sobota, 24 lutego 2018 r.

Magazyn

Po rasistowskiej zbrodni na Polaku. Rozmowa z księdzem biskupem profesorem Ignacym Decem, ordynariuszem Diecezji Świdnickiej.

• Jaka była reakcja Księdza Biskupa na zamordowanie diecezjanina Jana Pawła Pietrzaka?

- Byłem wstrząśnięty tą wiadomością. Każda śmierć jest dla nas trudna do przyjęcia, w szczególności zaś śmierć tragiczna, bestialska i to człowieka młodego i niewinnego. Jana Pawła Pietrzaka nie znałem osobiście, ale wiedząc, że urodził się na terenie obecnej diecezji świdnickiej, bardzo to mnie dotknęło.

• Co Ksiądz Biskup mówił podczas mszy za dusze jego i jego żony podczas pamiętnej mszy w Nowym Jorku, w kościele Świętej Franciszki de Chantal?

- W oparciu o naukę Chrystusa, starałem się powiedzieć obecnym na Mszy św., że Jan Paweł i jego żona żyją nadal. Zabrano im w sposób okrutny życie ziemskie, ale nikł z ludzi nie potrafi zabrać ludziom życia wiecznego. To życie należy do Boga i On nim obdarza tych, którzy wierzą, zachowują Jego Prawo i przyjmują Jego miłosierdzie.

• Jakie uczucia osobiste wywołuje w Księdzu Biskupie ta tragedia? Jakie ogólne: wszak żołnierza zabijają swego dowódcę we własnej ojczyźnie i czasie pokoju...?

- Trudno mi to zrozumieć. Okazuje się, że człowiek jest zdolny tu na ziemi do bohaterstwa ale i do bestialstwa. Święty Maksymilian okazał się bohaterem, gdy ofiarował swoje życie za ojca rodziny. Ci, którzy odbierają życie drugim i to w warunkach pokoju są synami diabła.

• Gdzie może tkwić prawdziwy motyw zbrodni?

- Nie znam motywu tej zbrodni. Najczęściej są dokonywane na tle rabunkowym, żeby zdobyć pieniądze lub kosztowności. Zdarzają się też zabójstwa na tle ideologicznym. Wykonawcy wyroków śmierci otrzymują wówczas zapłatę od swoich mocodawców. Znane są też morderstwa z nienawiści, gdzie ona jest motorem. Do sądu należy sprawiedliwe zważenie, co popychało czwórkę tych zbrodniarzy przeciwko Janowi Pawłowi i Quianie Pietrzakom. Ten wyrok jest potrzebny tu, na ziemi i bardzo wielu ludzi oczekuje go uważnie.

• Co chciałby Ksiądz Biskup powiedzieć w tak trudnym czasie: rodzinie zabitego, Jego społeczności parafialnej, wszystkim Polakom w Ameryce?

- Rodzinę chcę pocieszyć. Ostatecznie Pan Bóg kieruje losem świata. Potrafi wynagradzać naszą ofiarę i ból. Uniżenie, cierpienie i śmierć Chrystusa, wynagrodził zmartwychwstaniem. Trzymajmy się światła wiary. Zaufajmy Chrystusowi. "Jezu, ufam Tobie!”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Edmund
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Edmund
Edmund (25 listopada 2008 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta zbrodnia musi zostać ukarana. Musi coś z niej wynikać dla Ameryki.
Rozwiń
Gość
Gość (25 listopada 2008 o 02:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ważne słowa Biskupa. Synowie diabła.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!