Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 marca 2018 r.
9:12

Wielka płyta - jak budowano w Lublinie przed laty. Unikatowe zdjęcia

99 24 A A

Co drugi Polak mieszka w domu zbudowanym jeszcze w czasach PRL. Dobrze, że za czasów Gomułki odrzucono jeden z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów „oszczędnego budowania” - wspólnych łazienek dla kilku mieszkań. Faktem jest, że w latach 70 ub. w. budowano więcej mieszkań niż zakładają nawet dzisiejsze, odważne rządowe plany

W latach 70. i 80. cały kraj to był jeden, wielki plac budowy. Według danych GUS-u, w latach 1971-1978 powstało w Polsce ponad 2,1 mln mieszkań, czyli mniej więcej tyle co w ciągu ostatnich 15 lat.

Kandydat na członka spółdzielni

W tych latach oddawano do użytkowania przeciętnie po ponad 260 tys. lokali rocznie. Jest to wynik dwukrotnie lepszy niż w całym 2011 roku oraz o 48 proc. wyższy niż w rekordowym 2017 roku, kiedy to oddano do użytkowania 178 tys. nowych mieszkań.
W tym czasie powstały też w Lublinie pierwsze bloki pod nowe osiedla jak Czuby, Felin czy Czechów. Pierwszy budynek, który powstał na Czubach to blok przy ul. Gościnnej 1.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 10,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 30 dni
Prenumerata
90 dni
koszt: 25,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 90 dni
Prenumerata
180 dni
koszt: 40,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 180 dni
Prenumerata
360 dni
koszt: 70,00 zł
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium
  • Czas trwania: 360 dni

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
antyPO / 13 marca 2018 o 12:38
jerzy napisał:
Jak bym miał wybierać, to wolę komunę od pisu. Zresztą w tej bandzie nieudaczników aż się roi od komuchów i ruskich agentów. Te jołopy od kaczora nie nie potrafią, łajzy cholerne, poza importowaniem węgla z Rosji.
 Jerzyku dziwię się, że nie chce ci się wybrać (skoro wolisz) się do Korei Płn. Z takimi "jołopami, łajzami" jak ty i tobie POdobni nie jest nam PO drodze. Z was to sami gieniusze- potrafili sprzedać ,rozkraść, zniszczyć prawie wszystko.
Avatar
Emeryt / 12 marca 2018 o 18:38
Na mieszkanie, bedac czlonkiem spoldzielni i wplacajac comiesieczne raty czekalem 12-lat! Kiedy tylko sie wprowadzilem musialem zaczynac od kapitalnego remontu, -krzywe sciany, cieknace krany i ubikacja, odpadajace kafelki w lazience, nieszczelne okna, zle obsadzone drzwi!!! To bylo w tych czasach kiedy nie sposob bylo normalnie kupic uszczelki do kranu, chyba ze za pol litra  Na telefon czekalo sie 7-10lat, Ja swoj mialem zalozony w 1992r. W nowym ustroju zakladali telefony prawie od "reki" Zycie w tamtych czasach to byl KOSZMAR!
Avatar
Weteran / 12 marca 2018 o 18:20
felka napisał:
undefined napisał:
Za jakiś czas betonowe bloki zaczną się rozpadać,ciekawe gdzie zamieszkają te tysiące ludzi?To będzie proces nagły połączony z ogólnopolską paniką,ten widok pierwszych zawalonych bloków będzie przerażający a potem kolejne...
pieprzysz jak potłuczony, dawnej było może i nie estetycznie wykonane ale się trzymało, ja mam ruską lodówkę mińsk, pralkę polar, i kuchenkę gazową, mają już 35 lat i są dobre, a teraz kupiłam cztery lata temu kanapę i już zepsuta. Teraz to chińszczyna gdzie psuje się po 1-5 latach.
 Z tymi lodowkami, pralkami, kuchenkami to bylo tak; np pralka Frania,skladala sie z pancernej obudowy 5mm grubosci, 1,5 KW silnka ,paska klinowego i wirnika ,i cotam sie mialo zepsuc?, zreszto jak sie zerwal pasek klinowy, to niesposob bylo go normalnie kupic, Lodowka radziecka minsk  miala taki silnik ,ze warczal tak, ze w calym mieszkaniu bylo go slychac jak sie wlaczal to nie sposob bylo usnac chociaz lodowka byla w kuchni, zreszto miala tylko jedna funkcje i co kilka dni trzeba bylo ja odmrazac, bo inaczej chodzila na okraglo-i co tam sie mialo popsoc, nie mowiac o tym ,ze zuzywalo to pradu cztery razy wiecej pradu nisz lodowki dzisiejsze. Co do pralki polar nie bede sie wypowiadal, bo nigdy jej nie mialem, pamietam tylko ze w latach 80-tych kosztowala tyle co moje cztero miesieczne zarobki i to na przydzialy, z "wolnej reki" trzeba bylo zaplacic 1,5 razy tyle!!!
 Z tymi lodowkami, pralkami, kuchenkami to bylo tak; np pralka Frania,skladala sie z pancernej obudowy 5mm grubosci, 1,5 KW silnka ,paska klinowego i wirnika ,i cotam sie mialo zepsuc?, zreszto jak sie zerwal pasek klinowy, to niesposob bylo go normalnie kupic, Lodowka radziecka minsk  miala taki silnik ,ze warczal tak, ze w calym mieszkaniu bylo go slychac jak sie wlaczal to nie sposob bylo usnac chociaz lodowka byla w kuchni, zreszto miala tylko jedna funkcje i co kilka dni trzeba bylo ja odmrazac, bo inaczej chodzila na okr... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 16:45
Różnica między socjalizmem i kapitalizmem jest taka że w socjalizmie kradł każdy ale tylko tyle ile potrzebował do życia , natomiast w kapitalizmie kradną tylko ci co mogą i tyle że nie wiedzą co z tym robić.
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 19:45
Osiedla te budował mój dziadzio z p.Zur.... który jest na zdjęciach;)
Avatar
jerzy / 11 marca 2018 o 19:36
Jak bym miał wybierać, to wolę komunę od pisu. Zresztą w tej bandzie nieudaczników aż się roi od komuchów i ruskich agentów. Te jołopy od kaczora nie nie potrafią, łajzy cholerne, poza importowaniem węgla z Rosji. 
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 18:50
Widzicie, Gierek zadłużył Polskę, ale zbudował w ... . Kłamczyński z piSS zadłuża Polskę, a będzie jeden wielki wuj, czy tam Wolska.
Avatar
idiota / 11 marca 2018 o 18:36
kalope napisał:
Ale to nie była zasługa "komuny" tylko postępu który po II Wojnie Światowej ogarnął cały Świat. W związku z czym wówczas kto kolwiek by nie był u władzy, rozwój by i tak nastapił. Nie chwal "komuny" bo nie jest tego warta. Pochwal lepiej ludzi operatywnych, którzy pomimo "złego czasu" potrafili zorganizować spółdzielczość mieszkaniową i to w większości dzięki temu powstawało tak dużo mieszkań. Jeszcze jedno zapamiętaj że to wszystko odbiło się pomimo wszystko negatywnie na Polsce a ostatnie "gierkowskie długi" spłaciliśmy jako państwo "za rządów Tuska" tj. kilka lat temu bodajże 5.
aleś durny, no masz teraz masz solidaruchów i co robią, rozpieprzyli  kraj a góra obecnie przyznaje sobie porządne premie, gdzie ja muszę na jedną taką premie dwa lata pracować, a długu mamy w wuj, 
aleś durny, no masz teraz masz solidaruchów i co robią, rozpieprzyli  kraj a góra obecnie przyznaje sobie porządne premie, gdzie ja muszę na jedną taką premie dwa lata pracować, a długu mamy w wuj,  rozwiń
Avatar
kalope / 11 marca 2018 o 18:01
Ale to nie była zasługa "komuny" tylko postępu który po II Wojnie Światowej ogarnął cały Świat. W związku z czym wówczas kto kolwiek by nie był u władzy, rozwój by i tak nastapił. Nie chwal "komuny" bo nie jest tego warta. Pochwal lepiej ludzi operatywnych, którzy pomimo "złego czasu" potrafili zorganizować spółdzielczość mieszkaniową i to w większości dzięki temu powstawało tak dużo mieszkań. Jeszcze jedno zapamiętaj że to wszystko odbiło się pomimo wszystko negatywnie na Polsce a ostatnie "gierkowskie długi" spłaciliśmy jako państwo "za rządów Tuska" tj. kilka lat temu bodajże 5.
Ale to nie była zasługa "komuny" tylko postępu który po II Wojnie Światowej ogarnął cały Świat. W związku z czym wówczas kto kolwiek by nie był u władzy, rozwój by i tak nastapił. Nie chwal "komuny" bo nie jest tego warta. Pochwal lepiej ludzi operatywnych, którzy pomimo "złego czasu" potrafili zorganizować spółdzielczość mieszkaniową i to w większości dzięki temu powstawało tak dużo mieszkań. Jeszcze jedno zapamiętaj że to wszystko odbiło się pomimo wszystko negatywnie na Polsce a ostatnie "gierkowskie dłu... rozwiń
Avatar
Sn / 11 marca 2018 o 15:11
Chyba cała już jesteś zabytkiem :)
Avatar
antyPO / 13 marca 2018 o 12:38
jerzy napisał:
Jak bym miał wybierać, to wolę komunę od pisu. Zresztą w tej bandzie nieudaczników aż się roi od komuchów i ruskich agentów. Te jołopy od kaczora nie nie potrafią, łajzy cholerne, poza importowaniem węgla z Rosji.
 Jerzyku dziwię się, że nie chce ci się wybrać (skoro wolisz) się do Korei Płn. Z takimi "jołopami, łajzami" jak ty i tobie POdobni nie jest nam PO drodze. Z was to sami gieniusze- potrafili sprzedać ,rozkraść, zniszczyć prawie wszystko.
Avatar
Emeryt / 12 marca 2018 o 18:38
Na mieszkanie, bedac czlonkiem spoldzielni i wplacajac comiesieczne raty czekalem 12-lat! Kiedy tylko sie wprowadzilem musialem zaczynac od kapitalnego remontu, -krzywe sciany, cieknace krany i ubikacja, odpadajace kafelki w lazience, nieszczelne okna, zle obsadzone drzwi!!! To bylo w tych czasach kiedy nie sposob bylo normalnie kupic uszczelki do kranu, chyba ze za pol litra  Na telefon czekalo sie 7-10lat, Ja swoj mialem zalozony w 1992r. W nowym ustroju zakladali telefony prawie od "reki" Zycie w tamtych czasach to byl KOSZMAR!
Avatar
Weteran / 12 marca 2018 o 18:20
felka napisał:
undefined napisał:
Za jakiś czas betonowe bloki zaczną się rozpadać,ciekawe gdzie zamieszkają te tysiące ludzi?To będzie proces nagły połączony z ogólnopolską paniką,ten widok pierwszych zawalonych bloków będzie przerażający a potem kolejne...
pieprzysz jak potłuczony, dawnej było może i nie estetycznie wykonane ale się trzymało, ja mam ruską lodówkę mińsk, pralkę polar, i kuchenkę gazową, mają już 35 lat i są dobre, a teraz kupiłam cztery lata temu kanapę i już zepsuta. Teraz to chińszczyna gdzie psuje się po 1-5 latach.
 Z tymi lodowkami, pralkami, kuchenkami to bylo tak; np pralka Frania,skladala sie z pancernej obudowy 5mm grubosci, 1,5 KW silnka ,paska klinowego i wirnika ,i cotam sie mialo zepsuc?, zreszto jak sie zerwal pasek klinowy, to niesposob bylo go normalnie kupic, Lodowka radziecka minsk  miala taki silnik ,ze warczal tak, ze w calym mieszkaniu bylo go slychac jak sie wlaczal to nie sposob bylo usnac chociaz lodowka byla w kuchni, zreszto miala tylko jedna funkcje i co kilka dni trzeba bylo ja odmrazac, bo inaczej chodzila na okraglo-i co tam sie mialo popsoc, nie mowiac o tym ,ze zuzywalo to pradu cztery razy wiecej pradu nisz lodowki dzisiejsze. Co do pralki polar nie bede sie wypowiadal, bo nigdy jej nie mialem, pamietam tylko ze w latach 80-tych kosztowala tyle co moje cztero miesieczne zarobki i to na przydzialy, z "wolnej reki" trzeba bylo zaplacic 1,5 razy tyle!!!
 Z tymi lodowkami, pralkami, kuchenkami to bylo tak; np pralka Frania,skladala sie z pancernej obudowy 5mm grubosci, 1,5 KW silnka ,paska klinowego i wirnika ,i cotam sie mialo zepsuc?, zreszto jak sie zerwal pasek klinowy, to niesposob bylo go normalnie kupic, Lodowka radziecka minsk  miala taki silnik ,ze warczal tak, ze w calym mieszkaniu bylo go slychac jak sie wlaczal to nie sposob bylo usnac chociaz lodowka byla w kuchni, zreszto miala tylko jedna funkcje i co kilka dni trzeba bylo ja odmrazac, bo inaczej chodzila na okr... rozwiń
Avatar
Gość / 12 marca 2018 o 16:45
Różnica między socjalizmem i kapitalizmem jest taka że w socjalizmie kradł każdy ale tylko tyle ile potrzebował do życia , natomiast w kapitalizmie kradną tylko ci co mogą i tyle że nie wiedzą co z tym robić.
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 19:45
Osiedla te budował mój dziadzio z p.Zur.... który jest na zdjęciach;)
Avatar
jerzy / 11 marca 2018 o 19:36
Jak bym miał wybierać, to wolę komunę od pisu. Zresztą w tej bandzie nieudaczników aż się roi od komuchów i ruskich agentów. Te jołopy od kaczora nie nie potrafią, łajzy cholerne, poza importowaniem węgla z Rosji. 
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 18:50
Widzicie, Gierek zadłużył Polskę, ale zbudował w ... . Kłamczyński z piSS zadłuża Polskę, a będzie jeden wielki wuj, czy tam Wolska.
Avatar
idiota / 11 marca 2018 o 18:36
kalope napisał:
Ale to nie była zasługa "komuny" tylko postępu który po II Wojnie Światowej ogarnął cały Świat. W związku z czym wówczas kto kolwiek by nie był u władzy, rozwój by i tak nastapił. Nie chwal "komuny" bo nie jest tego warta. Pochwal lepiej ludzi operatywnych, którzy pomimo "złego czasu" potrafili zorganizować spółdzielczość mieszkaniową i to w większości dzięki temu powstawało tak dużo mieszkań. Jeszcze jedno zapamiętaj że to wszystko odbiło się pomimo wszystko negatywnie na Polsce a ostatnie "gierkowskie długi" spłaciliśmy jako państwo "za rządów Tuska" tj. kilka lat temu bodajże 5.
aleś durny, no masz teraz masz solidaruchów i co robią, rozpieprzyli  kraj a góra obecnie przyznaje sobie porządne premie, gdzie ja muszę na jedną taką premie dwa lata pracować, a długu mamy w wuj, 
aleś durny, no masz teraz masz solidaruchów i co robią, rozpieprzyli  kraj a góra obecnie przyznaje sobie porządne premie, gdzie ja muszę na jedną taką premie dwa lata pracować, a długu mamy w wuj,  rozwiń
Avatar
kalope / 11 marca 2018 o 18:01
Ale to nie była zasługa "komuny" tylko postępu który po II Wojnie Światowej ogarnął cały Świat. W związku z czym wówczas kto kolwiek by nie był u władzy, rozwój by i tak nastapił. Nie chwal "komuny" bo nie jest tego warta. Pochwal lepiej ludzi operatywnych, którzy pomimo "złego czasu" potrafili zorganizować spółdzielczość mieszkaniową i to w większości dzięki temu powstawało tak dużo mieszkań. Jeszcze jedno zapamiętaj że to wszystko odbiło się pomimo wszystko negatywnie na Polsce a ostatnie "gierkowskie długi" spłaciliśmy jako państwo "za rządów Tuska" tj. kilka lat temu bodajże 5.
Ale to nie była zasługa "komuny" tylko postępu który po II Wojnie Światowej ogarnął cały Świat. W związku z czym wówczas kto kolwiek by nie był u władzy, rozwój by i tak nastapił. Nie chwal "komuny" bo nie jest tego warta. Pochwal lepiej ludzi operatywnych, którzy pomimo "złego czasu" potrafili zorganizować spółdzielczość mieszkaniową i to w większości dzięki temu powstawało tak dużo mieszkań. Jeszcze jedno zapamiętaj że to wszystko odbiło się pomimo wszystko negatywnie na Polsce a ostatnie "gierkowskie dłu... rozwiń
Avatar
Sn / 11 marca 2018 o 15:11
Chyba cała już jesteś zabytkiem :)
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów 1 0

Po kapitalnym meczu i niezwykle emocjonującej końcówce Szwajcaria pokonała w Kaliningradzie Serbię i jest bardzo bliska awansu do 1/8 finału mistrzostw świata

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej
23 czerwca 2018, 18:00

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wspólne świętowanie Nocy św. Jana. 23 czerwca o godz. 18 na terenie Skansenu w sektorze Powiśle odbędzie się ciekawe wydarzenie kulturalne.

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość
23 czerwca 2018, 18:00

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się impreza na rozpoczęcie wakacji.

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium 4 3

Starosta puławski Witold Popiołek i cały zarząd powiatu w środę otrzymał absolutorium. Radni nie mieli poważniejszych zastrzeżeń, ale nie wszyscy zagłosowali „za”. Część opozycji symbolicznie wstrzymała się od głosu.

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy 0 0

W Cieleśnicy i Pratulinie odbywa się w ten weekend Święto Ziół. W piątek w pałacu w Cieleśnicy eksperci i zielarze rozmawiają o Ziemi Zielonej Planecie. W sobotę w Pratulinie czekają na was wykłady, występy muzyczne i stoiska z produktami ziołowymi zakończone puszczaniem wianków na Bugu. A w niedzielę w ogrodach i zielnikach cieleśnickiego pałacu odbędzie się wspólne gotowanie

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu
galeria

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu 0 0

Zapomniana i zaniedbana sprawa. 112 gmachów wartości z górą 20 mln zł stoi pustką i niszczeje. Martwe miasto o 22 ulicach... Niedokończone gmachy – mieszkaniem dla puszczyków.

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi 22 7

11 nowych pociągów elektrycznych zamawia samorząd województwa lubelskiego. To już drugie podejście do tego zakupu - za pierwszym razem przetarg unieważniono, bo oferowane pojazdy były zbyt drogie.

Asian Street Food Festiwal w Radości
23 czerwca 2018, 12:00

Asian Street Food Festiwal w Radości 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się Asian Street Food Festiwal, czyli impreza dla miłośników azjatyckiej kuchni ulicznej.

Taito w Stars Disco Club
23 czerwca 2018, 21:00

Taito w Stars Disco Club 0 0

W sobotę, 23 czerwca o godz. 21 w klubie Stars Disco (Krakowskie Przedmieście 40) wystąpi popularny Taito.

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł?

Eurojackpot 22.06.2018 - wylosowane liczby. Kto wygrał 385 mln zł? 1 0

Losowanie Eurojackpot z 22 czerwca 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś zgarnie dziś główną wygraną w wysokości 385 mln zł?

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej
film

Jest nowy kandydat na prezydenta Puław. To prezes spółdzielni mieszkaniowej 34 34

Podczas piątkowej konferencji w puławskim hotelu "Prima" oficjalnie zaprezentowano kandydata PO, Nowoczesnej, KOD-u, SLD i Komitetu Obywatelskiego na prezydenta Puław. Został nim Mariusz Cytryński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Powiśle".

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców

Albo zapłata za bezpłatny podręcznik albo świadectwo szkolne. Ceny zaskoczyły rodziców 25 10

Nawet kilkaset złotych w ciągu kilku dni musieli wpłacić do szkół rodzice przerażeni tym, że jeśli tego nie zrobią ich dzieci nie dostaną w piątek świadectw. To opłaty za książki, z których dzieci korzystały przez minione dziesięć miesięcy.

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82

Remonty i utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 82 5 2

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień na drodze krajowej nr 82. Korki są spowodowane letnimi remontami cząstkowymi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!