Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2011 r.
12:48
Edytuj ten wpis

Żegnaj Świdniczanko! Koniec znanej restauracji

0 7 A A
Restauracja Świdniczanka (Dorota Awiorko-Klimek)
Restauracja Świdniczanka (Dorota Awiorko-Klimek)

Menu: śledź w śmietanie z majonezem, żurek po świdnicku albo pieczeń wołowa z kluskami śląskimi i surówką z kiszonej kapusty. Do tego 60 lat tradycji, w już historycznym PRL-owskim wydaniu. Godziny otwarcia: tylko do końca roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Restauracja Świdniczanka przy ul. Niepodległości w Świdniku działa od lat 50.ubiegłego wieku. Lokal, który znajduje się w budynku wspólnoty mieszkaniowej, należy do tutejszego Urzędu Miasta. Od lat siedemdziesiątych restaurację prowadzą dwie kobiety. Lokal jest dwukrotnym laureatem plebiscytu "Srebrna Patelnia”. Ale to już historia.

Wraz z końcem roku Świdniczanka zostanie zamknięta. Dzierżawcy o powodach swojej decyzji nie chcą jednak rozmawiać. Nieoficjalnie mówi się, że lokal ma silną konkurencję w mieście. Wymaga też remontu.

Znani tu byli

Restaurację, której historia sięga jeszcze czasu PRL-u, odwiedzali znani Polacy, którzy przy różnych okazach byli w Świdniku.

– Pamiętam wizytę Wojciecha Młynarskiego, Jerzego Połomskiego. Był też Jerzy Waldorff i Zbigniew Wodecki – wspomina Zenon Dec, radny miejski, który od lat 60. pełnił funkcję przewodniczącego komitetu członkowskiego PSS "Społem” w restauracji "Świdniczanka”. – Byli też goście, którzy przyjeżdżali do WSK PZL Świdnik. Wszyscy stołowali się właśnie w Świdniczance. Jedli tu również członkowie kadry bokserskiej czy pływackiej.

Restauracja cieszyła się wówczas ogromnym powiedzeniem. – Żeby mieć stolik, trzeba była wcześniej zadzwonić i sobie zarezerwować miejsce, albo też wysłać gońca, którzy zrobiłby na miejscu taką rezerwację – wspomina Dec. Radny przygotowuje książkę na temat historii miasta i świdnickiego zakładu. Znajdą się w niej również wspomnienia związane z kończącą działalność restauracją.

Został smutek

Restauracja zatrudnia kilka osób. Jest wśród nich jest Zofia Chojnacka, kelnerka, która przepracowała w Świdniczance ponad 30 lat. To właśnie ona może pochwalić się najdłuższym stażem.

– Ogłoszenie o tym, że restauracja poszukuje do pracy kelnerki, było wywieszone w oknie lokalu – opowiada pani Zofia. – Zgłosiłam się i została przyjęta. To była moja pierwsza i ostatnia praca. Na razie nie myślę, co dalej będę robić. Po zamknięciu lokalu idę na urlop. Odpocznę.

Pani Zofii trudno jest myśleć o restauracji w czasie przeszłym. – Na razie jest taki ogromny żal i smutek, że to wszystko się już kończy. Szkoda mi tego miejsca. Tych wszystkich ludzi, z którymi pracowałam i których tu poznałam. Spędziłam tu najmilsze chwile w moim życiu. Praca w restauracji przynosiła mi wiele radości. Mieliśmy stałych klientów, którzy przychodzili do nas od wielu lat. Kiedy pojawiali się w drzwiach, wiedziałam, co będą jedli. Nawet nie prosili o kartę dań.

Na sprzedaż

Kobiety, które prowadziły lokal, wypowiedziały umowę PSS "Społem”, która dzierżawiła od miasta lokal. Podobną decyzję podjęła też spółdzielnia, która także chce zakończyć współpracę z miastem. Urzędnicy nie chcą już wynajmować lokalu tylko go sprzedać. W grę wchodzą pomieszczenia z piwnicą o łącznej powierzchni ponad 500 metrów kw.

– Na razie musimy się rozliczyć i uporządkować sprawy związane z najemcą – zapowiada Artur Soboń, sekretarz miasta. – Jeśli zapadnie decyzja o sprzedaży lokalu, to najprawdopodobniej transakcja dojdzie do skutku dopiero na wiosnę.

Urzędnicy zapowiadają, że ponieważ lokal mieści się w budynku wspólnoty mieszkaniowej, prawdopodobnie nie powstanie tu ani dyskoteka ani sklep nocny, który mógłby być uciążliwy dla mieszkańców.

Znami o Świdniczance

Jakub Osina, radny miejski

Oczywiście, że jest mi przykro, że restauracja będzie zamknięta. Po raz pierwszy byłem tu jakieś 13 lat temu. To było po pierwszej sesji Rady Miasta, w której uczestniczyłem jako radny. Jadłem wtedy golonkę i tatara. Szkoda że Świdnik traci porządną restaurację ze smacznym jedzeniem w centrum miasta. Niestety, tak to już jest, że jedno się kończy, a drugie zaczyna. Trudno, ale zostaną miłe wspomnienia związane z tym miejscem. Żałuję też tych pierogów, które można było kupić z "okienka”. Mam tylko nadzieję, że w tym miejscu nie powstanie kolejny bank czy apteka.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

Ten lokal kojarzy mi się ze znakomitą kuchnią, zwłaszcza ukraińską, świetnym barszczem i pierogami. Ale kojarzy mi się także z obsługą, która trzymała się tradycyjnej, polskiej kuchni. To był lokal, który miał znakomitą renomę, jeśli chodzi o jakość potraw. Świdniczanka była restauracją, w której – gdy pełniłem funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdniku – obradowaliśmy z komisjami i dyskutowaliśmy po sesjach. Szkoda że lokal nie wytrzymał presji rynku. Okres jego świetności przypadał na lata 80. i 90. ubiegłego wieku.

Jan Kondrak, Lubelska Federacja Bardów

Nie będę płakał po Świdniczance. Ten okropny gierkowski wystrój może mi tylko przypominać okres mojej młodości. Ostatnio byłem tam na stypach po śmierci moich teściów. To był lokal, który "Społem” zafundowała robotnikom.

Z relacji mojej żony wynika, że jej ojciec zostawił w tym lokalu pieniądze o równowartości dwóch samochodów osobowych średniej klasy. Ta restauracja nie budzi we mnie specjalnych sentymentów. Było to coś, co pojawiło się w na pewnym etapie rozwoju miasta, bo musiało się pojawić.

Był to odpowiednio drogie, więc budziło snobizm, ale nie w sensie finansowym, bo każdego było stać, żeby jeść w Świdniczance, tylko psychicznym. Poza tym, opinie o kuchni są grubo przesadzone.

Lubelskie legendy

Czarcia Łapa

W listopadzie 2007 r. Zarząd Nieruchomości Komunalnych i Kamienice Miasta wypowiedziały umowę na dzierżawę pomieszczeń dotychczasowym właścicielom legendarnej Czarciej Łapy. Ich zdaniem, w lokalu na Starym Mieście nic się nie działo, najemcy nie chcieli go remontować, nie byli też w stanie płacić wyższego czynszu.

Ówczesny prezydent Lublina Adam Wasilewski zdecydował, że nowego najemcę wyłoni przetarg. Tak się stało. Wygrali przedstawiciele firmy Tees. Zrobili w Czarciej prawdziwą rewolucję i w 2008 r. otworzyli tam zupełnie nową restaurację (zachowując jedynie nazwę). Rok temu Czarcia przeszła jeszcze jedną rewolucję – telewizyjną, w programie Magdy Gessler.

Karczma Słupska

Działająca wiele lat przy Al. Racławickich była znana z dancingów i wyrobów garmażeryjnych. Właściciele zdecydowali jednak w ub. roku o jej zamknięciu. – Brak klientów, wysokie opłaty i konkurencja pobliskich lokali – wyjaśniał na naszych łamach właściciel Ryszard Sierpiński. Przetarg na nową dzierżawę lokalu wygrała firma Seven. Latem uruchomiła tam restaurację pod nazwą Słupska (już bez słowa karczma).

W środku nie ma starej boazerii i słynnych boksów. Nowy wystrój to lekkie zasłony, miękkie sofy i krzesła, nowe stoły. Ale także specjalne stoisko z deserami własnej produkcji. Menu nawiązuje do tego w dawnej karczmie. Pierogi i inne wyroby będzie można zjeść na miejscu i kupić na wynos. Wszystko jest produkowane na miejscu. Są też dancingi, karaoke, a latem – ogródek.

(MB)

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tomasz / 23 kwietnia 2012 o 10:27
Szkoda...byłem tam w 2009 będąc w Świdniku. Wystrój klimatyczny lata 70-80 tanie i dobre jedzenie i p. Zofię pamietam. Własnie będę odwiedzał Świdnik i już się cieszyłem że będę miał gdzie na obiady przyjść a tu d...pa
Avatar
Piotr / 26 grudnia 2011 o 21:45
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam :
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam : rozwiń
Avatar
polak / 26 grudnia 2011 o 20:25
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 i patelni Światowida to odgrzewany kotlet Pani Halino.
A Antek się cieszy i szuka co można się pozbyć.
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 ... rozwiń
Avatar
hjh / 26 grudnia 2011 o 18:06
Taka znana, że pierwszy raz słysze..
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 12:53
w świdniku solidarnościowcom przeszkadzało wszystko co komunistyczne a jeszcze mają taką resturację, dawno winno być wszystko co komunistyczne pozamykane, bo jak im 30 lat temu przeszkadzało, że kotlet raz na kilka lat zdrożał o parę groszy, to niech teraz mają codzienne podwyżki w sklepach, restauracjach itp. i żyją powietrzem
Avatar
jak to / 26 grudnia 2011 o 10:11
i znowu ten nierób soban, wszystko sprzedający swoim kolegom, teraz kolej na obiekty Avii?
czy w tym mieście trzeba wszystko sprzedać, całą historię i tradycję ludzi którzy ją budowali?! zostanie soban ijekson jako tworcy miasta...( dwuosobowa yoaleta i namiastka muszli koncert)
Avatar
gość / 26 grudnia 2011 o 08:58
wypowiedzial sie artysta za 3 grosze
prostak z federacji
Avatar
Tomasz / 23 kwietnia 2012 o 10:27
Szkoda...byłem tam w 2009 będąc w Świdniku. Wystrój klimatyczny lata 70-80 tanie i dobre jedzenie i p. Zofię pamietam. Własnie będę odwiedzał Świdnik i już się cieszyłem że będę miał gdzie na obiady przyjść a tu d...pa
Avatar
Piotr / 26 grudnia 2011 o 21:45
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam :
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam : rozwiń
Avatar
polak / 26 grudnia 2011 o 20:25
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 i patelni Światowida to odgrzewany kotlet Pani Halino.
A Antek się cieszy i szuka co można się pozbyć.
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 ... rozwiń
Avatar
hjh / 26 grudnia 2011 o 18:06
Taka znana, że pierwszy raz słysze..
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 12:53
w świdniku solidarnościowcom przeszkadzało wszystko co komunistyczne a jeszcze mają taką resturację, dawno winno być wszystko co komunistyczne pozamykane, bo jak im 30 lat temu przeszkadzało, że kotlet raz na kilka lat zdrożał o parę groszy, to niech teraz mają codzienne podwyżki w sklepach, restauracjach itp. i żyją powietrzem
Avatar
jak to / 26 grudnia 2011 o 10:11
i znowu ten nierób soban, wszystko sprzedający swoim kolegom, teraz kolej na obiekty Avii?
czy w tym mieście trzeba wszystko sprzedać, całą historię i tradycję ludzi którzy ją budowali?! zostanie soban ijekson jako tworcy miasta...( dwuosobowa yoaleta i namiastka muszli koncert)
Avatar
gość / 26 grudnia 2011 o 08:58
wypowiedzial sie artysta za 3 grosze
prostak z federacji
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 0

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Taka sytuacja może zaistnieć 0 0

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 0 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 9 1

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 16 6

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia]
galeria

Tak mogą zmienić się górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje [zdjęcia] 26 60

Właściciel górek czechowskich pokazał w środę koncepcję nowego parku, którego urządzenie oferuje w zamian za zgodę władz miasta na budowę mieszkań na pozostałej części dawnego poligonu. Spółka TBV twierdzi, że gotowa jest wyłożyć pieniądze na park i oddać go miastu za złotówkę. Co na to Ratusz?

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy
26 maja 2018, 12:00

IX Święto Wina w Janowcu. Program imprezy 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na Zamek w Janowcu na 9. edycję Święta Wina. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego

PiS ogłosiło kandydatów na prezydentów w miastach woj. lubelskiego 8 19

Znamy kolejnych kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Dzisiaj PiS ogłosił kogo poprze w wyborach na prezydenta Puław, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa.

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem
film

Karpiński ostro o Soboniu: Okazał się małym kłamczuszkiem 0 13

- Mamy do czynienia z dramatycznym rozjechaniem się obietnic wyborczych - powiedział w środę podczas konferencji prasowej poseł PO Włodzimierz Karpiński.

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu
galeria

Tu mają powstać nowe fabryki, składy i magazyny w Lublinie. 44 hektary gruntu 14 7

Ratusz wskazuje na Felinie tereny pod nowe fabryki, składy i magazyny. Pod ich budowę chce przeznaczyć ponad 44 ha gruntu zarezerwowanego dziś na pola uprawne i tereny nauki. Zmiany miałyby również dotyczyć terenów dawnej odlewni żeliwa przy ul. Metalurgicznej.

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega

AZS UMCS Lublin zawarł porozumienie z grupą UMCS Biega 5 2

LEKKOATLETYKA Tym samym uczelniany klub poszerzył swoje pole działania o kolejną dyscyplinę sportową. Na terenie Parku Akademickiego 5 czerwca odbędzie się 21 Bieg o Puchar Rektora UMCS

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić

Rozebrany mężczyzna na torach. Trzeba było go gonić 0 2

W środę nad ranem 36-letni mężczyzna biegał po torach w Białej Podlaskiej. – Przez tę sytuację został zatrzymany cały skład i były trudności w ruchu – informuje nasz czytelnik.

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty!
Wiersze między newsami

Pieszy Lublin dostaje z Warszawy argumenty! 0 0

O wyższości chodzenia na piechotę pisał poeta już pół wieku temu. Miron Białoszewski o chodzeniu i… pluciu

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement"
galeria

Sokoły zamieszkały na kominie elektrociepłowni. Doczekały się 5 piskląt. "Ewenement" 14 3

To ewenement na ogólnopolską skalę. Para sokołów wędrownych, która kilka lat temu zagnieździła się na kominie Elektrociepłowni Lublin Wrotków doczekała się aż pięciu piskląt – trzech samiczek i dwóch samców. Jak dotąd w Polsce tak licznego lęgu tego gatunku ptaków jeszcze nie udokumentowano.