Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 marca 2008 r.
12:47
Edytuj ten wpis

Zamek od podszewki

0 0 A A

Co się stało z suknią Barbary Radziwiłłówny? Wiadomo, że niemiecki alchemik użył jej do odprawienia rytuału przed królem Zygmuntem Augustem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czy tę suknię pokazano na wystawie przedmiotów i starożytności w 1901 roku w gmachu klasztoru Dominikanów? Nie wiadomo. Wiemy za to, skąd w Lublinie wzięły się relikwie po Adamie Mickiewiczu i ręka mumii egipskiej, która nie przyniosła szczęścia Stefanowi Żeromskiemu. W Muzeum Lubelskim kryją się zagadkowe obiekty. A każdy z nich ma osobną, często niezwykłą, historię

Jak było z suknią Barbary? Król Zygmunt August ożenił się z córką hetmana wielkiego litewskiego, Jerzego Radziwiłła. Dla polskiej szlachty to był szok. Jakby tego było mało, Barbara została królową. Kiedy rok później zmarła, podejrzenie padło na matkę Zygmunta, królową Bonę. Tymczasem owdowiały król wpadł w depresję po śmierci kobiety, która była najgorętszą miłością jego życia.
Królewskiej depresji miał zaradzić wynajęty alchemik Tureus. Zamknął się z królem w komnacie Barbary, postawił przed nim lustro i kazał usiąść na krześle stojącym tyłem do drzwi. Po kilkuminutowym rytuale przed królem miała się zjawić Barbara. To jednak sprytny alchemik ubrał w suknię Barbary wynajętą kobietę.
- Słyszałam, że przed wojną w zbiorach muzeum suknia Barbary była. Schowana w skrzyni nie przetrwała wojny. W skrzynię uderzyłA bomba - mówi Dorota Kubacka z Muzeum Lubelskiego.

Relikwie po Mickiewiczu

Czy chodzi o tę samą suknię? Nie wiadomo. Wiadomo za to, że jednym z najciekawszych eksponatów Muzeum Lubelskiego jest ramka o wymiarach 44 na 29 centymetrów w kolorze hebanu. W lewym górnym rogu wyrzeźbiona jest gałązka laurowa z owocami. U dołu widać małą półeczkę z falistym brzegiem.
- Za szkłem ramki znajduje się krótki list napisany na papierze z nadrukiem "Grand Hotel du Louvre. Paris.” Pochyłym pismem zapisano:

Przy otwarciu trumny cynkowej, w której zwłoki p. Adama Mickiewicza zostały przywiezione z Konstantynopola - znaleziono ciało pokryte znaczną ilością trawy morskiej - której część małą ofiarowaliśmy Wielmożnemu Panu Emilowi Meyersonowi” - opowiada Ewa Łoś, szefowa Muzeum Czechowicza, która zbadała pamiątki.

List nosi datę 29 czerwca 1890. To zaledwie dwa dni po otwarciu grobu poety na cmentarzu w Montmorency. Jak list trafił do Lublina?

- Emil Meyerson to brat Franciszki z Meyersonów Arnsztajnowej, poetki lubelskiej, przyjaciółki Józefa Czechowicza. Ponieważ zmarł bezpotomnie w roku 1933, można przypuszczać, że po jego śmierci siostra stała się właścicielką pamiątki - tłumaczy Łoś.

W 1934 roku Arnsztajnowa wyjechała do Warszawy i prawdopodobnie wtedy ramka trafiła do Muzeum Lubelskiego.

Piłat umywający ręce

Najcenniejszy obraz w zbiorach muzeum to dzieło Hendricka Ter Brugghena z 1617 roku. Obraz holenderskiego mistrza trafił do Lublina jeszcze przed wojną. Dziś strzegą go uzbrojeni strażnicy. Zresztą przedmiotów, którym potrzeba szczególnej ochrony, jest tu więcej.

Taki np. zegar kaflowy Jakuba Gierkego z 1646 roku. To jedna z nielicznych prac słynnego zegarmistrza wileńskiego z XVII wieku.

Albo skarb denarów, czyli 63 srebrne monety. Najstarsza to denar cesarza Nerwy z 96-98 roku n.e. Najmłodsza - denar Lidiusza Juliana z 193 r.n.e.

