Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 stycznia 2003 r.
12:29
Edytuj ten wpis

Wszystko co najpiękniejsze

Autor: Zdjęcie autora (ALF
0 0 A A

Takiego konkursu jeszcze nie było! Na naszych łamach zaprosiliśmy uczniów do nadsyłania prac na konkurs organizowany przez Biuro Turystyki Zagranicznej i Krajowej „Beatur”. Uczestnicy w wybranej przez siebie formie mieli wypromować Lubelszczyznę i najbliższy swemu sercu zakątek regionu. Efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Uczniowie sławili turystyczne zalety swoich okolic poprzez książki, foldery, plakaty, batiki, makiety, rysunki, prezentacje multimedialne, a nawet... kawał marmuru ozdobiony techniką sgraffito. 17 jurorów, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz Lublina i województwa oraz instytucji turystycznych zachwycali się każdą z ponad 500 nadesłanych prac.
Beata Smoleń, dyrektor Beaturu znalazła jednak iście salomonowe rozwiązanie: zgodnie z regulaminem autorzy 3 najlepszych prac zabiorą na wycieczkę całą swoją klasę. Pozaregulaminowo wszyscy pozostali uczestnicy, którzy do godz. 17 dziś (17 stycznia) zgłoszą się do biur Beaturu w Lublinie będą mogli wybrać sobie jednodniową wycieczkę do Lwowa, Budapesztu, Berlina, Wiednia, Pragi, Warszawy, Krakowa lub w Góry Świetokrzyskie.
Pierwsze miejsce i trzydniową wycieczkę dla swojej klasy zdobyły: Zuzanna Weiss, Sabina Weiss i Dominika Sajdłowska ze Szkoły im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kamionce za „Księgę naszej okolicy”. Praca przypomina średniowieczny manuskrypt. Napisana jest odręcznie i bogato zdobiona. Czyta się ją z przyjemnością „od deski do deski”. A dziewczyny piszą m.in.:
Bardzo serdecznie zapraszamy do podróży po magicznych stronicach naszej księgi. Opisana jest tu
malownicza gmina Kamionka
w powiecie lubartowskim. Bogata historia naszej ziemi pozostawiła po sobie wiele pamiątek. Od zachwycającego przepychem pałacu w Kozłówce, po dworki, kościoły, kapliczki i pomniki.
Pierwsze wzmianki o Kamionce pochodzą z XV wieku. W skromnie wyglądającej osadzie znajduje się najstarszy na Ziemi Lubartowskiej kościół. Na kamionkowskim cmentarzu jest kaplica Zamoyskich z przełomu XVIII i XIX wieku. Jej fasadę zdobią piękne witraże.
Największą atrakcją naszej gminy jest doskonale zachowana rezydencja magnacka w Kozłówce. Wyjątkowe szczęście pozwoliło zachować unikalny wystrój jej wnętrz, licznych obrazów w pozłacanych ramach i pięknych pieców kaflowych. Chlubą pałacu jest znakomity ogród w stylu francuskim, zachwycający w ciepłych porach roku zielenią żywopłotów i barwnymi klombami kwiatowymi. Całość okala wiekowy park, po którego alejkach beztrosko hasają wiewiórki.
Lasy Kozłowieckie
zajmują wielki obszar pokryty drzewami iglastymi i liściastymi, a ich królem jest dąb. Spacerując tu możemy spotkać wiele rzadkich gatunków zwierząt np. borsuki, daniele, bieliki, orliki krzykliwe i błotniaki. W naszych lasach jest wiele tajemniczych zakątków, które znają tylko miejscowi. Tylko oni wiedzą, gdzie znaleźć Czarcią studnię, krucze bagno i Małe Bieszczady.
Przez naszą wieś i okoliczne: Dąbrówka, Biadaczka, Kieszkówka, przepływa rzeczka Minina. Jest częściowo zmeliorowana , zachowała jednak swój pierwotny, niepowtarzalny urok. Jej koryto jest siedliskiem wielu zwierząt np. wydry, żółwia błotnego, zimorodka, kaczki krzyżówki.
Minina ma status rzeki górskiej. W jej wodach żyją raki, pstrągi i sumy. Rzeczka przepływa przez kompleks stawów rybnych. Można tam spotkać łabędzie, czaple siwe, a nawet żurawie. Weekendowy, rodzinny wyjazd na ryby, to wspaniały sposób wypoczynku, nie tylko dla amatorów wędkarstwa, ale i zapalonych obserwatorów dzikiej przyrody.
Nasze wsie
mimo postępu cywilizacyjnego zachowały tradycyjny rytm życia, ściśle podporządkowany porom roku. Ludzie na wsi są bardzo samowystarczalni. Przydomowe ogródki i sady zaopatrują w świeże warzywa i owoce, w każdym gospodarstwie są konie, krowy, świnie, kozy i gęsi, które wypuszczone na łąki stają się elementem sielskiego krajobrazu.
Każda wieś to odrębna, mała społeczność, w której wszyscy się znają i pomagają sobie wzajemnie. Wielu przyjezdnych zaskakuje niespotykana życzliwość i serdeczność mieszkańców naszej okolicy. Coraz częściej zakładają oni gospodarstwa agroturystyczne. Ktoś, kto szuka spokoju może tu oderwać się od miejskiego zgiełku.
Na terenie naszej gminy funkcjonuje Stowarzyszenie dla Ziemi. Gromadzi ono ludzi łączących folklor, ekologię i edukację. Można się od nich uczyć gry na bębnach, stawiania indiańskiego namiotu – tipi, lepienia z gliny, zielarstwa i proekologicznego myślenia. Wydają też pisemko „Pozytywne wiadomości”. )

Pozostałe informacje

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium