środa, 21 lutego 2018 r.

Magazyn

Wspólnie piszemy Księgę dla Ojca Świętego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2002, 11:21

ks. dr. Jarosław Jęczeń
ks. dr. Jarosław Jęczeń

Redakcja Radia Plus Lublin wraz z Dziennikiem Wschodnim ogłasza konkurs "Żal odjeżdżać”, poświęcony wspomnieniom mieszkańców Lubelszczyzny, związanym z osobą Ojca Świętego. Głównym pomysłodawcą idei wydania "Księgi na 25. rok Pontyfikatu Jana Pawła II”, która będzie jednym z owoców konkursu, jest ksiądz Jarosław Jęczeń, dyrektor Radia Plus w Lublinie.

• Skąd pomysł na tak niezwykłe przedłużenie obecności Ojca Świętego w naszych sercach i umysłach?
- Najpierw z pożegnalnych słów Ojca Świętego, wypowiedzianych na lotnisku w Balicach, w czasie niedawnej pielgrzymki: "Tak wielu mnie oczekiwało, tak wielu pragnęło się ze mną spotkać. Nie wszystkim było to dane. Może następnym razem...”. Ojciec Święty zawiesił w tym momencie głos. Tym konkursem przedłużamy chwilę odjazdu. Zapełniamy trzy puste kropki po "następnym razem”.

• Wielu z nas, zasłuchanych w jego słowa, zapatrzonych
w cierpiącą sylwetkę, zadawało sobie pytanie, czy to aby nie ostatni raz. Ale z drugiej strony mieliśmy świadomość niezwykłej wagi tej pielgrzymki. Dlaczego?
- Świadomość niezwykłej wagi i niezwykłego przeżywania ostatniej pielgrzymki mieliśmy wszyscy. Zwracał uwagę niezwykły szacunek mediów i charakter wszelkich relacji, przez co emocje, które rodziły się w Krakowie, rozlały się w ludzkich sercach po całej Polsce. Nasz konkurs jest próbą przedłużenia tych emocji.

• Czy chodzi tylko o emocje?
- Nie chodziłoby tylko o emocje i fascynacje, ale o przełużenie obecności Jana Pawła II i jego przesłania moralnego na życie. Może pod wpływem naszej akcji, pod wpływem tego, co ukaże się w Dzienniku i będzie słyszane w Radiu Plus, damy jeszcze raz ludziom szansę.

• Na co?
- Na korektę życia. Trawestując słowa papieża powiem, że to jest wielka szansa, by nie lękać się, wypłynąć na głębię, przekraczać progi codziennych nadziei, które gdzieś tam się rodzą każdego dnia, a potem stykają z rzeczywistością.

• Nie boi się ksiądz, że Jan Paweł II pojechał, a jego słowa powoli wietrzeją z ludzkich serc?
- Boję się, że wraz ze znikaniem flag, plakatów i zdjęć Ojca Świętego i pamięć o nim znika z serc. Więc tym bardziej warto przedłużać tę obecność.

• Z nadsyłanych wspomnień i prac plastycznych powstanie księga pisana przez zwykłych ludzi...
- To bardzo ważne. Jest wielu takich, co mienią się przyjacielami papieża. Piszą pięknie i mądrze, nawet wierszem. Ale małą szansę napisania o swoich małych spotkaniach z papieżem mają zwykli ludzie, którzy stoją na końcu kościelnej nawy. A może w ogóle w kościele nie stoją.

• Nawet ci?
- Ojciec święty przejeżdża i przechodzi obok wszystkich. Nie ocenia ich wiary, ani tego, jak blisko im do Boga. Nasz konkurs jest szansą dla każdego, bo dziś Ojciec Święty jest tą osobą, obok której nie da się obojętnie przejść.

• Szczególnie dziś, kiedy widzimy go cierpiącego. Co ksiądz czuje patrząc na to cierpienie. Które jednych przybliża, innych oddala, a jeszcze innym nie przeszkadza, by je publicznie opluwać?
- Trudno o tym mówić. Cztery lata byłem w Rzymie. Na początku 1996 roku widziałem papieża w jeszcze gorszej formie niż teraz. Osobiście bardzo przeżyłem pielgrzymkę do Gwadelupy, kiedy schorowany i cierpiący szeptał po cichu do siebie: "strasznie, Panie Jezu”. Nie potrafiłem powstrzymać łez. Ale, Bogu dzięki, podróż do ojczyzny dodała mu sił.

• Żegnając się z nami, mówił "Żal odjeżdżać...”
- Stąd tytuł konkursu. A my odpowiadamy: Nie mów, że żal odjeżdżać, bo jesteś w naszych sercach. Pamiętamy o tobie. I dorośli i dzieci. Jak pamiętamy, tak piszemy.

• O czym jeszcze można pisać?
- O tym, jak ktoś kiedyś Ojca Świętego spotkał. Jak to przeżył. Co zmieniło to w jego życiu. Ale można także napisać o pragnieniu spotkania, o tęsknocie i o tym, jak w tym pragnieniu zmienia się nasze życie.

• Z tak osobistych wspomnień zrodzi się osobista księga, niezwykły, zbiorowy portret lublinian. Kiedy ujrzy światło dzienne?
- Zrobimy wszystko, by stało się to na Boże Narodzenie.

• To piękny dar dla Ojca Świętego...
- Na 25. rok pontyfikatu zostanie uroczyście wręczona Ojcu Świętemu.

Zostań autorem \"Księgi”!

Ideą konkursu jest napisanie "Księgi na 25. rok Pontyfikatu Jana Pawła II”. Umieszczone w niej wspomnienia, prace literackie i plastyczne dorosłych,
i młodzieży, świeckich i duchownych dadzą świadectwo żywej obecności Ojca Świętego w naszym życiu.
Prace wraz z dołączonym formularzem (drukujemy go niżej) należy złożyć osobiście w siedzibie Radia Plus przy ul. Jana Pawła II 11 lub w siedzibie Centrum Promocji
i Reklamy Plus Media przy ul Narutowicza 6 do 31 października 2002 r. Prace można przesłać pod adresem Radio Plus, 20-535 Lublin, ul. Jana Pawła II nr 11 lub pod adres e-mailowy: redakcja@radioplus.lublin.pl. Szczegółowe informacje o konkursie na stronach: www.radioplus.lublin.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!