czwartek, 22 lutego 2018 r.

MATURA2010ODPOWIEDZI

Matura 2010, j. polski: ODPOWIEDZI, pytania, ARKUSZE tuż po egzaminie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 maja 2010, 07:26
Autor: łm

Maturę z języka polskiego będzie zdawać 30 tys. uczniów z naszego regionu. Tutaj znajdziesz odpowiedzi, arkusze i pytania z testu na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Zobacz także: Matura 2012 - język polski. Odpowiedzi, arkusze

----------
Obowiązkowa matura 2010 z języka polskiego - już o godzinie 9 ponad 30 tys. uczniów z Lubelszczyzny będzie zdawać jeden ze swoich najważniejszych egzaminów w życiu. W sumie w całej Polsce z językiem polskim zmierzy się ponad 400 tys. osób.

PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI Z MATURY 2010

Zad.1
Odpowiedź jest według autora uzależniona od osobistych doświadczeń i nastawienia. To sposób, w jaki korzystamy z internetu, decyduje o tym, czy stanie się on dla nas śmietnikiem, czy sezamem kultury. Zdaniem autora osoba, która zainwestuje w korzystanie z Internetu trochę wysiłku, odnajdzie w nim interesujące go treści.

Zad. 2
śmietnik - chłam; witryna szarlatanów
sezam kultury - dobre miejsce, by znaleźć źródłowe materiały, treści wartościowe

Zad. 3 Rozważnie; krytycznie, mądrze

Zad. 4 Nieprawdziwe stereotypy:
- Nie sposób odróżnić treści wartościowych od bzdur
- Treść w internecie jest nietrwała
- Internet jest narzędziem wynarodowienia, bo zdecydowana większość zasobów sieci jest anglojęzyczna

Zad. 5
Mimo, że większość zasobów sieci jest angielskojęzyczna to Internet nie jest narzędziem wynarodowienia. Wręcz przeciwnie - dla wielu mniej ekspansywnych, a ciekawych kultur Internet stał się szansą na globalną prezentację. "Kto umie szukać, znajdzie perełki."

Zad.6
Podobieństwo akapitów 5. i 6. polega na tym, że w obydwu zastosowano porównania (metafory). W akapicie 5. autor porównuje Internet do Bukowiny z czasów monarchii austro-węgierskiej, a w akapicie 6. do bazaru w Samarkandzie. I Bukowina, i Samarkanda są tu przykładami przestrzeni wymiany wielokulturowej.

Zad.7
Dociekliwy użytkownik internetu potrafi dotrzeć do informacji, których szuka. Wykorzystuje sieć do rozwijania zainteresowań, pogłębiania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów. Leniwy - zadowala się czymkolwiek, jest bierny i niewnikliwy, zadowala się stronami www w języku angielskim.

Zad.8
Bazar to miejsce, gdzie nie tylko się handluje. To także miejsce spotkań. Tu ludzie plotkują, kłócą się, czasem nawet biją. Podobnie jak dziś w Internecie. Gdy patrzy się z boku na globalną sieć to przypomina ona chaos. W rzeczywistości jednak to sieć relacji, znaczeń, bogactwo treści - jak na bazarze: nieustanny dialog, wymiana poglądów, nabywanie doświadczeń.

Zad.9
Sieć semantyczna, która zawęzi pole wyszukiwania do oczekiwanych przez internautę rezultatów, według autora będzie kolejnym szczeblem rozwoju wyszukiwarek internetowych. System będzie potrafił odróżnić kontekst o jaki chodzi osobie wpisującej w wyszukiwarce konkretne zapytanie. Autor wyjaśnia działanie sieci semantycznej na przykładzie frazy "król”. Wyszukiwarka będzie potrafiła odróżnić czy osobie poszukującej informacji na temat "króla” chodziło o głowę państwa, czyjeś nazwisko czy też zwierzę. Sposób wyszukiwania informacji będzie bardziej precyzyjny.

Zad. 10
- trójwymiarowe przeglądarki i wyszukiwarki
- wyposażenie komputerów i zasobów sieci o zmysły słuchu i dotyku

Zad. 11
B - amerykanizacji kultury

Zad. 12
Autor porównuje obecność w cyberprzestrzeni do podróży do obcych krajów. Można wyjechać za granicę i mówić wyłącznie po angielsku oraz jadać w McDonaldzie zamiast w jakiejś lokalnej restauracji. Zachowując się w ten sposób możemy uznać że świat się zamerykanizował. Jednak, jeżeli otworzymy się na lokalne kultury i zaczniemy z nimi obcować będziemy mieć na ten temat inne zdanie. Podobnie jest w Internecie. Żeby odkryć prawdziwe bogactwo musimy się wysilić.

Zad. 13
obiektywizacja: - bezosobowa forma wypowiedzi (np. "spodziewać się można", "poszukuje się"), wypowiedź w pierwszej osobie liczby mnogiej (np. "możemy mieć pewność", "zdemaskujmy").

subiektywizacja: - wypowiedzi nacechowanie emocjonalne (np. "tylko zupełny nowicjusz lub analfabeta"), wypowiedź w pierwszej osobie liczby pojedynczej (np. "postaram się pokazać", "sądzę, że")

Zad. 14
charakter dyskursywny (refleksyjny)
- narrator ujawnia stanowisko polemiczne wobec omawianych poglądów - np. "Zdemaskujmy ";
- sformułowania o charakterze uniwersalnym, uogólniającym - np. "Kto umie szukać, znajdzie perełki."

charakter perswazyjny
- orzeczenia o charakterze normatywnym - np. "Podobnie powinniśmy zachowywać się w Internecie";
- posługiwanie się trybem rozkazującym - np. "Nie spodziewajmy się cudów".


Propozycje odpowiedzi do tematu nr 1, części II egzaminu (fragmenty "Świętoszka”) znajdziesz w serwisie edukacja

Propozycje odpowiedzi do tematu 2, części II egzaminu (fragmenty "Zdążyć przed Panem Bogiem”) znajdziesz w serwisie edukacja
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dobry duszek
Pawel
nie ważne kto
(855) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dobry duszek
dobry duszek (6 listopada 2010 o 20:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ehh.... to nie ten wątek! jeżeli chcecie wiedzieć coś więcej o maturze z polskiego to wpisz w Google frazę [url="http://maturapolski.info"]matura polski[/url], wtedy będzie więcej ciekawych informacji, te moje serwisy to na razie początek, ale pracuję nad tym
Rozwiń
Pawel
Pawel (6 listopada 2010 o 20:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O maturze z matematyki można by mówić wiele, ale ciekawe forum na ten temat właśnie powstaje teraz na stronie maturamatematyka.info, kliknij i sprawdź sam: [url="http://maturamatematyka.info"]matura matematyka[/url].
Rozwiń
nie ważne kto
nie ważne kto (4 lipca 2010 o 21:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Angielski poszedł mi znakomicie i biologia . Z polskim coś mi się nie zgadza! (wnerw) , a z matmy wszystko z tego pi-ego stresu wszystko sp-iło. Od samego początku edukacji (wyścig szczurów) matma była i jest nadal u mnie kulą u nogi .
Rozwiń
em
em (9 maja 2010 o 22:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ej a jak napisałam w tym pytaniu w którym trzeba było znaleźć cytat z teksstu to poprzednie zdanie przed tymi perłami to zaliczą?
Rozwiń
ewe
ewe (7 maja 2010 o 15:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Racja, mamy sie obawialam a tu prosze anielski MASAKRA! zreszta polski tez nie za rozowy za to matma z tego wszystkiego , spoko ..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (855)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!