Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 kwietnia 2012 r.
14:29
Edytuj ten wpis

Unikatowe książki dla dzieci ciekawych świata

0 0 A A

Na jednej stronie tekst napisany dużymi literami i alfabetem Braille'a. Na drugiej wypukła ilustracja wykonana np. techniką kolażu. Tak wyglądają unikatowe książki, które własnoręcznie wykonuje Bożena Kazanowska, nauczycielka z Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bożena Kazanowska pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie. Od czterech lat razem z innym pedagogiem tej placówki prowadzi I Ogólnopolską Wypożyczalnię Książek Dotykowych.

– Pracując z dziećmi niewidomymi, przygotowywałam dla nich różne pomoce, w tym wypukłe ilustracje do elementarza. Natknęłam się na dzieci ciekawe świata, które chętnie słuchały książek, ale chciały ich także dotykać – tłumaczy Bożena Kazanowska. – Poznałam w pracy Renatę Łęczyńską, zatrudnioną w naszym ośrodku na etacie polonistki. Rozpoczęła się nasza przyjaźń i współpraca. Ona pisała teksty do książeczek edukacyjnych, a ja wykonywałam do nich ilustracje. Do dziś mi w tym pomaga.

Czytelników przybywa

Biblioteka, którą założyły obie panie, mieści się w budynku ośrodka, ale mogą z niej korzystać dzieci z całego kraju. Książki otrzymują pocztą. W ciągu miesiąca je zwracają. To nic nie kosztuje, bo pocztowe przesyłki dla osób niewidomych są bezpłatne. – Pierwszym czytelnikiem spoza Lublina był chłopiec z Trójmiasta. Później pojawiły się dzieci z innych miast i do tej pory przybywa nam czytelników – mówi Kazanowska.

Ile jest ich w sumie? – Trudno powiedzieć. Około 50 osób korzysta z biblioteki wysyłkowo i wiele na miejscu – mówi Kazanowska.

Pomysłodawczyni tej nietypowej biblioteki ma teraz szansę na duże wyróżnienie. Została finalistką Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii działalność społeczna. Kapituła wybrała jej kandydaturę spośród 200 aplikacji nadesłanych przez przedstawicieli instytucji gospodarczych, społecznych i kulturalnych, przedstawicieli samorządów, mediów i szkół wyższych z całej Polski.

300 tytułów

– Po kilku miesiącach pracy, zamykamy szczególny etap projektu. Wybory nie były jednomyślne. Mamy jedenastu wybitnych finalistów. Trudno ukryć radość, że nagroda, której patronuje imię Jana, pomimo swojej premiery, zgromadziła tak wiele wyjątkowych nominacji – mówi Aldona Wejchert, współinicjatorka nagrody.

W swojej kategorii Bożena Kazanowska rywalizuje z dwiema osobami. O tym, kto zostanie laureatem, dowiemy się 18 kwietnia. – To bardzo miłe, bo wiemy, że dzięki tej nagrodzie więcej osób może usłyszeć o naszej wypożyczalni. Chodzi nam o to, żeby książek było jak najwięcej i żeby były jak najbardziej dostępne – mówi Kazanowska.

W tej chwili zbiory wypożyczalni to około 300 tytułów. Książki są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Część z nich jest w kilku, maksymalnie czterech egzemplarzach.
Takich książek nie kupuje się w hurtowni, ani w żadnym sklepie. – Wiele osób pyta o to, ile czasu zajmuje mi przygotowanie jednej książki. Nie wiem, ale na pewno dużo – mówi Kazanowska.

– Szybciej jest, kiedy kopiuję jedną z gotowych książek, wolniej, kiedy przygotowuję nową. Robię to po godzinach pracy. Najpierw wyszukuję tekst, potem rozrysowuję strony i ilustracje, później muszę zgromadzić materiały, a to też jest trudne. Faktura ilustracji musi być zróżnicowana. Jeżeli np. płotek jest z patyczków, to inny element już nie może być z nich zrobiony. Jeżeli chmurka jest frotte, to już kotek musi być inny – tłumaczy Kazanowska.

Żadna polska firma nie sprzedaje takich książek, jak te. Można je zamawiać co najwyżej z zagranicy. – Kosztują od około 20 do ponad 60 euro – mówi Kazanowska. A to dla wielu rodzin za duży wydatek. – Często jest tak, że dzieci z niepełnosprawnością wzrokową borykają się również z innymi problemami zdrowotnymi i dla rodziców najważniejszym wydatkiem jest leczenie.
Wszyscy pomagają

W przygotowywaniu książek do wypożyczalni pomagają uczniowie i studenci. Są też wolontariusze, którzy pomagają pakować je przed wysłaniem do dziecka, czy zbierają materiały potrzebne do ich wykonania. Wkrótce pojawi się jeszcze jedna możliwość wspierania wypożyczalni. Jej pomysłodawczyni rejestruje organizację pożytku publicznego i będzie mogła zbierać pieniądze. Więcej informacji o wypożyczalni można znaleźć na jej stronie internetowej www.ksiazkidotykowe.pl.

Pozostałe informacje

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie
biała podlaska

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Już wiadomo, jak ma wyglądać ponowna ewakuacja mieszkańców Białej Podlaskiej. W piątek saperzy będą kontynuować akcję przy ulicy Sidorskiej

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Umowa podpisana. Rusza współpraca Dziennika Wschodniego z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium