niedziela, 18 lutego 2018 r.

Magazyn

50 lat temu w Lublinie: Tłumy wiernych przed katedrą, mszę celebrował abp Karol Wojtyła

Dodano: 18 kwietnia 2016, 10:27
Autor: opr. pab

Uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski w Lublinie odbyły się 5 i 6 czerwca 1966 r. Głównym elementem diecezjalnych obchodów Milenium Chrztu Polski była msza święta na Placu Katedralnym.

Po nabożeństwie dla młodzieży o godz. 10, które odprawił świeżo konsekrowany bp Bolesław Pylak, odprawiono uroczystą mszę św. o godz. 11.30, którą celebrował abp krakowski Karol Wojtyła.

W lubelskich obchodach milenijnych brali również także m.in. udział: prymas Stefan Wyszyński, jego sekretarz ks. prałat Władysław Padacz, dyrektor Sekretariatu Episkopatu bp Bronisław Dąbrowski, ordynariusz lubelski bp Piotr Kałwa, sufragan lubelski bp Jan Mazur, administrator apostolski diecezji wrocławskiej abp Bolesław Kominek, ordynariusz częstochowski bp Stefan Bareła, ordynariusz płocki bp Bogdan Sikorski.

Według szacunków w uroczystościach wzięło udział nawet 30 tys. osób. - W tym czasie wywieziono z Lublina na wycieczki autobusowe część młodzieży, zmontowano tu fantastyczny program dywersyjny, jednak udział wiernych jest olbrzymi - pisał później prymas Wyszyński.

W niedzielę wieczorem obraz Matki Bożej Jasnogórskiej przeniesiono uroczyście z katedry do absydy kościoła akademickiego, gdzie mszę św. dla Towarzystwa Przyjaciół KUL celebrował bp Bogdan Sikorski, zaś kazanie wygłosił prymas Stefan Wyszyński.

6 czerwca, w poniedziałek uroczystości milenijne odbywały się na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Mszę św. pontyfikalną celebrowało sześciu ordynariuszy, absolwentów KUL, w tym prymas Stefan Wyszyński, który doktoryzował się na tej uczelni w 1929 r. Celebransem był bp Piotr Kałwa, kazanie wygłosił prymas Stefan Wyszyński, który dokonał także aktu oddania KUL Matce Najświętszej w macierzyńską niewolę.

Źródło: IPN, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Gość
Gość
Gość
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 maja 2016 o 09:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli tutaj było 30 tys.osób to ile było na manifestacji w Warszawie?
Rozwiń
Gość
Gość (20 kwietnia 2016 o 00:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie powinieneś tak bardzo przejmować się tym, co ludzie myślą o tobie, ponieważ gdybyś wiedział, jak rzadko o tobie myślą, byłoby to zbyt bolesne.

Ty sie leczysz, czy juz nie ma nadziei?
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 17:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

1050 rocznica została zawłaszczona przez pis

a niech ją sobie biorą ,jest ona nam zbędna jak zeszłoroczny śnieg,nawet w d.. mogą sobie ją pisiory wsadzić

Rozwiń
kod.
kod. (19 kwietnia 2016 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Biedny zmanipulowany przez kosciol czlowieczku,napisz cos wiecej, bo niezły z Ciebie tu polew.

Nie powinieneś tak bardzo przejmować się tym, co ludzie myślą o tobie, ponieważ gdybyś wiedział, jak rzadko o tobie myślą, byłoby to zbyt bolesne.

Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2016 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do gościa 1.Skoro widzisz widzisz więcej minusów niż plusów- to żyjesz w "ciemności",oprócz tego jesteś ślepy i głupi. Nienawiść wylewa się z ciebie jak piana z pełnej szklanicy. Jakim człowiekiem krystalicznie czystym jesteś?.Uogólniasz zarzuty- w każdej "owczarni" znajdzie się czarna owca, ale to nie znaczy,że całe stado jest czarne- czy wyraziłem się jasno?.Czy ty jesteś taka/i kryształowo czysty, że masz prawo "rzucać kamieniami" w innych."ludzie z piekła rodem"- pokaż się aniołku publicznie.Anonimowo wzbudzasz tylko okropnie wielki wstręt.
Do wz crx. "cieszę" się,że ty nie należysz do tej "prostej gawiedzi", że masz rozum, a nie mózg, że jesteś ziarnem, a nie toną głupoty,że jesteś najwartościowszy. W tej wypowiedzi mówiąc skromnie- przebija wielka pycha, wysoka samoocena,brak skromności. Nadajesz się do zawodu- polityk i najlepiej do obecnej opozycji.Oni też potrafią kalać własne gniazdo- no chyba,że to gniazdo nie jest ich.


Biedny zmanipulowany przez kosciol czlowieczku,napisz cos wiecej, bo niezły z Ciebie tu polew.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!