wtorek, 20 lutego 2018 r.

Magazyn

Z cmentarza do Nieba

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 stycznia 2009, 18:25

Kontrowersje wokół inwestycji Norweskiej Grupy Kapitałowej na terenie Wieniawy trwają.

Dzierżawa terenów sportowych "Lublinianki”, na których przed wojna znajdował się cmentarz żydowski bez jakichkolwiek konsultacji ze społecznością żydowską, wywołała konflikt zataczający coraz szersze, już międzynarodowe, kręgi. Dlaczego dla Żydów cmentarze mają tak wielkie znaczenie, a wszelkie na nich prace czy przenoszenie uważane jest za świętokradztwo?

- Cmentarz dla Żydów i ich religii ma znaczenie absolutnie zasadnicze - tłumaczy prof. dr hab. Feliks Tych, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Kiedy Mesjasz zejdzie na ziemię, nastąpi zmartwychwstanie. Nastąpi z miejsc, gdzie Żydzi zostali pochowani zgodnie z nakazem religijnym czyli z cmentarzy. Kirkut jest zatem miejscem świętym, rodzajem "poczekalni” do wiecznego zbawienia. Każdy pochowany Żyd musi posiadać oznaczony grób, do czego służą nagrobki zwane macewami, na których podane jest, kto tu spoczywa i czym się ewentualnie zasłużył. Nie wolno pod żadnym pozorem macew usuwać, a już kategorycznie niedopuszczalne jest naruszanie raz złożonych w ziemi szczątków.

Tylko wola Mesjasza może je "wydobyć” z grobu. Łamanie tych zasad prowadzi do uniemożliwienia Zmartwychwstania. Kto niszczy cmentarz, zamyka Niebo tam pochowanym.

Żydzi uważają cmentarz za miejsce o znacznie większej skali "świętości” niż synagogę. Synagogę można przenosić w inne miejsce, w przypadku kirkutu jest to niedopuszczalne. - Dlatego tak silnie akcentowane jest bezwzględne poszanowanie miejsc żydowskiego spoczynku. Są tego liczne konsekwencje. Żydzi nie mają cienia wątpliwości, że za wydanie przez Palestyńczyków szczątków jednego zabitego przez nich żołnierza izraelskiego można zwolnić np. tysiąc palestyńskich więźniów - tłumaczy profesor Tych. - Podczas wojny, potrafią zrzucić desant, tylko po to, aby zabrać z pola walki zwłoki poległego żołnierza, by pochować je zgodnie z nakazem religii, w ciągu 24 godzin od śmierci. Chroniąc pamięć i los swych zmarłych, Żydzi muszą także reagować na wszelkie akty bezczeszczenia ich nekropolii. Nie czyniąc tego, godzą się, aby ich bracia nie dostąpili łaski wieczności.

We wspólnej Europie, świadomej swej juedochrześcijańskiej tożsamości, panuje na ogół poszanowanie sacrum żydowskich nekropolii. W Polsce, gdzie historia Żydów sięga tysiąclecia, zasada ta nie powinna być rozumiana i przestrzegana, jako jakaś "dolegliwość”.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Wieniawiak
Lubliniak
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 stycznia 2009 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url="http://img140.imageshack.us/img140/2721/vikings3ah6.jpg:"]http://img140.imageshack.us/img140/2721/vikings3ah6.jpg:[/url] ktoredy na "Lubliniankę"?
Rozwiń
Wieniawiak
Wieniawiak (13 stycznia 2009 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Masz racje, kolego... Skoro Żydzi występują otwarcie z nazwisk i nazw organizacji, to dlaczego
Norwedzy się konspirują?! Pokazać się panowie-wikingowie! Nie musicie się bać. Wojna w Polsce
już się skonczyła.
Rozwiń
Lubliniak
Lubliniak (13 stycznia 2009 o 13:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobry pomysł... Przedstawcie w "Dzienniku" tę całą Norweska Grupę Kapitałową. Co to jest?
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2009 o 02:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Swoją droga, trzeba Wasilewskiemu wspołczuć. Przecież to on, jako prezydent, musi teraz pić piwo, ktorego nawarzył mu Pruszkowski. A swoją drogą może by tego pana ktoś zapytał o ten interes z dzierżawą. Co własciwie jest Norweska Grupa Kapitałowa? Gdzie to jest zarejestrowane?
W warunkach, jakiego prawa działa? Jaki jest skład zarządu tej kompanii? Konspiracja jakaś?
Rozwiń
Krzysztof
Krzysztof (13 stycznia 2009 o 02:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bleekotu sie najadłeś? Twoim zdaniem, ofiarą sa oczywiście wszyscy tylko nie Żydzi, którym hitlerowscy i komuniści zmietli z powierzchni ziemi cmentarz, który był tu od XVII, na którym spoczywało wielu zasłuzonych dla miasta w tym np. przodkowie Henryka Wieniawskiego.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!