niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Magazyn

Siedliska: Zagadka tajemniczej jamy rozwikłana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2010, 13:38

Dwa tygodnie temu we wsi koło Krasnegostawu zapadła się ziemia odsłaniając... Właśnie, co: ariańskie lochy, czy stary kamieniołom? Do Siedlisk Drugich przyjechali naukowcy, dziennikarze i pracownicy cukrowni

WIDEO

Miejsce wzbudza zainteresowanie

Czwartek, 4 listopada. Sprawą znaleziska zainteresowali się naukowcy. Na miejsce z georadarem przyjeżdża pracownik Politechniki Lubelskiej. Naukowiec ucina spekulacje i potwierdza, że miejsce kryje kamieniołomy. – Mają wybiegi długości ok. 10–15 metrów – wyjaśnia dr Lucjan Gazda. – W pobliżu znajduje się jeszcze drugi równoległy do odkrytego korytarz. Miał odkryty kanał, z którego schodziło się pod ziemię.

Zdaniem pracownika lubelskiej uczelni, w okolicy jest dużo więcej podobnych wyrobisk. – Sądzę, że pochodzą z przełomu XIX i XX wieku – dodaje dr Gazda. – Nie są one, co prawda, tak duże jak te spod Piask, gdzie do kamieniołomów wjeżdżano nawet wozem konnym.

Naukowiec przypomina, że to nie pierwsze takie znalezisko w naszym regionie. – Jakieś 10 lat temu, koło Milejowa był podobny przypadek. Ziemia zapadła się pod ciągnikiem – opowiada dr Gazda. – Tam było to o tyle sensacyjne, że znalezisko dotyczyło okresu I wojny światowej. Tam były jednak dłuższe wyrobiska.

Schrony dla żołnierzy

Po informacji w mediach do podkrasnostawskiej miejscowości przyjeżdżali ciekawi odkrycia ludzie. – Byli pracownicy cukrowni, jakaś wycieczka z Lublina – wylicza Jerzy Kwiatosz, dzierżawca pola. – Miejsce oglądała też ekipa telewizyjna.

Wiadomość o znalezisku wzbudziła także żywą dyskusję w Internecie. – Tak się składa, że to pole moich nieżyjących dziadków, ludzie jak zwykle szukają sensacji – napisał na naszym forum internauta o nicku Kam. – Nie wiadomo, co tam jest. Jakieś mury, tunele?

– To zapewne pozostałości po I wojnie światowej – austriackie bądź rosyjskie schrony dla żołnierzy – spekuluje inny z internetów Darek.

Zasypać?

Choć od dnia, kiedy na polu zapadła się ziemia, minęły już 2 tygodnie dziura jest wciąż niezasypana. O znalezisku została poinformowała gmina. – Czekam na werdykt wójta – mówi Kwiatosz. – Jeden z bloków już się sypie. Otwór cały czas się powiększa. Nie wiem, co mam robić. Czy powinienem to zasypać?

Za takim rozwiązaniem opowiada się pracownik Politechniki Lubelskiej. – Myślę, że trzeba by było to zasypać – podpowiada dr Gazda. – Można by zrobić większą inwentaryzację, ale od razu pojawia się pytanie, kto miałby to zrobić i kto za to by zapłacił.

Dziura wkrótce zniknie. – Trzeba ją zasypać na pewno – mówi wójt Fajsławic. – Przyjrzymy się jeszcze drugiemu chodnikowi, żeby w przyszłości nie było kolejnej takiej niespodzianki, że znowu pod ciężkim sprzętem zapadnie się ziemia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
rybczewicki
kksa
kksa
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

rybczewicki
rybczewicki (13 listopada 2010 o 23:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A w Częstoborowicach są dwa lochy po wydobywanym kamieniu,wapienniaku,nieco powyżej stoków-zródeł wody pitnej.Chałup jak i innych budowli z tego budulca obecnie nie widać.Rybczewickie zabudowania dziedziców tych dóbr są z wapienniaka zbudowane.Gdzie go wydobywano,no nie w Częstoborowicach a w lesie bąkowskim gdzie można znależć ślady kamieniołomu a gdzie w czasie II wojny odbywały się egzekucje.
Rozwiń
kksa
kksa (13 listopada 2010 o 20:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja nie pisze rozwiązanie, trzeba umieć czytać mości panie
Naukowiec ucina spekulacje i potwierdza, że miejsce kryje kamieniołomy. – Mają wybiegi długości ok. 10–15 metrów – wyjaśnia dr Lucjan Gazda. – W pobliżu znajduje się jeszcze drugi równoległy do odkrytego korytarz. Miał odkryty kanał, z którego schodziło się pod ziemię.
Rozwiń
kksa
kksa (13 listopada 2010 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja nie pisze rozwiązanie, trzeba umieć czytac pości panie
Naukowiec ucina spekulacje i potwierdza, że miejsce kryje kamieniołomy. – Mają wybiegi długości ok. 10–15 metrów – wyjaśnia dr Lucjan Gazda. – W pobliżu znajduje się jeszcze drugi równoległy do odkrytego korytarz. Miał odkryty kanał, z którego schodziło się pod ziemię.
Rozwiń
czar
czar (13 listopada 2010 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i z dziennika robi się wirtualna polska i fakt bo ja tu nie przeczytałem o żadnym rozwiązaniu a tylko to chciałem przeczytać jak zobaczyłem tytuł. poooorażżżżkaaaaa!
Rozwiń
kośćej
kośćej (13 listopada 2010 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co to da? przenosic kości spowrotem pod ziemię i tak już nic temu komuś nie pomoże
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!