środa, 21 marca 2018 r.

Magazyn

Zamiast węgla i gazu? Wodór! Naukowcy z Lublina mają pomysł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 grudnia 2011, 12:20

Prof. Mirosław Wendeker pokazuje elektrolizer, który pozwala wyprodukować wodór w domu. Wynalazek sk
Prof. Mirosław Wendeker pokazuje elektrolizer, który pozwala wyprodukować wodór w domu. Wynalazek sk

Amerykanie, Japończycy i Niemcy pracują nad samochodami zasilanymi wodorem. Tymczasem, lubelscy naukowcy zbudowali pierwszy w Polsce system, który pozwoli ogrzać dom i zapewnić mu prąd właśnie przy pomocy wodoru.

Sprawa jest prosta: żeby wyprodukować energię cieplną, elektryczną czy zasilić samochód, potrzebne jest paliwo, które zostanie spalone. Od zarania dziejów było nim drewno, potem węgiel, potem paliwa płynne (benzyna, olej napędowy), potem paliwa gazowe (np. gaz LPG do zasilania samochodów). Każde kolejne różni się od poprzedniego m.in. zawartością wodoru: im go więcej, tym paliwo jest bardziej lotne i lepsze do spalania. Niestety, także trudniejsze w użyciu.

W stoczni i w zajezdni

Weźmy metan, czyli gaz ziemny. Używany w transporcie jako LNG – ang. Liquefied Natural Gas – występuje w postaci ciekłej o temperaturze poniżej -162 °C. Podczas skraplania jego objętość redukuje się 630 razy, ale za to znacznie wzrasta wartość energetyczna. Może też występować w postaci sprężonej, jako gaz CNG. Amerykanie i Hiszpanie próbują wdrażać gaz ziemny do zasilania ciężkiego transportu kołowego. Gdańska Stocznia Remontowa zbudowała prom fiordowy zasilany metanem (który został Ekologicznym Statkiem Roku 2010).

A w niektórych polskich miastach tym gazem jest zasilana część autobusów komunikacji miejskiej (takie były na testach także w Lublinie).

Wszyscy chcą wodoru

Skoro im więcej wodoru, tym lepszy efekt spalania, czemu nie użyć samego wodoru? Tak stwierdzili naukowcy z całego świata. I rozpoczęli wielką kampanię na rzecz wodoru, którym można by zasilać np. samochody. Wodór ma jeszcze jedną zaletę – jest najbardziej ekologiczny ze wszystkich paliw. Podczas jego utleniania powstaje para wodna. Nie ma za to dwutlenku węgla, za którego emisję kraje płacą horrendalne kary.

Efekt? W 2004 r. najwięksi w świecie producenci samochodów (DaimlerChrysler, Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Nissan, Toyota i Volkswagen) oraz koncerny naftowe (BP, ChevronTexaco, ExxonMobil, Shell), a także producenci ogniw paliwowych przystąpili do sojuszu California Fuel Cell Partnership.

Na razie za drogi

Ojcem przedsięwzięcia był Arnold Schwarzenegger, ówczesny gubernator Kalifornii. Prezydent USA George W. Bush przeznaczył na wodorowy projekt z budżetu federalnego 1 700 000 000 dolarów. Mieszkańcy Kalifornii w ciągu dziesięciu lat mieli się przesiąść z samochodów spalinowych na wodorowe. W stanie miało powstać 200 stacji do zasilania wodorem. Do dziś powstało ich zaledwie kilkanaście.

Równie opornie idzie to w Europie. Cała sieć stacji wodorowych miała powstać na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 r. Już wiadomo że to nierealne. Pojedyncze stacje działają w Berlinie czy na Islandii.

Wszystko przez to, że wodór jako paliwo nie jest jeszcze na świecie wystarczająco rozpowszechniony i… wystarczająco tani. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że to paliwo przyszłości.

Nam się udało

Tak uznali również naukowcy z Politechniki Lubelskiej, którzy dwa lata temu rozpoczęli prace nad silnikiem, który będzie zasilany wodorem. Chodziło o opracowanie m.in. technologii zasilania silnika Wankla wodorem, odpowiedniego wtryskiwacza, sterowników i całego oprogramowania. Pieniądze na projekt (którego całkowita wartość to prawie 2 000 000 zł) dała Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. A w jego realizację zaangażowano ok. 20 osób.

Udało się. – Technologia została opracowania – mówi prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej, kierownik projektu. – Nasz system może znaleźć zastosowanie w domach i małych firmach do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Tylko przy użyciu wodoru.
To pierwszy taki system opracowany w Polsce i jeden z pierwszych na świecie. Nad wodorem w silniku Wankla pracują też Japończycy z Mazdy. Tyle że pod kątem użycia go w samochodach, a nie domach.

Silnik w płaszczu

Na czym polega metoda? – Silnik można otulić płaszczem wodnym, podobnym do płaszcza kominkowego, który jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania – wyjaśnia prof. Wendeker. – W wyniku spalania wodoru powstaje energia mechaniczna, która w napędzanej prądnicy zamieniana jest na energię elektryczną. Ciepło wymienione ze ściankami komory spalania oraz ciepło spalin może podgrzewać wodę. Silnik Wankla zasilany wodorem ogrzeje wodę w domu i zasili prądem urządzenia elektryczne.

Ile to kosztuje? Jak wylicza naukowiec, do ogrzania domu, wody i zapewnienia prądu na całą dobę w domu pasywnym o powierzchni ok. 150 metrów kwadratowych potrzeba dziennie 50 kilowatogodzin. Ze spalania 1 kilograma wodoru uzyskujemy ok. 33 kilowatogodzin. Na dobę potrzeba więc około półtora kilograma wodoru.

Elektroliza

Teraz pytanie: skąd weźmiemy wodór i ile za niego zapłacimy? Można go kupić w butli, np. w Zakładach Azotowych w Puławach. Tyle że to kosztuje sporo. – Na razie tańsze będzie wytworzenie wodoru we własnym zakresie, nawet w domu – mówi prof. Wendeker. To możliwe dzięki specjalnemu elektrolizerowi, który stworzyli i opatentowali naukowcy z PL. Elektroliza polega na tym, że pod wpływem prądu z wody powstaje tlen i wodór. A ten możemy zgromadzić w butli w czasach, gdy prądu np. z turbiny wiatrowej lub paneli solarnych jest pod dostatkiem. Zaś spalić możemy w dowolnej chwili, np. w trakcie zimy.

Do wyprodukowania 1 kilograma wodoru musimy zużyć ok. 43 kilowatogodzin prądu. Przy nocnej taryfie opłat za energię to ok. 9,6 zł. Energia uzyskiwana z kilograma wodoru jest podobna do tej, którą otrzymujemy z 4 litrów benzyny. Wychodzi więc ponad dwa razy taniej od zwykłej benzyny. Ale i tak drogo.

Teraz czekamy

– Ciągle brakuje taniego wodoru – przyznaje prof. Wendeker. – Brakuje rynku, który spowoduje, że ten produkt będzie tańszy.

Naukowcy nie mają jednak wątpliwości, że będzie. – To kwestia przyszłości. Musimy szukać innych źródeł energii i ograniczać emisję dwutlenku węgla. Na razie nic nie wskazuje na to, że w najbliższych latach będą dostępne tańsze i bardziej pojemne akumulatory do energii odnawialnej (np. do kolektorów słonecznych). A jak już będzie gotowy rynek, będzie odpowiednie nastawienie firm i polityków, my będziemy mieli gotową technologię – podkreśla prof. Wendeker. – Teraz czekamy na firmy, które będą zainteresowane wdrożeniem naszego systemu w życie.

Technologia przyszłości

– Tego typu systemy są wdrażane na świecie. Ale na razie tylko w krajach wysokorozwiniętych, np. w Kanadzie, które mogą sobie na to pozwolić – komentuje prof. Dobiesław Nazimek, chemik z lubelskiego UMCS. – To technologia przyszłości, ale na razie dosyć droga w użyciu. Jeżeli stanieje, będzie bardzo ciekawym rozwiązaniem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
cheap north face jackets
huangpan
ArturP
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

