Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 kwietnia 2006 r.
10:25
Edytuj ten wpis

Wilk morski na fali

0 0 A A

To nie na pełnym morzu jest niebezpiecznie, ale przy lądzie - mówi jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, Ziemowit Barański. Dowódca żaglowca Fryderyk Chopin. Człowiek, który 12 razy okrążył kulę ziemską, a dziś nad jeziorem Piaseczno uczy młodzież trudnej sztuki opanowania żywiołu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Siwy jegomość w gumiakach i rybaczkach. Bez fajki, bo nigdy nie palił. Za to przy jachcie, bo zawsze żeglował.
Nie urodził się nad morzem, ale w Skarżysku-Kamiennej. Studiował chemię w Lublinie, lecz od najmłodszych lat ciągnęło go do wody. - Pływam od lat 50., kapitanem zostałem w 1961 roku - mówi. Do dziś dowodzi Fryderykiem Chopinem: 55-metrowym kolosem, z 50 osobami na pokładzie i żaglami o powierzchni 1200 mkw.
Zaczynał na małych jachtach pływających po jeziorach mazurskich. W końcu przepłynął 250 tys. mil. To tak, jakby 12 razy okrążył kulę ziemską choć... nigdy nie był w okolicach Australii, Nowej Zelandii czy Chin. - A tak to wszędzie - śmieje się żeglarz
Na fali
- Dobry marynarz to człowiek odpowiedzialny, umiejący współżyć z innymi, bo przecież tłum ludzi przebywa na niedużej powierzchni i nietrudno o konflikt. I musi być dobrym fachowcem, bo na morzu nie ma ani sklepów, ani warsztatów.
No i musi być cierpliwy. Rejsy zwykle trwają 9-10 miesięcy. Barański miał i 18-miesięczny rejs. Żaglowiec to nie motorówka. Fryderyka Chopin przy idealnych warunkach, pod pełnymi żaglami, rozpędza się do 16 węzłów (30 km/h). - Ale zwykle nie przekraczamy 8-9 węzłów - śmieje się kapitan.
A jak się trafi cisza na wodzie? Marynarze stoją i czekają dzień lub dwa.
- Przy awarii wcale nie jest niebezpiecznie na środku oceanu - wyjaśnia Barański. - Najgorzej jest przy brzegu, przy dużym ruchu żeglugowym. Łatwo się zderzyć, osiąść na mieliźnie albo wpaść na skały.
Tak było przy ujściu rzeki Elby. Na dowodzonym przez Barańskiego okręcie siadły silniki. Woda przez otwarty w maszynowni świetlik dostała się do środka i zalała tablicę rozdzielczą. Do tego wiał silny wiatr spychający na mielizny. Tylko dzięki sprawnemu postawieniu przez załogę żagli, udało się zapobiec nieszczęściu.
W takich sytuacjach nie ma demokracji. Na każdym z członków załogi spoczywa ogromna odpowiedzialność. Jest dyscyplina, a kapitan dowodzi jednoosobowo. I to nawet na największych falach.

Przylądek strachu

Trójkąt bermudzki? - To temat na sezon ogórkowy. Wiele razy tamtędy przepływałem i nic mnie nie porwało - śmieje się. - Wszystkie niesamowite opowieści wzięły się stąd, że jest to obszar wielkości Europy, o ogromnym ruchu okrętów, z częstymi cyklonami i gwałtownymi zmianami pogody. Siłą rzeczy zdarza się wiele wypadków.
Barański od "tajemniczych” zagadek woli oglądać. - Na Karaibach jest dużo pięknych wysp jak z raju. Palmy i spalone słońcem plaże. Ale tam nie ma nic poza tym - mówi. - Najpiękniej jest na dalekiej północy i dalekim południu. W Norwegii, gdzie są fiordy. U wybrzeży Alaski i Kanady. Na południu Chile. To najpiękniejsze rejony świata.
Kapitan Barański dwa razy przepłynął cieszący się złą sławą marynarzy przylądek Horn, kilkaset mil od Antarktydy. - To jest miejsce uważane za jedno z najgorszych na świecie - wyjaśnia. - To los i szczęścia decyduje, czy łatwo czy trudno tam się płynie.
Pierwszy raz płynął tam w styczniu 1989 roku na 47-metrowym okręcie "Pogoria”. - To był bardzo ciężki rejs. Przez trzy tygodnie mieliśmy bez przerwy sztorm. Temperatura sięgała 7 stopni C, sternicy nie wytrzymywali dłużej niż 20 minut - wspomina. - A 10 lat później, gdy płynąłem na Chopinie, mijaliśmy przylądek przy bardzo pięknej pogodzie...
Barański od 3 lat, wspólnie ze Studium Wychowania Fizycznego AR i sekcją żeglarska AZS, zajmuje się ośrodkiem nad Piasecznem. Rocznie wodne szlify zdobywa ponad setka młodych ludzi z Lublina i Łęcznej. - Lubię pracować z młodzieżą - mówi. Spokojna emerytura? Gdzie tam.
Jesienią kapitan znowu wyrusza w rejs. Po nowe przygody.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium