Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 kwietnia 2011 r.
11:45
Edytuj ten wpis

Warsztaty jazzowe: Uczniowie spotykają mistrza

0 0 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Grają, śpiewają od 8, 10 lub 11 lat. W domach meldują się późno wieczorem, by coś zjeść i paść spać. W szkolnej rutynie zrobili sobie przerwę – w ramach 3 Lublin Jazz Festiwalu uczniowie lubelskiej szkoły muzycznej spotkali się z muzykami z Hery.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dzień młodego muzyka zaczyna się o 6 rano albo wcześniej, jeśli autobus, którym jadą do szkoły na Muzyczną, rusza z przystanku o 6.30. Dzień młodego muzyka kończy się koło 21 lub później. Tydzień młodego muzyka trwa od poniedziałku do soboty, a czasami i w niedzielę.

– W soboty mamy chór i orkiestrę, i niektórzy ćwiczą – wyliczają. Kilkunastu uczniów żartuje, że właściwie mieszkają przy ulicy Muzycznej, bo oprócz zwykłych lekcji i zajęć po prostu muszą ćwiczyć. Wielu z nich robi to w szkolnych salach.

To, kiedy macie czas, żeby się źle prowadzić?

– Aaaaaa, na to, to zawsze się czas znajdzie – śmieją się i precyzują: można mniej spać albo w czasie choroby…

Pytani, jak to się stało, że są muzykami wspominają. – Mnie zapisano do szkoły muzycznej w tajemnicy przed tatą – mówi Magdalena, która gra na skrzypcach, ale na warsztatach jazzowych będzie szukać wskazówek dla wokalistów. Gdyby sama mogła wybierać mistrza warsztatowego, to by chciała pojechać tam, gdzie uczy np. Hanna Banaszak. – Tata jest muzykiem i chciał, żebym miała dzieciństwo normalne, żebym w życiu spróbowała czegoś innego. Ale ja nie chciałam. Teraz tata już jest zadowolony.

Kolega Magdaleny gra na akordeonie. On z kolei trafił na Muzyczną z rodzinnego wyboru. – Babcia widziała we mnie akordeonistę – opowiada Emil. – A ja się po prostu dowiedziałem w domu: zapisaliśmy cię do szkoły muzycznej – dodaje Kosma.

Pytani, jak to jest być młodym muzykiem tłumaczą, że mimo takiego natłoku zajęć: bardzo fajnie. Czują się ze sobą zżyci, bo spędzają razem tak dużo czasu. – Od jedenastu lat ta sama szkoła, ci sami ludzie – precyzuje jeden z grupy uczestników warsztatów. I dlatego perspektywa zajęć z obcymi muzykami wydaje się im dość interesująca. – Będzie ważne, jak gram, a nie kim jestem – dodaje Kosma.

– Jakiś świeży powiew, coś nowego. No i okazja do sprawdzenia się w muzyce rozrywkowej. W szkole uczą nas tylko klasyki. Rozrywki trzeba szukać we własnym zakresie – dodają jego koledzy. Warsztaty z muzykami jazzowymi szkoła zaproponowała im pierwszy raz. – Będą w czasie lekcji, więc to świetne rozwiązanie, a wieczorem kto chce, może zagrać na wspólnym pokazie warsztatowym.

Nawet nie było czasu zapytać czy dzięki temu lekcje im się urwą, jak się okazało, że warsztaty z muzykami Hery zaplanowano w szkole w czasie, kiedy starsi uczniowie nie mają lekcji – bo gimnazjaliści piszą testy.

MISTRZ: Przejście od nieświadomości do świadomości

• Nie jest pan starcem z siwą brodą. Kiedy przychodzi taki moment, że zostaje się mistrzem i ma uczniów?
Wacław Zimpel: Sam zaliczyłem bardzo wiele kursów mistrzowskich i te spotkania bardzo wpłynęły na mój sposób grania. To jest część edukacji. A każdy z nas znajduje się w jakimś punkcie i ma świadomość, że potrafi się podzielić. Niektórzy potrzebują rad technicznych, niektórzy stylistycznych. Wszyscy wiedzy o oddychaniu.

• To brzmi trochę jakbym rozmawiała z mistrzem zen albo jogi…
– Do grania potrzebne jest zrozumienie, czym jest oddech. Kontrola oddechu może się kojarzyć z praktykami buddyjskimi, ale w ogóle życie jest organicznie związane z oddechem. Żyjemy od wdechu, a kończymy życie wydechem, prawda? Oddychanie ma bezpośredni wpływ na ciało, chodzi o skoncentrowanie się na oddechu. O skupienie. Żeby świadomie grać.

• A pan kiedy zaczął świadomie grać?
– Wcześniej zacząłem grać na skrzypcach niż płynnie czytać. Świadomy wybór to była w liceum zamiana skrzypiec na klarnet.

• Przygotowuje się pan jakoś specjalnie do takich zajęć?
– Dużo ostatnio myślę o warsztatach i pracy z młodymi ludźmi. Niedawno wróciłem z Sejn, gdzie uczestnicy mieli od 10 do 18 lat. Muzyka jest czymś wyjątkowym. A praca z innymi to skracanie drogi między nieświadomością a świadomością. Czasami się łapię na tym, że to ja się od nich więcej uczę niż oni ode mnie. Jasne, że mam jakiś plan zajęć, ale wszystko zależy od sytuacji.

• Radzi pan młodym, by uczestniczyli w warsztatach?
– Różnie przebiega zainteresowanie muzyką, ale warsztaty mają głęboki sens i bez względu na to, co uczestnik zrobi z tą wiedzą. Koncentracja na oddechu i poznanie, choć trochę tej tajemnicy, jest dobre. Podobnie jak kontakt z ludźmi o różnej wrażliwości. Mnie np. bardzo dużo dają rozmowy z ludźmi, którzy nie są muzykami. Artyści, malarze, po koncertach mają ciekawe spostrzeżenia. Chodzi o poziom emocjonalny, a nie techniczny aspekt muzyki. Teraz z kwartetem Hera muzycznie idziemy w stronę muzyki etnicznej, więc na warsztatach jest dużo rytmu.

• A jak się okaże, że pan udziela uczniom innych wskazówek i rad niż ich pani profesor w szkole?
– No, to będziemy musieli porozmawiać z panią profesor…

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium