wtorek, 20 lutego 2018 r.

Magazyn

Tak wyglądał wojownik z epoki brązu. Niezwykła wystawa w Hrubieszowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2015, 18:15

Rekonstrukcję twarzy człowieka z II tysiąclecia p.n.e. będzie można zobaczyć na wystawie "Wojownik i Księżniczka” w muzeum w Hrubieszowie. W rekonstrukcji pomogli specjaliści w zakresie medycyny sądowej.

Na rozpoczynającej się 25 kwietnia wystawie w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica zobaczymy efekty archeologicznych wykopalisk w Rogalinie pod Hrubieszowem. Archeolodzy odkryli tam groby ludzi z wczesnej epoki brązu, należących do tzw. kultury strzyżowskiej, z pierwszej połowy II tysiąclecia p.n.e.

Manekin z brodą

– Na wystawie pokażemy manekin mężczyzny, odtworzony na podstawie dobrze zachowanego szkieletu, wraz z rekonstrukcją jego twarzy wykonaną przez specjalistów w zakresie medycyny sądowej – mówi kuratorka wystawy, Anna Hyrchała, która kierowała wykopaliskami w Rogalinie.

W grobie tego człowieka archeolodzy znaleźli bogate wyposażenie z elementami broni, m.in. krzemienne groty strzał i noża bądź włóczni (dlatego nazwali go Wojownikiem-Myśliwym). Jego manekin będzie uzbrojony w łuk, kołczan ze strzałami, krzemienny nóż oraz sierp. Dobrze zachowana czaszka pradawnego człowieka pozwoliła specjalistom z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na odtworzenie jego twarzy. Włosy, brodę, zmarszczki na twarzy zrekonstruowano na podstawie jego wieku.

Drukarka, tomograf i rezonans

– Na wystawie będzie można zobaczyć wydruk czaszki wojownika na drukarce 3D, wykonany z dokładnością do tysięcznych części milimetra, a także prezentację, jak się robi taki trójwymiarowy wydruk – mówi Hyrchała.

Dzięki badaniom zębów naukowcy ustalili, że wojownik miał 47 lat. Badania jego szkieletu, przy użyciu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, pozwoliły wykryć w piszczeli zmiany nowotworowe, łagodną postać kostniaka śródkostnego. Nie udało się jednak ustalić przyczyny jego śmierci, mogły ją spowodować obrażenia, które nie pozostawiły śladów w szkielecie.

Kim była Księżniczka?

Na wystawie będzie portret młodej kobiety, której kości odkryto w jednym z grobów. Archeolodzy nazwali ją Księżniczką, bo jej grób miał najbogatsze wyposażenie. Było w nim m.in. kilkanaście miedzianych ozdób, zausznice, opaska na głowę spięta z tyłu okuciem z miedzianej blachy, 90 paciorków fajansowych, a także pięć zawieszek z muszli pochodzących z Morza Śródziemnego lub Czarnego.

Kobieta miała około 20 lat. W jej grobie, w pobliżu głowy znaleziono fragmenty szkieletu 7-9 letniego dziecka, którego jednak nie była matką. Portret pokazuje przypuszczalny wygląd Księżniczki, gdyż jej czaszka miała zniszczoną część twarzową podczas obrzędów pogrzebowych z użyciem ognia.

Zwiedzanie w okularach

Na wystawie pokazane będą zabytki archeologiczne znalezione w grobach: naczynia gliniane, narzędzia krzemienne, ozdoby z miedzi i kości, paciorki fajansowe. W okularach 3D będzie można oglądać trójwymiarowe fotografie części szkieletów. Zaprezentowane zostaną rysunki, przedstawiające zwyczaje pogrzebowe ludzi kultury strzyżowskiej, wykonane przez artystę Mirosława Kuźmę na podstawie dokumentacji opracowanej przez archeologów.

Wystawę będzie można oglądać do końca lipca.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!