Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2010 r.
13:03
Edytuj ten wpis

Szpitale prywatne, nie oznacza, że płatne

0 2 A A

Kilka razy korzystałam z tego szpitala i za każdym razem byłam bardzo zadowolona. Opieka lekarska jest fachowa, a personel bardzo miły. Poza tym w poradni kardiologicznej jest bardzo nowoczesny sprzęt – mówi Krystyna Kamińska, emerytka z Leopoldowa. Gdzie tak jest? W niepublicznym szpitalu w Rykach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2005 roku starosta rycki – by ratować szpital – zaproponował oddanie placówki w dzierżawę. Radni powiatu najpierw przystali na ten pomysł, ale później wycofali swoje poparcie, obawiając się m.in. zwolnień pracowników. W końcu ponownie zgodzili się na oddanie szpitala w prywatne ręce.

Na przetarg wpłynęły dwie oferty: od firmy EMC Instytut Medyczny z Wrocławia i NZOZ Klinika z Nałęczowa, której współwłaścicielem jest znany lubelski chirurg prof. Jerzy Karski. To właśnie klinika wygrała przetarg.

Zmiany na lepsze

– Zmieniła się jakość świadczonych usług, ale również zwiększyła się liczba leczonych pacjentów – mówi prof. Jerzy Karski, założyciel NZOZ Klinika. – Teraz zbieramy żniwo pozytywnej opinii o szpitalu. Leczymy nie tylko pacjentów z powiatu ryckiego, ale z całego województwa, a nawet z innych części kraju czy z zagranicy.

Prof. Karski ściągnął do Ryk wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

– Dzięki temu, że nie musieliśmy ogłaszać przetargów, w ciągu zaledwie kilkunastu dni udało się uruchomić nowoczesną pracownię kardiologiczną. Teraz pacjenci trafiający do nas mają w ciągu jednego dnia wykonywaną próbę wysiłkową i inne badania – mówi Andrzej Kania, kardiolog.
– Wcześniej była tu pustynia, jeśli chodzi o specjalistów – dodaje Andrzej Karski, dyrektor ds. medycznych szpitala.

Mało tego. Powstały nowe poradnie: urologiczna, ortopedyczna oraz chirurgii naczyniowej i jeszcze gabinet akupunktury i medycyny wschodniej.

Prywatny, ale za darmo (z ubezpieczeniem)

Zmieniła się nie tylko jakość, ale i wygląd. Choć z zewnątrz szpital nie wygląda "nowocześnie”, to już za drzwiami jest zupełnie inaczej. Oddziały są wyremontowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt. – Tak jak teraz szpital wygląda z zewnątrz, jeszcze kilka lat temu wyglądał i w środku – podkreśla Leszek Filipek, starosta rycki.

– Choć jesteśmy prywatnym szpitalem, koszty nie grają dla nas roli. Do leczenia nie wybieramy pacjentów, którzy są dla nas wygodni; dochodowi. Leczymy wszystkich. To jest właściwie normalny szpital, z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia, który dodatkowo może leczyć prywatnie, za opłatą. Jednak tych drugich pacjentów mamy zdecydowanie mniej – mówi prof. Karski. I przywołuje przypadek pacjenta, który trafił do placówki z odmrożonymi stopami.

– Prawdopodobnie od kilku tygodni nie zdejmował gumowców z nóg. Ropa wylewała się już z obuwia. Leczyliśmy go ponad miesiąc. Kończyny nadawały się do amputacji, pacjent nie wyrażał jednak na to zgody. W tym przypadku fundusz nie płacił nam za całe jego leczenie. Mimo to zapewniliśmy mu bardzo dobrą, specjalistyczną opiekę.

Albo dzierżawa, albo likwidacja

Dlaczego się w ogóle zdecydowaliśmy na wydzierżawienie szpitala? W naszej klinice w Nałęczowie wykonywaliśmy planowe zabiegi, tutaj dbamy o wszystkich pacjentów. Z planowymi zabiegami nie było problemu, pojawiał się z doraźną opieką. Ale udowodniliśmy, że można prowadzić dział leczniczy zgodnie z potrzebami środowiska – wyjaśnia Karski.