W zamkowym skarbcu można trafić na denar Władysława Łokietka i talary ze skarbu znalezionego w Józefowie. Skarb składa się z 83 monet wybitych w 23 mennicach europejskich. Najstarsza moneta w tym zbiorze to saski talar Augusta z 1567 roku.
Wśród bezcennych drobiazgów znajduje się Dokument wystawiony i podpisany przez Tadeusza Kościuszkę, naczelnika Najwyższej Siły Zbrojnej. A nawet kawałek jego sukmany.

Klątwa nad Żeromskim?

Chyba najbardziej ciekawym eksponatem jest fragment ręki mumii egipskiej, która poddawana jest właśnie procesowi sterylizacji w pracowni konserwatorskiej Muzeum Lubelskiego. Chodzi o to, żeby zabić ewentualne bakterie, które mogłyby spowodować nieszczęście.

Kawałek mumii to ulubiony przedmiot Stefana Żeromskiego. - Pisarz lubił otaczać się zagadkowymi przedmiotami, które trzymał w swojej chacie w Nałęczowie. Albo kupił rękę mumii na jednym z włoskich bazarów, albo dostał od Zofii Kremnickiej - tłumaczy Maria Mironowicz-Panek, szefowa Muzeum Żeromskiego w Nałęczowie.

W izbie, gdzie pracował, pisarz trzymał też tajemniczy fragment sarkofagu egipskiej mumii z kobiecą ręką i zagadkowe figurki oraz medalion z głową Meduzy. - No i napytał sobie biedy - dodaje Panek. - Ręka szczęścia mu nie przyniosła. Zachorował, stracił żonę, zmarł jego syn.

Kompakt sprzed 150 lat

Tuż przy wejściu do gabinetu Zygmunta Nasalskiego stoi polifon. Dyrektor podchodzi do polifonu, otwiera drzwiczki. Nakręca sprężynę. Po chwili z wnętrza wydobywa się melodia podobna do dźwięku katarynki; melodia do słów: "Boże, Carja chrani”.

- Polifon ma 150 lat, raz był remontowany. A działa na podobnej zasadzie, jak dzisiejszy kompakt - śmieje się dyrektor Zygmunt Nasalski.
I pokazuje ramię, które dociska płytę. Z tym, że płyta jest metalowa, na obwodzie ma pazurki, które zaczepiają o specjalny mechanizm. W kolekcji muzeum jest kilkadziesiąt płyt. W tym hymn Franciszka Józefa. Choć to najbardziej strzeżony instrument, to zagra podczas czerwcowej Nocy z Kulturą na wirydarzu Muzeum Czechowicza w Lublinie.

Dzwoneczek na szczęście

Dzwoneczek jest niewielki. Znajduje się w Muzeum Czechowicza na Złotej i... potrafi sam z siebie zadzwonić o północy. Józef Czechowicz przywiózł go z Francji. Kiedy przeniósł się z Lublina do Warszawy, dzwoneczek zabrał ze sobą. I dzwonił sobie w trudnych chwilach. Zapomniał o nim w chwili wybuchu wojny. W popłochu uciekał do Lublina, gdzie bomba rozerwała go na strzępy. Podczas powstania warszawskiego większość pamiątek po Czechowiczu zaginęła. Jakimś cudem ocalał niepozorny dzwonek.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Pełny stadion, wspaniała atmosfera i pierwsze domowe zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie. „Koziołki” rozbiły w piątkowy wieczór ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski 55:35, a goście z 15 biegów byli w stanie wygrać ledwie jeden

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)
galeria

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)

Lubelscy kibice wypełnili po brzegi trybuny przy Al. Zygmuntowskich

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis
foto
galeria

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej fotorelacji z wieczoru pełnego muzyki, w wykonaniu zespołu DEFIS, który rozgrzał klub Serce do czerwoności.

galeria

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze (...) - nie inaczej było w Pięknej Pszczole. Zobaczcie, jak szalał Lublin i co się działo na parkiecie!

Party jak w roku 2000!
foto
galeria

Party jak w roku 2000!

W ubiegły piątek odbyła się w klubie Helium szalona impreza w stylu R&B z lat 2000! To było prawdziwe odegranie wspomnień, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili na listach przebojów! Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
WYBORY 2024

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do poniedziałku (22 kwietnia) partie mają czas na poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 2 maja powinny z kolei zgłosić listy kandydatów na posłów do Europarlamentu. Platforma Obywatelska w województwie lubelskim kandydatów na listę już ma. Zarekomendowała ich Zarządowi Krajowemu PO. Ten decyzję o ostatecznym jej kształcie podejmie w przyszłym tygodniu.

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentują się lubelskiej publiczności. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!