cheap north face jackets
cheap north face jackets (24 września 2012 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
The look you will
Xmhzmy-liliyu0924Inside the us, soccer is just about the most well-liked activities along with throughout several circumstances goes on that will it is usually detection during the entire earth. As opposed to chosen notion, likely the males and females whom apparently loathe martial arts is commonly savoring the experience, precisely what exclusive small along with previous males and females regarding the entire world to whom generally loves the activit.[url="http://www.snapbackswholesale.biz/"]Snapback Hats Wholesale[/url]y Little league to select from are actually first utilised in 1860 inside Brooklyn Excelsior's martial arts crew. By simply that period figure, most varieties of pickup caps are generally position about by using your staff members people, on the other hand, certainly not nearly a great deal of. These kind of shelving usually are not simply for fad survey nevertheless may be incredi.[url="http://www.snapbackswholesale.biz/"]New Era Snapback Hats[/url]ible a style of supplying security through the detrimental light jointly with all the sunrays. Your component that creates dc to select from chosen; actually there are several methods of boundaries available The look you will discover may possibly tell exclusively precisely why. The idea incorporates a popular the front top of your respective wine glass as well as adjuster inside ai.[url="http://www.snapbackswholesale.biz/"]Snapback Hats[/url]rborne debris to check assorted mental faculties patterns nevertheless you can even incorporate the idea suitable for your head rating. In comparison to other varieties of truck caps, softball truck caps remains to be to be as part of your regular fashion. Site traffic football to select from are likely to be popular with almost any man or woman, acquiring one particular as part of your regi.[url="http://www.snapbackswholesale.biz/"]Cheap Snapback Hats[/url]onal nearby mall deems that you just generally amazingly lucky particular person. What causes it staying they are often minimal using assortment and also the involve can be abnormal since a lot of people are generally rapidly just after they. Featuring reported that will, there is not any have to have regarding squandering your current comprehensive tenacity to take a look find one par.[url="http://www.snapbackswholesale.biz/"]Snapback Hats For Sale[/url]ticular through the searching spot. This specific is caused by organization caps are all around online on-line. These types of ersus Snapback To select from offer an selection regarding visuals along with clothing from which to choose this means one does need to worry with regards to your current types to settle on by simply. Virtually all persons obviously have your snapback to se.[url="http://www.snapbackswholesale.biz/"]Snapback Hats Online[/url]ect from that can define his or her maximum groupings. Knitted babyish cap is utterly your a great deal of reverred matter that one could when accomplish to the little one considering that it happens to be created using wide range of adulation along with devotion. All you may possibly fee can be regular bodyweight devotion as well as overall wool using the admeasurement of your respec.[url="http://www.snapbackswholesale.biz/"]http://www.snapbackswholesale.biz[/url]tive cap you happen to be accommodating to generate, again you could fee one particular list of a number of admeasurement 7 PEOPLE double-pointed all-overs using scissors, wool intensify in addition to a stitch manufacturer in case critical. Currently developing look their design, after attaining pretty much everything, follow using abstraction your top, internet marketer your hit in the cap along with assuredly in case it happens to be executed, go against wool. Carefully thread a new wool intensify along with blooper your appears absorb your intensify along with cull small, and then, due to the achievements braid throughout concludes. Effectively, mainly the many babyish accouterment habits are common shaped throughout 3 ply 100% nylon babyish yarns considering that this specific wool seemingly abiding along with standard for you to problem pertaining to.
Rozwiń
huangpan
huangpan (17 lutego 2012 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url=http://www.topgriffeysshoes.com]griffeys[/url] wholesale shoes
[url=http://www.topairgriffeymax2012.com]griffeys[/url] High shoes
[url=http://www.topairgriffeytrade.com]nike air griffey max[/url] Women's Shoes
[url=http://www.topkengriffeyshoes2012.com]griffeys[/url] Running shoes
[url=http://www.topairmax2009.com]air max 2009[/url] Cheap shoes
[url=http://www.topairmax2011shoes.com]air max 2011[/url] Anta shoes
[url=http://www.topairmax2012trade.com]air max 2012[/url] Basketball shoes
[url=http://www.topairmax90mall.com]air max 90[/url] High shoes
[url=http://www.nbashoesonlineoutletmall.com]kobe shoes[/url] Low shoes
[url=http://www.topbasketballshoestrade.com]nike basketball shoes[/url] Designer shoes
Rozwiń
ArturP
ArturP (26 stycznia 2012 o 07:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co się dzieje z cudowną technologią prof. Nazimka. Miało być perpetum mobile a wyszło g..
Rozwiń
Henio
Henio (5 stycznia 2012 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie kw i nie kW, tylko kWh. No i dlaczego chcesz wstawać z łużka, a nie na przykład z łurzka?
Rozwiń
Darek
Darek (5 stycznia 2012 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli dokładnie zapamiętałem to do wytworzenia 1 kg wodoru potrzeba 44kw prądu i dzięki temu z jednego kilograma wodoru otrzymamy 33 kW czegoś tam. No poprostu tak genialne że nikt tego lepiej nie wymyśli. Ja jednak chyba zostanę przy węglu i drewnie które zwększa CO dzieki czemu stale ocieplam klimat i niedługo będzie tak ciepło że nie będziemy musieli grzać spalając paliwa. Jak cos juz wymyślą do ogrzewania to z reg. jest to ekologiczne fajne nie powoduje zanieczyszczenia i kosztuje bajońskie sumy.
Ostatnio wymyśliłem naprawdę tani sposób na ogrzewanie w domu i to prądem. W dzień chodzisz w kożuchu a w nocy przykrywasz się kołderka elektryczną (to ma małą moc). Myśle jeszcze tylko jak wstać rano z łużka.

Pozdr,
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!