Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 lipca 2004 r.
10:47
Edytuj ten wpis

Świnie straszą w Biszczy

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A Ad Myli się kto sądzi, że żyjemy w czasach pokoju. Menedżerowie wciąż prowadzą wojny o kapitał. Pokonani w bitwach o sukces idą po zasiłki. W imię wolności gospodarczej bogaci się bogacą, a biedni biednieją. Gmina Biszcza próbuje dowieść, że małe jest piękne i nie musi przegrywać. Czy uda jej powtórzyć zwycięstwo biblijnego Dawida stającego do pojedynku z Goliatem?
Biszcza położona jest na krańcu województwa, w powiecie biłgorajskim. W jej centrum rozwijało się niegdyś Państwowe Gospodarstwo Rolne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nasz pegeer na plusie był do samego końca – opowiada Mieczysław Grabek, gminny radny, który przepracował tam 32 lata. – Naprawdę to było dobrze zarządzane gospodarstwo, nie miało długów. Mieliśmy produkcję roślinną i zwierzęcą. Hodowaliśmy świnie, krowy mleczne, a w latach osiemdziesiątych także owce – bo wtedy był na nie duży zbyt. Ale później przyszedł czas na rozwiązywanie pegeerów. To i nasz został rozwiązany.
Popegeerowskie osiedle w Biszczy w niczym nie przypomina owych budzących litość pozostałości po komunistycznej idei rolnictwa. Przeciwnie, wygląda całkiem schludnie, a niektórzy z byłych pracowników pobudowali sobie ładne domki z ogródkami. Cała osada robi niezwykle sympatyczne wrażenie. Przy miniaturowym rynku stoi ratusz z wieżyczką, a naprzeciw murowany kościółek. Rzeka Tanew leniwie toczy swe wody przez łąki i Puszczę Solską. Jedną czwartą z 107 km2 powierzchni gminy zajmują lasy. Na 1 300 ha rośnie pszenica, a drugie tyle przeznaczane jest pod uprawę gryki. Dlatego najpiękniej jest tu w lipcu, gdy
nad śnieżnobiałymi polami uwijają się pszczoły.
Pasiek jest tu dość dużo, podobnie jak i kaszarni. Oprócz miodów i kaszy gmina dostarcza smakoszom ekologicznej żywności, głównie warzyw i owoców, których uprawą zajmuje się wiele gospodarstw. To tu rosną poziomki, truskawki, porzeczki, brokuły i fasola, które w miejskich supermarketach kupuje się w elegancko zamrożonych torebkach. Rolnictwem zajmuje się większość z ponad 4000 mieszkańców.
Po pegeerze została przyzwoita sieć dróg. Cała gmina jest stelefonizowana i zwodociągowana. Oprócz gminnego wysypiska i oczyszczalni, funkcjonuje również 118 oczyszczalni przyzagrodowych. Przemysłu nie ma, ale też nikt nie chciałby nim szpecić romantycznego krajobrazu. Ostatecznie można by się zgodzić, na kopalnię gazu ziemnego, bo nowoczesne kopalnie nie są zagrożeniem dla przyrody. A pod zielonymi łąkami odkryto bogate złoża tego źródła energii.
Większe nadzieje Biszcza wiąże jednak z wysokiej klasy wodami mineralnymi obfitującymi w brom, jod i magnez. Z raportu o ich przydatności do celów leczniczych wynika, że doskonale mogą służyć do leczenia chorób reumatologicznych, neurologicznych, chorób dróg oddechowych, a poza tym można je po prostu rozlewać do butelek. Biszcza zakłada, że
powstanie tu zakład przyrodoleczniczy.
Ideę tę entuzjastycznie zaopiniowało ministerstwo zdrowia. Władze województwa umieściły go więc w planie zagospodarowania przestrzennego Lubelszczyzny. W tym samym planie znaczną część gminy zajmują obszary ochrony przyrody.
– Z funduszy SAPARDu będziemy mieli nowoczesne boiska sportowe – mówi Genowefa Tokarska, wójt gminy i palcem na mapie znaczy miejsce, gdzie powstanie zbiornik retencyjny. – Zalew ma poprawić gospodarkę wodną i podnieść bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. A przy tym doskonale będzie służył turystyce i rekreacji.
Ale żeby chłopom nie przewróciło się w głowach od tej sielanki i turystyczno-uzdrowiskowych planów, Lubelska Korporacja Finansowa w popegeerowskich budynkach postanowiła rozwinąć wielkoprzemysłowy tucz świń. Co oznacza zalewanie kilkuset hektarów świńskimi odchodami. Biszcza nie chce na to dać zgody, zakładając, że potencjalni kuracjusze i turyści, o mieszkańcach nie wspominając, wolą zapach poziomek i gryczanego miodu.
O Lubelskiej Korporacji Finansowej
Od jej pani prezes Grażyny Łojko dowiedzieć się można tyle, że jest spółką z o.o. Czyj i jaki kapitał zaangażowano w zakup popegeerowskiej ziemi i budynków w Biszczy? To tajemnica handlowa.
– Należność została rozłożona na raty, które spłacane są bez zaległości – to jedyne, co w tej sprawie może powiedzieć Józef Golec, wicedyrektor Agencji Rynku Rolnego, zarządzającej popegeerowskim mieniem. Prezes Łojko dodaje zaś, że w zakup nie był zaangażowany zagraniczny kapitał.
Czy to wystarczy, aby rozwiały się wszelkie obawy, że tak, jak w województwach zachodniopomorskim i wielkopolskim, także tu mógłby powstać zabójczy dla środowiska lagunowy system hodowli świń, prowadzony przez koncern Smithfield Foods? Prezes Łojko zapewnia, że takich obaw być nie powinno, gdyż korporacja działa zgodnie z prawem.
– Obawy mogą być, bo wielkoprzemysłowa hodowla trzody zawsze jest zagrożeniem dla przyrody – mówi Ryszard Rade, wicedyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. – My jednak stoimy na straży obowiązujących przepisów i nie dopuścimy do powstania jakichkolwiek problemów. Prawo o ochronie środowiska mamy bardzo dobre, każda farma prowadząca hodowlę większą niż 500 sztuk dużych musi mieć pozwolenie zintegrowane.
Co to znaczy „sztuka duża”? To np. trzy maciory lub cztery tuczniki – póki jeszcze żyją. Czyli np. 500 sztuk dużych to 2000 tuczników. A Biszcza boi się, że na fermie będzie kilka tysięcy świń i jeśli nawet ich odchody trafią tylko na ziemię korporacji, to smród pójdzie dalej.
To byłoby barbarzyństwo,
gdybyśmy zaprzepaścili prawdziwe bogactwo naszej gminy – mówi Genowefa Tokarska. – To nie tylko nieskażona przyroda, ale i możliwości rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych.
Bo dla miejscowych rolników ekologia jest kwestią dość odległą. Bardziej liczy się możliwość rozwoju i konkurencja na rynku.
– Teraz trudno sprzedać, a przy takiej wielkiej hodowli obok, to dla nas już w ogóle nie będzie zbytu – mówi Maria Pisarczyk z Bukowiny, która wraz z mężem gospodaruje na 30 ha. Rocznie sprzedają 100-200 tuczników.
Podobnego zdania jest Teresa Sewartynowicz, gospodarująca na 20- hektarowym gospodarstwie. Zapewniają przy tym, że mięso tuczników z ich gospodarstw jest smaczniejsze niż z fermy. Nie ma pieniędzy na zgranulowane pasze, toteż świniaki jedzą to, co urośnie na polach. Smak wieprzowiny może mieć niewielkie znaczenie, jeśli inni dostawcy będą mogli znacznie obniżyć ceny żywca.
Grażyna Łojko zapewnia jednak, że obecność korporacji w Biszczy to dla wszystkich same korzyści, bo dzięki temu będzie rozwijał się rynek pracy. Poza tym duże gospodarstwo rolne było tam od lat i korporacja, tak samo jak kiedyś, chce jedynie rozwijać hodowlę. Pozwolenia zintegrowanego na razie nie ma, ale z pewnością je zdobędzie – spełnia bowiem wszystkie wymagania. W związku z tym to gmina łamie prawo, nie chcąc zatwierdzić w swoim planie zagospodarowania planów korporacji.
– To jest nasza ziemia i możemy z niej korzystać zgodnie z przepisami – przekonuje pani prezes.
– Sposób uprawy terenów korporacji może stanowić zagrożenie dla naszych obszarów chronionego krajobrazu – mówi pani wójt.
Obydwie panie jednak... ze sobą nie rozmawiały. Żadna nie widzi powodu do ustępstw, w przekonaniu, że prawo stoi po jej stronie.
***

Brońcie się!


Tom Garret
Instytut Ochrony Zwierząt z USA:
– Zapraszaliśmy polskich rolników do Stanów Zjednoczonych, aby mogli zobaczyć, jakie spustoszenia przynosi „lagunowy” system hodowli świń. Przygotowaliśmy film pokazujący, co się dzieje w wielkoprzemysłowych chlewniach. Amerykański koncern Smithfield Foods ma jednak już swoje farmy w województwie zachodniopomorskim. Przyjechałem po raz kolejny do Polski i na Lubelszczyznę, aby przestrzec rolników waszego regionu, czym to grozi.
W USA jeszcze kilkanaście lat temu było 2 mln hodowców trzody, teraz zostało ich 80 tys., bo koncerny kontrolują cały rynek mięsny – od prosięcia aż po kotlety. Wielkie firmy dyktują ceny, obniżają ceny żywca, ale mięso wcale nie jest tańsze. Wzrost bezrobocia i upadek tradycyjnego rolnictwa to tylko jedno z zagrożeń.
Nie mniej groźne jest zatruwanie środowiska naturalnego. To nie jest prawda, że gnojowica jest bezpiecznym, naturalnym nawozem. Zbyt duże stężenie w glebie i powietrzu pochodzącego z niej azotu jest groźne dla roślin, zwierząt i ludzi. W Stanach były przypadki masowych zatruć z tego powodu.
Sposoby wielkoprzemysłowego chowu świń można obejrzeć w Internecie pod adresem: www.themeatrix.com

Ujawniamy tajemnice korporacji

Czego nie chciała nam ujawnić na temat Lubelskiej Korporacji Finansowej pani prezes Łojko, bez trudu dowiedzieliśmy się z Krajowego Rejestru Sądowego.
Z Aktu założycielskiego z 14 lutego 2001 wynika, że spółka została założona przez Wojciecha Szczepaniaka i Grażynę Łojko w imieniu Zakładów Piwowarskich w Lublinie z kapitałem zakładowym 40 tys. zł. Sąd Rejonowy wezwał założycieli do złożenia aktualnej listy wspólników, bez której nie można było wpisać spółki do rejestru. Jednocześnie korporacja złożyła wniosek o podwyższenie kapitału zakładowego. Udziały wynoszą 100 zł. Na liście udziałowców znalazły się Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Lublinie z 40 udziałami i Zygmunt Karczewski z Warszawy z 8400 udziałami. Po kilkakrotnym podwyższeniu kapitału zakładowego, obecnie udziałowcami są: Józef Gierowski – 47 747 udziałów, Zygmunt Karczewski – 8 400 i Grażyna Łojko – 40 udziałów.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Postawili śmietniki z herbem miasta. Brakuje tylko popielnic

Postawili śmietniki z herbem miasta. Brakuje tylko popielnic 2 2

40 nowych śmietników stanęło na miejskich przystankach autobusowych w Kraśniku.

Scena w Budowie 2018: Szuflandia dla każdego

Scena w Budowie 2018: Szuflandia dla każdego 2 0

30-letnie rekwizyty z kultowej polskiej komedii, najefektowniejsze kostiumy z warszawskiego Teatru Wielkiego i artystyczne wizje upadku Ikara studentów najlepszych szkół artystycznych w kraju. To na korytarzach. A na Sali Operowej Wielka Gala. Na wszystko wstęp wolny.

Speed Car Motor Lublin jedzie do Gdańska

Speed Car Motor Lublin jedzie do Gdańska 2 1

Z Danielem Jeleniewskim i bez Pawła Miesiąca w składzie rozegrają pierwsze wyjazdowe spotkanie w tym sezonie zawodnicy Speed Car Motoru Lublin. W sobotę w Gdańsku zmierzą się ze Zdunek Wybrzeżem

Julia Pietrucha wystąpi w Filharmonii
21 kwietnia 2018, 19:00

Julia Pietrucha wystąpi w Filharmonii 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 kwietnia o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się kolejny koncert z cyklu Artyści estrady. Gwiazdą wydarzenia będzie Julia Pietrucha.

"Proszę o poszanowanie prawa własności". Otwarty list radnej PiS do prezydenta Lublina

"Proszę o poszanowanie prawa własności". Otwarty list radnej PiS do prezydenta Lublina 0 2

Publikujemy list otwarty radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej do prezydenta Krzysztofa Żuka. Tematem jest "procedowanie zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Lublina".

