Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 listopada 2010 r.
13:38
Edytuj ten wpis

Siedliska: Zagadka tajemniczej jamy rozwikłana

0 6 A A

Dwa tygodnie temu we wsi koło Krasnegostawu zapadła się ziemia odsłaniając... Właśnie, co: ariańskie lochy, czy stary kamieniołom? Do Siedlisk Drugich przyjechali naukowcy, dziennikarze i pracownicy cukrowni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Miejsce wzbudza zainteresowanie

Czwartek, 4 listopada. Sprawą znaleziska zainteresowali się naukowcy. Na miejsce z georadarem przyjeżdża pracownik Politechniki Lubelskiej. Naukowiec ucina spekulacje i potwierdza, że miejsce kryje kamieniołomy. – Mają wybiegi długości ok. 10–15 metrów – wyjaśnia dr Lucjan Gazda. – W pobliżu znajduje się jeszcze drugi równoległy do odkrytego korytarz. Miał odkryty kanał, z którego schodziło się pod ziemię.

Zdaniem pracownika lubelskiej uczelni, w okolicy jest dużo więcej podobnych wyrobisk. – Sądzę, że pochodzą z przełomu XIX i XX wieku – dodaje dr Gazda. – Nie są one, co prawda, tak duże jak te spod Piask, gdzie do kamieniołomów wjeżdżano nawet wozem konnym.

Naukowiec przypomina, że to nie pierwsze takie znalezisko w naszym regionie. – Jakieś 10 lat temu, koło Milejowa był podobny przypadek. Ziemia zapadła się pod ciągnikiem – opowiada dr Gazda. – Tam było to o tyle sensacyjne, że znalezisko dotyczyło okresu I wojny światowej. Tam były jednak dłuższe wyrobiska.
Schrony dla żołnierzy

Po informacji w mediach do podkrasnostawskiej miejscowości przyjeżdżali ciekawi odkrycia ludzie. – Byli pracownicy cukrowni, jakaś wycieczka z Lublina – wylicza Jerzy Kwiatosz, dzierżawca pola. – Miejsce oglądała też ekipa telewizyjna.

Wiadomość o znalezisku wzbudziła także żywą dyskusję w Internecie. – Tak się składa, że to pole moich nieżyjących dziadków, ludzie jak zwykle szukają sensacji – napisał na naszym forum internauta o nicku Kam. – Nie wiadomo, co tam jest. Jakieś mury, tunele?

– To zapewne pozostałości po I wojnie światowej – austriackie bądź rosyjskie schrony dla żołnierzy – spekuluje inny z internetów Darek.

Zasypać?

Choć od dnia, kiedy na polu zapadła się ziemia, minęły już 2 tygodnie dziura jest wciąż niezasypana. O znalezisku została poinformowała gmina. – Czekam na werdykt wójta – mówi Kwiatosz. – Jeden z bloków już się sypie. Otwór cały czas się powiększa. Nie wiem, co mam robić. Czy powinienem to zasypać?

Za takim rozwiązaniem opowiada się pracownik Politechniki Lubelskiej. – Myślę, że trzeba by było to zasypać – podpowiada dr Gazda. – Można by zrobić większą inwentaryzację, ale od razu pojawia się pytanie, kto miałby to zrobić i kto za to by zapłacił.

Dziura wkrótce zniknie. – Trzeba ją zasypać na pewno – mówi wójt Fajsławic. – Przyjrzymy się jeszcze drugiemu chodnikowi, żeby w przyszłości nie było kolejnej takiej niespodzianki, że znowu pod ciężkim sprzętem zapadnie się ziemia.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
rybczewicki / 13 listopada 2010 o 23:26
A w Częstoborowicach są dwa lochy po wydobywanym kamieniu,wapienniaku,nieco powyżej stoków-zródeł wody pitnej.Chałup jak i innych budowli z tego budulca obecnie nie widać.Rybczewickie zabudowania dziedziców tych dóbr są z wapienniaka zbudowane.Gdzie go wydobywano,no nie w Częstoborowicach a w lesie bąkowskim gdzie można znależć ślady kamieniołomu a gdzie w czasie II wojny odbywały się egzekucje.
Avatar
kksa / 13 listopada 2010 o 20:16
ja nie pisze rozwiązanie, trzeba umieć czytać mości panie
Naukowiec ucina spekulacje i potwierdza, że miejsce kryje kamieniołomy. – Mają wybiegi długości ok. 10–15 metrów – wyjaśnia dr Lucjan Gazda. – W pobliżu znajduje się jeszcze drugi równoległy do odkrytego korytarz. Miał odkryty kanał, z którego schodziło się pod ziemię.
Avatar
kksa / 13 listopada 2010 o 20:14
ja nie pisze rozwiązanie, trzeba umieć czytac pości panie
Naukowiec ucina spekulacje i potwierdza, że miejsce kryje kamieniołomy. – Mają wybiegi długości ok. 10–15 metrów – wyjaśnia dr Lucjan Gazda. – W pobliżu znajduje się jeszcze drugi równoległy do odkrytego korytarz. Miał odkryty kanał, z którego schodziło się pod ziemię.
Avatar
czar / 13 listopada 2010 o 19:45
No i z dziennika robi się wirtualna polska i fakt bo ja tu nie przeczytałem o żadnym rozwiązaniu a tylko to chciałem przeczytać jak zobaczyłem tytuł. poooorażżżżkaaaaa!
Avatar
kośćej / 13 listopada 2010 o 15:45
a co to da? przenosic kości spowrotem pod ziemię i tak już nic temu komuś nie pomoże
Avatar
AmateurArcheologist / 13 listopada 2010 o 15:21
Skoro są to elementy jakieś I-wojennej fortyfikacji - warto by było to odkopać,na pewno są tam pozostałości wyposażenia żołnieży,a może i jakieś zwłoki. należy teren odkopać,archeolodzy niech przejrzą materiał,zinwentaryzują, i dopiero można zakopać! Wg mnie na 90% są tam jakieś kości, które należało by godnie pochować.nie rozumiem dlaczego nikt nie chce tego zbadać?
Avatar
rybczewicki / 13 listopada 2010 o 23:26
A w Częstoborowicach są dwa lochy po wydobywanym kamieniu,wapienniaku,nieco powyżej stoków-zródeł wody pitnej.Chałup jak i innych budowli z tego budulca obecnie nie widać.Rybczewickie zabudowania dziedziców tych dóbr są z wapienniaka zbudowane.Gdzie go wydobywano,no nie w Częstoborowicach a w lesie bąkowskim gdzie można znależć ślady kamieniołomu a gdzie w czasie II wojny odbywały się egzekucje.
Avatar
kksa / 13 listopada 2010 o 20:16
ja nie pisze rozwiązanie, trzeba umieć czytać mości panie
Naukowiec ucina spekulacje i potwierdza, że miejsce kryje kamieniołomy. – Mają wybiegi długości ok. 10–15 metrów – wyjaśnia dr Lucjan Gazda. – W pobliżu znajduje się jeszcze drugi równoległy do odkrytego korytarz. Miał odkryty kanał, z którego schodziło się pod ziemię.
Avatar
kksa / 13 listopada 2010 o 20:14
ja nie pisze rozwiązanie, trzeba umieć czytac pości panie
Naukowiec ucina spekulacje i potwierdza, że miejsce kryje kamieniołomy. – Mają wybiegi długości ok. 10–15 metrów – wyjaśnia dr Lucjan Gazda. – W pobliżu znajduje się jeszcze drugi równoległy do odkrytego korytarz. Miał odkryty kanał, z którego schodziło się pod ziemię.
Avatar
czar / 13 listopada 2010 o 19:45
No i z dziennika robi się wirtualna polska i fakt bo ja tu nie przeczytałem o żadnym rozwiązaniu a tylko to chciałem przeczytać jak zobaczyłem tytuł. poooorażżżżkaaaaa!
Avatar
kośćej / 13 listopada 2010 o 15:45
a co to da? przenosic kości spowrotem pod ziemię i tak już nic temu komuś nie pomoże
Avatar
AmateurArcheologist / 13 listopada 2010 o 15:21
Skoro są to elementy jakieś I-wojennej fortyfikacji - warto by było to odkopać,na pewno są tam pozostałości wyposażenia żołnieży,a może i jakieś zwłoki. należy teren odkopać,archeolodzy niech przejrzą materiał,zinwentaryzują, i dopiero można zakopać! Wg mnie na 90% są tam jakieś kości, które należało by godnie pochować.nie rozumiem dlaczego nikt nie chce tego zbadać?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia]
galeria

Tysiące pijawek w śmietnikach w pociągu [zdjęcia] 0 0

Ponad 3 tys. chronionych pijawek lekarskich znaleźli celnicy w śmietnikach w międzynarodowym pociągu z Kijowa do Warszawy. Żaden z podróżnych nie przyznał się do przemytu.

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy
wiersz między newsami

O bezkolizyjnych biustonoszach i polirobocie do rozmowy 0 0

Problemy, które nie są obce działaczom ruchu Zero Waste, idee bliskie wrogom nadmiaru, konsumpcjonizmu i jednorazowości. Poeta z minionej epoki jest wam bratem

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 16 23

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 10

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 10

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 109 7

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 8 2

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 1 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!