Ponad pięć lat temu, kiedy szpital był jeszcze pod zarządem powiatu, groziła mu likwidacja. Generował ponad 2,5 mln zł długu rocznie. Powiat musiał dodatkowo dokładać do niego ponad 4 mln zł. – Od kiedy wydzierżawiliśmy budynki, starostwu płacimy czynsz. Z tych pieniędzy spłacany jest dług, który powstał przez lata działalności szpitala powiatowego – dodaje prof. Karski.

Ze zmian zadowolony jest także starosta rycki. – Jakość usług wzrosła, zatrudnieni są tam teraz wysokiej klasy specjaliści. A wcześniej był z tym problem – mówi Filipek. – W takich małych miejscowościach jak Ryki nie ma problemu ze średnim personelem; z pielęgniarkami czy salowymi. Ale lekarze nie chcieli tutaj pracować, bo nie mogliśmy im zapewnić takich wynagrodzeń, jakich oczekiwali.



To dobre posunięcie

Budynki szpitalne zostały wydzierżawione spółce. Starostwo nadal pozostało ich właścicielem. Umowa zakłada, że we wnętrzu szpitala inwestuje i modernizuje NZOZ Klinika, a o zewnętrzną część szpitala, czyli elewację, otoczenie dba starostwo.

– Taka umowa daje nam poczucie bezpieczeństwa, że gdyby szpital nie działał dobrze, ewentualnie zagrożone byłoby bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, w każdej chwili możemy umowę dzierżawy wypowiedzieć. Wtedy albo wrócilibyśmy do "starego” układu z SPZOZ, albo ogłosilibyśmy kolejny przetarg i wydzierżawilibyśmy budynki innej spółce – wyjaśnia starosta.

Co by się stało, gdyby szpital nie został wydzierżawiony? – Mam duże wątpliwości czy by przetrwał. Lekarze odchodzili, nie było pieniędzy, żeby ściągnąć specjalistów. Powiatu nie stać by było utrzymywać dalej szpitala, który był zadłużony, a jego zobowiązania dalej się pogłębiały – wyjaśnia Filipek. – Dlatego uważam, że było to bardzo dobre posunięcie.

Wszyscy mogą być zadowoleni

Starosta dodaje, że jest przeciwny prywatyzacji w znaczeniu sprzedaży szpitali w prywatne ręce. – Ale gdyby wszędzie odbywało się to tak jak u nas, to wszyscy byliby zadowoleni.
Tak jak pacjenci ryckiego szpitala.

– Kilka razy korzystałam z tego szpitala i za każdym razem byłam bardzo zadowolona – mówi Krystyna Kamińska, emerytka z Leopoldowa. – Opieka lekarska jest fachowa, a personel bardzo miły. Poza tym w poradni kardiologicznej jest bardzo nowoczesny sprzęt.

– Bardzo dobre warunki. Choć nie mam porównania, to widzę, że tutaj nie dość, że opieka jest bardzo dobra, to dodatkowo można zostać z dzieckiem na noc – przyznaje Edyta Kujawska, której dwójka dzieci – 2-miesięczny chłopiec i 3-letnia dziewczynka – leżą na oddziale.
Joanna Mucha, posłanka PO i członek sejmowej Komisji Zdrowia:

Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że prywatyzacja jest zła lub dobra. Wszystko zależy od właściciela, który daną placówką zarządza. Z całą pewnością przekształcenie placówki w spółkę prawa handlowego wymusza wprowadzenie pewnych pozytywnych procedur. W spółce powołuje się radę nadzorczą i zarząd, w oparciu o jasne, merytoryczne kryteria. W tej chwili natomiast decyzje o składzie zarządu podejmuje starosta lub marszałek. I są to często decyzje polityczne.

Ponadto w spółce prawa handlowego mamy jasne procedury dotyczące zarządzania finansami. Placówka nie może się zadłużać w nieskończoność. Po przekroczeniu ustalonego poziomu zadłużenia trzeba poinformować wierzycieli o sytuacji spółki i negocjować spłatę długu. Taka forma prawna gwarantuje efektywniejsze działanie i większą stabilność. Sprywatyzowane szpitale działają w oparciu o kontrakt z NFZ

i w związku z tym pacjenci nie muszą płacić za leczenie.

Pozostałe informacje

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło kandydatką do Europarlamentu

Marta Wcisło kandydatką do Europarlamentu

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!