sobota, 20 stycznia 2018 r.

Magazyn

Stefan Wilkanowicz ma 85 lat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 stycznia 2009, 15:55

Jeden z najwybitniejszych intelektualistów katolickich, filozof, publicysta, dziennikarz, człowiek dialogu Stefan Wilkanowicz kończy 85 lat.

Urodził się 3 stycznia 1924 roku w Warszawie w rodzinie inteligenckiej. Studiował na Politechnice Warszawskiej i na wydziale filozofii chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z wieloma czołowymi postaciami tej uczelni łączą go do dziś bliskie więzi. W latach 1956-57 zakładał Kluby Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Krakowie. W tym czasie związał się ze "Znakiem (w latach 1978-94 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Znak”) i "Tygodnikiem Powszechnym”.”. Czołowa postać katolików świeckich, blisko związany z biskupem Karolem Wojtyłą, późniejszym arcybiskupem, kardynałem i papieżem.

Pozostawał w serdecznych kontaktach z Ojcem Świetym do końca pontyfikatu wielokroć goszcząc w Watykanie.

W 1969 roku wydał swoją głośną książkę "Dlaczego i jak wierzę”.
Ponadto autor kilku innych o tematyce chrześcijańskiej oraz wielkiej liczby artykułów w różnych periodykach.

Przewodniczący Komisji Apostolstwa Świeckich Duszpasterskiego Synodu Archidiecezji Krakowskiej (1972-1979), członek Papieskiej Rady ds Świeckich (1977-1988), wiceprzewodniczący Krajowej Rady Katolików Świeckich (od 1993) wiceprzewodniczący Międzynarodowej Rady Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka ( od 1990 do 2000), wiceprzewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP, przewodniczącym Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, wiceprzewodniczący Polskiego Komitetu ds UNESCO (od 1999 r.), przewodniczący zarządu Fundacji Kultury Chrześcijańskiej "Znak”, (od 2000 r.).

Stefan Wilkanowicz jest główny autorem konsyliacyjnej preambuły do obecnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej uwzględniającej oczywisty fakt katolickiego dziedzictwa naszego państwa, ale dającej się zaakceptowac także przez nie-katolików.

Inicjator wydawania w "Znaku” (jeszcze w latach 80.) dzieł kardynała Jospeha Ratzingera, obecnego papieża Benedykta XVI, cieszący się jego wielkim szacunkiem i uznaniem.

Jest czołową postacią dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-żydowskiego i wybitnym autorytetem w tej dziedzinie.Zwolennikiem budowania porozumienia opartego na prawdzie historycznej, uwolnionego od mitów, stereotypów i fobii.

Rzecznik rzetelnego nauczania o Holocauście, jego korzeniach, przebiegu oraz odpowiedzialności za tę zbrodnię zarówno bezpośrednich niemieckich realizatorów, ale też osób obojętnych na tragedię czy współpracujących z hitlerowcami w eksterminacji żydowskiej. Uczestnik wielu międzynarodowych kongresów i przedsięwzięć. Laureat Nagrody Europejskiego Kongresu Żydów w 2002 roku. Redaktor masowo odwiedzanego portalu internetowego "Forum: Żydzi - Polacy - Chrześcijanie”.

Jest Oficerem Orderu Odrodzenia Polski i papieskiego Orderu Świętego Sylwestra.

W najbliższy poniedziałek w Krakowie odbędzie się specjalna sesja honorująca dorobek i dzieło Stefana Wilkanowicza z udziałem międzynarodowym.

- Stefan Wilkanowicz jest postacią monumentalną, której wielkość przychodzi z
niesłychanej dobroci i otwartości na innych oraz woli dialogu mi wszystkim przeciwnościom. Dlatego jest tak ceniony nie tylko w świecie katolickim, ale i żydowskim... - mówi Abraham Foxman, dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Abacus
Droński
Ks. G.T.
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Abacus
Abacus (4 stycznia 2009 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiwat Kościół Łagiewnicki!
Rozwiń
Droński
Droński (4 stycznia 2009 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KUL może być dumny ze swego wielkiego ABSOLWENTA...
Rozwiń
Ks. G.T.
Ks. G.T. (4 stycznia 2009 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Takie postaci są ornamentem polskiego katolicyzmu. Sto lat, Panie Stefanie!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!