydy od lat są konikiem japońskich konstruktorów. Toyota prius, cała rodzina hybrydowych lexusów czy najnowsza honda insight hybrid. Ta ostatnia zadebiutowała na początku tego roku w Detroit. Model rozpoczyna nowy rozdział w historii rozwoju technologii hybrydowej, wykorzystując bardziej wydajną wersję zintegrowanego napędu hybrydowego IMA Hondy (Integrated Motor Assist), który umożliwił obniżenie ceny pojazdu, a tym samym dotarcie do większego grona klientów szukających pojazdu hybrydowego. Nowy układ pozwala także osiągnąć średnie zużycie paliwa na poziomie 4,4 l/100 km i emisję CO2 zaledwie 101 g/km.
- Honda sprzedaje hybrydy już od blisko 10 lat, jednak insight 2009 to pierwszy model tego typu, oferujący pięcioro drzwi i wystarczającą ilość miejsca dla pięciu pasażerów - tak zapowiadał nowy model Shigeru Takagi, prezydent Honda Motor Europe.

Jeszcze kilka lat i ostre normy czystości spalin wymuszą na producentach i użytkownikach coraz cieplejsze spoglądanie w kierunku aut tego rodzaju.
A im więcej będzie się ich produkować, tym hybrydy będą tańsze.

A może na powietrze?

Były konstruktor Formuły 1, Guy Negre zaprojektował dla luksemburskiej spółki MDI jednostkę napędową, która jako paliwo używa… powietrza. Negre zajmuje się projektowaniem silników na powietrze już od początku lat 90. Teraz jego pomysł ma szansę na produkcję seryjną, gdyż licencję na jego produkcję wykupił indyjski producent samochodów Tata.

Silnik pracuje na podobnej zasadzie, jak jednostki spalinowe, jednak nie dochodzi w nim do spalania. Można ją dopełnić stłoczonym powietrzem na stacji wyposażonej w kompresor, który napompuje ją w trzy minuty albo samochód sam może napompować powietrze do zbiornika za pomocą własnego małego kompresora o mocy 5,5 kW. Wystarczy podłączyć go do sieci elektrycznej 230V i w trzy i pół godziny zbiornik jest pełny.

Prototypy jeżdżące w Luksemburgu to jednobryłowe, małe autka pięciomiejscowe. Samochód o masie 700 kg może rozpędzić się do 130 km/h i na jednym "tankowaniu” jest w stanie przejechać do 300 kilometrów. Na razie Tata chce produkować 6000 samochodów na powietrze rocznie. Pierwsze egzemplarze mają trafić do indyjskich salonów sprzedaży jeszcze w tym roku.

Wodorowo, czyli supertechnologia

Jednak największym wyzwaniem dla konstruktorów jest technologia wodorowa. BMW zrobiło pierwszy krok, oferując model BMW 7 hydrogen. Tu wodór spalany jest bezpośrednio w cylindrach prawie standardowego silnika spalinowego.

Silnik to 12-cylindrowa jednostka o mocy 260 KM, która jest w stanie rozpędzić auto do pierwszej setki w 9,5 s. Prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 230 km/h. Na pełnym baku wodoru samochód przejedzie ponad 700 km. A to już bardzo rozsądne osiągi. Co ważniejsze, nad podobnymi rozwiązaniami pracuje co raz więcej producentów. Wydaje się, że wodór to przyszłość motoryzacji.

Wodór z Lubelszczyzny

Ale dla nas to akurat dobrze. - Na Lubelszczyźnie można produkować paliwo w oparciu o wodór, odpowiednik litra benzyny będzie kosztował pół dolara - twierdzi prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej. Naukowiec zapewnia, że technologia produkcji już jest, a w naszym regionie są warunki, żeby tanio pozyskiwać energię z węgla kamiennego i roślin. - Potrzebna jest współpraca przedsiębiorców, naukowców i samorządowców.
(rp)

Pozostałe informacje

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Posadzony z okazji 70-lecia uczelni dąb przezimował i teraz puszcza pierwsze wiosenne liście. Uczelnia ogłasza konkurs na imię dla niego.

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Nie żyje Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu

Nie żyje Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu

W środę, 17 kwietnia zmarł Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Miał 61 lat.

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska policja chwali się skutecznością. W ciągu doby zatrzymała 7 poszukiwanych m.in. za kradzież czy rozboje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium