Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 maja 2010 r.
21:27
Edytuj ten wpis

Tajemnicza krypta została odkryta

0 3 A A

Przed ołtarzem kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świetego w Końskowoli olbrzymi bukiet żółtych tulipanów, trochę kurzu, a w posadzce prezbiterium właz. To wejście do krypty grobowej, która właśnie w kościele została odkryta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zejściu do krypt zawsze towarzyszy jakaś sensacja. Wiele osób zadaje nam pytanie, czy zakłócamy spokój zmarłym. Lepiej, żeby to zrobili naukowcy niż robotnicy albo nawet szabrownicy – mówi Rafał Niedźwiadek z ARCHEE Badania i Nadzory Archeologiczne w Lublinie i ostrożnie przeciska się przez wąski otwór w dół, tam gdzie wśród rumowiska leżą odkryte właśnie po trzystu latach pomieszane szczątki ludzkie i trumien.

Opowieści

– Wiedzieliśmy, że pod prezbiterium znajduje się krypta – mówi Przemysław Pytlak z Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kulturowego "Fara Końskowolska”. – W farze na przełomie lat 80. i 90. budowano sieć grzewczą. Przy tych pracach pomagali parafianie, a wśród nich mój dziadek. Wtedy runął kawałek ściany, odkrywając kryptę z trumnami.

Zlęknionym robotnikom ukazały się trumny i szczątki ludzkie. Kryptę po paru godzinach zamurowano, ale legenda zaczęła się tworzyć. – Relacje z tamtych lat były skrajnie różne – dodaje Pytlak. – Jedni mówili, że były 4 trumny, inni że kilkanaście. Mówili, że są tam złote kielichy, bogate szaty i jakieś skarby. Mnie dziadek opowiadał, że widział 4 trumny oraz że robotnicy bali się zejść do ciemnej czeluści. Otwór zamurowano i przykryto posadzką. Ale gruz wsypał się do środka. Gdyby nie darowizna Zakładów Azotowych "Puławy”, krypta nadal byłaby zamurowana.

Proch

Z trudem przeciskamy się przez otwór w dół po drabinie, która chwieje się niepewnie oparta o rumowisko. Niskie sklepienie krypty ledwo pozwala się wyprostować. Wewnątrz duszno i unosi się dziwny zapach.

Mimowolnie wszyscy mówią cicho. – Dziś jest dużo lepiej – kiwa głowa Niedźwiadek. – Wczoraj, żeby się tu dostać, musieliśmy wydobyć stąd stos gruzu, podawać go do góry przez ten mały otwór… Proszę nie stanąć na to białe – ostrzega.

"To białe” to są ludzkie kości. Niedźwiadek delikatnie pędzelkiem omiata zachowane piszczele.
– Kości powinny się rozłożyć, ale wszystko zależy od tego, jakie mikroby tu żyją, od wentylacji, temperatury i wielu czynników. Czasem po otwarciu i zaburzeniu dotychczasowych warunków grzyby zaczynają się błyskawicznie namnażać.

Skarby

– To, że krypta znajdowała się pod prezbiterium, było intrygujące. Kto tam spoczął? – zastanawia się Pytla. – Na pewno osoby ważne, bo takie było miejsce pochówku. Zakładamy, że pochówki mogły pochodzić z końca XVII. Znaleźliśmy kielich misternie utoczony z drewna, który świadczył o tym, że mógł tu być pochowany biskup. Zachowała się jedwabna sutanna w motywy kwiatowe, ornat i stuła. To wyjątkowe znaleziska. Był też drewniany krzyż obity blachą i "boratynka”; moneta z czasów Jana Kazimierza, która pozwala datować znalezisko. Są liczne strzępy materiałów, buty.

– W tamtej trumnie widać zachowane gałązki – pokazuje Rafał Niedźwiadek. – Zioła, jakie wkładano do trumny, miały wieloraki charakter. Niwelowały przykry zapach rozkładającego się ciała, miały właściwości aseptyczne, kładziono je pod głowę, pod korpus, ale też znamy takie przypadki, kiedy do trumny wkładano kwiaty albo małe kwietne wianuszki i to wszystko miało charakter bardzo ludzki, osobisty.

Tajemnice

– Dokonaliśmy w tym kościele wielu zaskakujących odkryć – Przemysław Pytlak nie ukrywa, że dla wyjaśnienia wielu zagadek tego miejsca są to rzeczy fascynujące. – Chcemy poznać historię tego miejsca i ludzi. Dowiedzieć się, jak żyli, jak się ubierali, jak traktowali kościół i czy fara była świątynią możnowładców, czy też może i pachołków. Zachowując wielki szacunek dla zmarłych, którzy tam leżą, przywracamy ich nazwiska i czyny naszej historii.

Pozostałe informacje

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium