Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 stycznia 2010 r.
16:53
Edytuj ten wpis

Wybory prezydenckie na Ukrainie: Starcie tytanów

0 1 A A

Ona: piękna i ambitna "pomarańczowa księżniczka”, która dziś marzy o tronie królowej. On: były gubernator obwodu donieckiego z barwną, miejscami kryminalną, przeszłością

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Karta, którą Ukraińcy w niedzielę wrzucą do urn, będzie wyjątkowo długa. W wyścigu o najwyższe stanowisko w państwie startuje kilkunastu kandydatów. Ale w rzeczywistości liczy się tylko dwóch: charyzmatyczna "żelazna Julia” i lider Partii Regionów, walczący z wizerunkiem "postradzieckiego dygnitarza”.

Choć sondaży przedwyborczych nie można publikować od 2 stycznia, to zakaz nie obowiązuje mediów rosyjskich. A te, im bliżej wyborów, wskazują na coraz większe poparcie dla "pomarańczowej księżniczki”. Zresztą, piękna pani premier robi co może, by z tej potyczki wyjść z tarczą. Na przemian straszy i obiecuje.

Nasza Julka

Julka (tak o niej mówią Ukraincy) Tymoszenko rozpoczęła swoją kampanię w iście amerykańskim stylu. Zaprosiła modnych artystów i swoich zwolenników na kijowski Majdan Niezależnosti, miejsce-symbol pomarańczowej rewolucji. Chwilę później cała Ukraina utonęła w billboardach i plakatach. Tak, by nikt nie miał wątpliwości, że "ona da radę”, "ona pracuje”, "ona to Ukraina”.

– To wyjątkowo długa – zaczęła się już latem – i intensywna kampania. Ile to kosztowało? Tego dowiemy się dopiero po wyborach, gdy partie złożą sprawozdania finansowe. Ale tego, w jakim stopniu sfinansowali ją oligarchowie, raczej się nie dowiemy – mówi dr Tomasz Kapuśniak z Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziś cały rząd ukraiński to praktycznie sztab wyborczy Tymoszenko, a piękna Julia czaruje swój lud, najlepiej, jak tylko potrafi. Zastraszonym epidemią rodakom podarowała maseczki, mieszkańcom Lwowa obiecała w kranach wodę, a skorumpowanym urzędnikom dożywocie.

Nieciekawa przeszłość

– Tymoszenko to fenomen – przyznaje Mykola Riabczuk, ukraiński politolog z Kijowa. – Ludzie ją kochają albo nienawidzą. A zakochany człowiek wybaczy wszystko. Mąż też zwykle do końca nie wierzy, że żona go zdradza.

– Ludzie wybaczają jej grzechy, bo jest kobietą? – zastanawia się dr Kapuśniak.

Tymoszenko wcale nie ma kryształowej przeszłości. W latach 90. uchodziła za bliską współpracowniczkę premiera Ukrainy Pawła Łazarenki, sądzonego w USA za oszustwa finansowe. W 2001 została aresztowana i spędziła ponad miesiąc w areszcie w związku z oskarżeniami o fałszerstwa i przemyt gazu. Była ścigana również przez prokuraturę rosyjską, która oskarżyła ją o korumpowanie wyższych urzędników Ministerstwa Obrony Rosji.

Człowiek z Donbasu

Pogrążona w kryzysie i gospodarczym chaosie Ukraina to podatny grunt dla kampanii przedstawiciela opozycji. – Janukowycz ciągle krytykuje poczynania rządu, zresztą, słusznie – ocenia Riabczuk. – Partia Regionów umiejętnie pasożytuje też na kwestiach tożsamościowych, jak np. język. Unika za to mówienia o rzeczach zasadniczych i trudnych. I, w przeciwieństwie do Tymoszenko, niewiele obiecuje.

Billboardy Janukowycza są dwujęzyczne: w Kijowie ukraińskie hasła są pisane większymi literami niż te po rosyjsku, w rosyjskojęzycznym Doniecku odwrotnie.
Hasło wyborcze byłego gubernatora obwodu donieckiego to "Ona mówi, my działamy”.

Janukowycz nie tylko działa, ale też "słucha”. Z kolei to hasło wykorzystali jego polityczni wrogowie. Pojawiły się nawet billboardy, na których były premier występuje w towarzystwie takich "bohaterów”, jak Lenin czy Hitler. Pod tym wiele mówiącym obrazkiem krótki podpis: "Słucham wszystkich”.

Jeszcze bardziej nieciekawa przeszłość

Już na początku kampanii szefa Partii Regionów oskarżono o udział w zbiorowym gwałcie. Ale na sumieniu ma znacznie więcej. W młodości był dwukrotnie karany za kradzież i rozbój. Oba wyroki zostały unieważnione w 1978 roku. Pomógł wtedy apel deputowanego Rady Najwyższej ZSRR i kosmonauty Georgija Bieregowogo.

Dziś wychowanek domu dziecka walczy z wizerunkiem "postradzieckiego dygnitarza”. Uczy się języka angielskiego i "światowych manier” pod okiem amerykańskich ekspertów. A jego sztab tuż po zakończeniu wyborów planuje "masowe akcje uliczne” na głównych placach ukraińskiej stolicy.

– Chodzi o stworzenie sytuacji grozy, że wybory mogą nie być uczciwe. Taka próba wpłynięcia na opinię międzynarodową. I przygotowywanie gruntu pod ewentualną porażkę – ocenia dr Kapuśniak. – Ale jego elektorat raczej na ulice nie wyjdzie. To nie są ludzie w typie rewolucjonisty.

Kto wygra?

– Paradoksalnie dla Ukrainy lepsza byłaby wygrana Janukowycza. Partia Regionów gwarantuje stabilność ekonomiczną i polityczną – ocenia dr Tomasz Kapuśniak. – Zresztą, oboje są zainteresowani utrzymaniem status quo. Wcale nie chcą eliminować z polityki oligarchów i szarej strefy.

– Żaden z tych kandydatów nie wie co to jest państwo prawa. Potrafią jedynie bawić się regułami, a nie w nie grać – dodaje Mykola Riabczuk. Według ukraińskiego politologa, możliwe są dwa scenariusze. – Wygrywa Janukowycz i mamy takiego "Kuczma light”. Autorytarny porządek, który już znamy, polegający na powolnym dociskaniu społeczeństwu śruby. Lub rządzi Tymoszenko, która ma chęci, charyzmę i entuzjazm, ale czy wystarczające kompetencje do przeprowadzenia reform? Julia to taka energia jądrowa, która może być wykorzystana w elektrowni lub jako bomba.

Pewne jest jedno: Ukraińcy do wyborów pójdą. Rozczarowani "rewolucją, której nie było”, zmęczeni i sfrustrowani w niedzielę pojawią się przy urnach.

- Przynajmniej po to, by zagłosować na mniejsze zło - oceniają politolodzy.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium