piątek, 23 marca 2018 r.

MATURA2011ODPOWIEDZI

Matura 2011. Co musisz wiedzieć o maturze, czyli organizacja i zasady

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 kwietnia 2011, 14:20
Autor: CKE

Matura 2011 (archiwum)
Matura 2011 (archiwum)

Matura 2011 zbliża się wielkimi krokami. Jakie są zasady podczas egzaminu? Czy możliwa jest poprawa matury? Co grozi za ściąganie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz tutaj.

Bez komórek na maturze

Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić, ani używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Jeśli ktoś będzie ich używał, można nawet unieważnić egzamin. W ławce może siedzieć tylko jedna osoba. Dysponuje ona jedynie arkuszami egzaminacyjnymi, przyborami pomocniczymi i innymi pomocami dopuszczonymi przez dyrektora CKE. Osoby chore lub niepełnosprawne, które mogą mieć lekarstwa lub jedzenie.

Nie zapomnij dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość

Zdający powinien mieć przy sobie dokument tożsamości z aktualnym zdjęciem. Natomiast uczniowie skierowani przez OKE do innej szkoły powinni posiadać również świadectwo ukończenia szkoły.

Zdający mają obowiązek zgłosić się na egzamin punktualnie, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem (zazwyczaj 30 min. przed rozpoczęciem matury).

Chcesz na chwilę wyjść z sali?

W czasie trwania egzaminu zdający nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. Jest to możliwe w wyjątkowych sytuacjach pod warunkiem, że nie będzie miał on kontaktu z osobami trzecimi.

Członkowie komisji nie mogą udzielać ani sugerować odpowiedzi egzaminowanym. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy zdającego, przewodniczący komisji może unieważnić egzamin zdającego z danego przedmiotu.


Wyniki

Arkusze sprawdza pozaszkolny weryfikator. Wynik z egzaminu dodatkowego nie wpływa na zdanie egzaminu, ale znajduje się na świadectwie dojrzałości. Lista z wynikami przesyłana jest po sprawdzeniu do szkoły wraz ze świadectwem dojrzałości.

Zdający zdał egzamin maturalny w części pisemnej, jeżeli z każdego przedmiotu obowiązkowego (pisemnego i ustnego) uzyskał co najmniej 30 proc. punktów.

Egzamin uważa się za niezdany jeżeli:

zdający z któregokolwiek egzaminu obowiązkowego, w części ustnej lub pisemnej, otrzymał mniej niż 30 proc. punktów możliwych do uzyskania na zadeklarowanym poziomie,

w trakcie egzaminu stwierdzono, że zdający pracuje niesamodzielnie i jego egzamin został przerwany i unieważniony,

w trakcie sprawdzania prac egzaminator stwierdził niesamodzielność rozwiązywania zadań egzaminacyjnych i unieważniono egzamin.Poprawa matury

Jeżeli uczeń zmierzył się już z egzaminami ustnymi i pisemnymi, ale oblał jeden z nich, może zgłosić się na poprawkę w sierpniu. Niezdany egzamin można powtarzać przez pięć lat. Później egzamin można zdawać tylko w pełnym wymiarze.

Jak podwyższyć wynik egzaminu z jednego lub kilku przedmiotów? Trzeba go zdawać jeszcze raz w kolejnych latach.

Masz prawo się odwołać

W terminie 2 dni od daty przeprowadzenia egzaminu, zdający mają prawo wnieść zastrzeżenia do dyrektora komisji okręgowej, jeżeli w trakcie egzaminu nie były przestrzegane obowiązujące przepisy.

Matura nie jest obowiązkowa i nie świadczy o ukończeniu szkoły. Potrzebna jest natomiast, by kontynuować naukę na uczelni lub w innej szkole.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!