sobota, 27 maja 2017 r.

Magazyn

Zginęli pod ziemią

Dodano: 6 lutego 2002, 21:52

Dziesięciu górników zginęło wczoraj nad ranem w wyniku wybuchu w kopalni „Jas-Mos” w Jastrzębiu Zdroju na Śląsku. Przyczyną tragedii był wybuch pyłu węglowego lub metanu.
To największa tragedia w polskim górnictwie od 15 lat

Do wypadku doszło podczas tzw. robót strzałowych ponad 600 metrów pod ziemią – wynika z wstępnych ustaleń. Nadzór górniczy uważa, że w kopalni zginęło aż 10 osób, bo z chodnika, w którym użyto ładunków wybuchowych nie wycofano górników.
W strefie wypadku znajdowało się 47 ludzi. 37 udało się wyprowadzić na powierzchnię, dwóch z nich odniosło rany. Jeden z nich jest poparzony, został przewieziony do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach. Lekarze określają jego stan jako ciężki, ale stabilny. 28-letni mężczyzna ma poparzoną głowę, tułów, ręce i drogi oddechowe. Drugi ma złamany obojczyk i przebywa w szpitalu specjalistycznym w Jastrzębiu.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik obiecał wsparcie finansowe dla rodzin ofiar wypadku. – Przede wszystkim chcemy pomóc rodzinom 10 ofiar śmiertelnych, a w drugiej kolejności także poszkodowanym i rannym. Niezależnie od tego kto tu zawinił, to wielka tragedia i chcemy wszystkim pomóc – mówi Janik.
Na wieść o tragedii premier Leszek Miller przerwał wizytę w Łodzi i przyjechał na Śląsk, by osobiście zapoznać się z sytuacją. – Jestem wstrząśnięty. Zginęli bardzo młodzi ludzie w wieku od 28 do 43 lat. Zostawili żony, matki i dzieci.
Wypadek, w którym zginęło w środę 10 pracowników kopalni „Jas-Mos” w Jastrzębiu Zdroju – to największa tragedia w polskim górnictwie od 15 lat. Do ostatniego tak poważnego nieszczęścia doszło w 1987 r. w kopalni „Mysłowice”. W wyniku wybuchu pyłu węglowego zginęło wówczas 18 górników, dziewiętnasta ofiara zmarła później w szpitalu.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!