3 sposoby na sprawdzenie, która apteka ma Twój lek

3 sposoby na sprawdzenie, która apteka ma Twój lek 0 0

Pacjenci często stykają się z sytuacją, gdy zmuszeni są poświęcić wiele godzin, a często nawet dni, by zrealizować przepisaną przez lekarza receptę. Zbyt długie szukanie leków w aptekach słusznie budzi złość i rezygnację. Jeśli mamy za sobą podobne doświadczenia, warto ułatwić sobie życie. Wystarczy skorzystać z kilku prostych sposobów na szukanie leków w aptekach.

Wybuch w Świdniku. W szpitalu zmarła 27-letnia Marlena
galeria

Wybuch w Świdniku. W szpitalu zmarła 27-letnia Marlena 107 7

Nie żyje 27-letnia Marlena, ofiara piątkowej eksplozji w Świdniku. Kobieta zmarła dzisiaj w szpitalu. Z ustaleń śledczych wynika, że jej chłopak oblał ją benzyną i podpalił.

Dzień mamy. Złóż życzenia za pośrednictwem Dziennika Wschodniego

Dzień mamy. Złóż życzenia za pośrednictwem Dziennika Wschodniego 0 0

Zbliża się Dzień MATKI!  Zrób prezent swojej MAMIE i za naszym pośrednictwem złóż jej życzenia.

Feliniada-WSEIada 2018: Wiemy, kto wystąpi. Sławomir jedną z gwiazd, kto jeszcze?
galeria
film

Feliniada-WSEIada 2018: Wiemy, kto wystąpi. Sławomir jedną z gwiazd, kto jeszcze? 79 9

Po trzech latach przerwy majowe koncerty w ramach Lubelskich Dni Kultury Studenckiej wracają na teren miasteczka akademickiego na Felinie. W dniach 19-20 maja swoją imprezę zorganizują tu studenci Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji.

Szukają informatyka, ale nie mogą znaleźć. Brakuje ich w całym kraju

Szukają informatyka, ale nie mogą znaleźć. Brakuje ich w całym kraju 2 6

Trwa trzeci już nabór na informatyka Centrum Usług Wspólnych. Dwa poprzednie zakończyły się fiaskiem. To nie jedyny urząd, który boleśnie odczuwa brak fachowców od komputerów. W całym kraju brakuje już około 50 tysięcy programistów

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (20-22.04)

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (20-22.04) 1 0

Co Gdzie Kiedy. Na ekrany lubelskich kin wkracza horror Prawda albo wyzwanie. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Azoty Puławy o krok od awansu do finału krajowego pucharu

Azoty Puławy o krok od awansu do finału krajowego pucharu 1 0

W meczu rewanżowym półfinału PGNIG Pucharu Polski Azoty Puławy zmierzą się w sobotę na wyjeździe z Gwardią Opole (godzina 19). Lepszy w dwumeczu zagra w wielkim finale z obrońcą trofeum PGE Vive Kielce

Frostpunk: Wszystko, co najważniejsze (wideo)
film

Frostpunk: Wszystko, co najważniejsze (wideo) 0 0

Dramaty, dylematy i mróz. Twórcy gry Frostpunk prezentują najważniejsze informacje o swojej produkcji i podkreślają wagę czekających nas wyborów. Premiera gry Frostpunk już 24 kwietnia.

Marszałek Sejmu o "odgrzybianiu i odszczurzaniu" Polski. Posłanka PO odpowiada

Marszałek Sejmu o "odgrzybianiu i odszczurzaniu" Polski. Posłanka PO odpowiada 3 27

O „odgrzybianiu” i „odszczurzaniu” Polski mówił podczas wizyty w Janowie Lubelskim marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Słowa polityka Prawa i Sprawiedliwości wywołały lawinę krytyki.

Arsene Wenger odchodzi z Arsenalu (wideo)

Arsene Wenger odchodzi z Arsenalu (wideo) 0 0

Arsene Wenger z końcem obecnego sezonu odejdzie z Arsenalu - poinformowała o tym oficjalna strona internetowa Kanonierów, która opublikowała oświadczenie Francuza. 68-letni manager w londyńskim klubie pracował przez 22 sezony. Z "Kanonierami" trzykrotnie zdobył mistrzostwo Anglii. Nazwisko jego następcy nie jest jeszcze znane.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.