sobota, 24 marca 2018 r.

Moto

Gdy brak pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 sierpnia 2002, 18:37

• Od początku przyszłego roku planowane jest przekształcenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych w Warszawie w spółkę skarbu państwa. Co pan sądzi o tej propozycji?
– Na dobrą sprawę cała rzecz ma polegać na swego rodzaju eksperymencie, który nie ma zbyt dużo odniesień w krajach zachodniej Europy. Jest to program przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury przy udziale ekspertów. Istota tego zamierzenia polega na tym, aby zmniejszyć wydatki skarbu państwa związane z utrzymaniem i budową dróg krajowych, a także umożliwić uzyskanie pieniędzy z budżetu z przeznaczeniem ich na ten cel. Trwają jeszcze uzgodnienia z tym związane, zarówno w samym resorcie, jak i w GDDK. Przekształcenie to będzie również w przyszłym tygodniu przedmiotem obrad rządu. Dopóki nie zapadną odpowiednie postanowienia, trudno mówić o konkretnym kształcie administracji zarządzającej drogami krajowymi.
• Czy wprowadzenie od przyszłego roku samochodowej winiety za korzystanie z dróg krajowych w wysokości 180 złotych rocznie, będzie dobrym pociągnięciem?
– Na pewno tak, o ile będzie wystarczająca ilość środków finansowych na wsparcie wydatków budżetowych związanych z utrzymaniem i modernizacją w szybkim tempie sieci dróg krajowych.
• Czy jest szansa budowy autostrady na Lubelszczyźnie?
– Na razie nie wchodzi to w rachubę, gdyż nie obejmuje tego żaden program rządowy do 2020 roku. Z ekspertyz wynika, że jedyną drogą w naszym regionie, która po 2020 roku uzyska status autostrady będzie ciąg Siedlce– Terespol. Tak wynika z prognoz wzrostu obciążenia ruchem kołowym i możliwościami sfinansowania zadania. Natomiast Lubelszczyźnie potrzebna jest sieć dróg ekspresowych, umożliwiających łatwą komunikację z centrum kraju oraz ułatwiających w miarę bezkolizyjnie ruch tranzytowy.
• Jak ocenia pan stan dróg w naszym województwie i co zamierza pan zrobić w tym zakresie, aby nastąpiła jego poprawa?
– Stan sieci drogowej na Lubelszczyźnie pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim potrzebne są obwodnice w Lubartowie, Piaskach, Kraśniku, Lublinie i Janowie Lubelskim. Pierwsza z nich będzie gotowa w trzecim kwartale 2003 roku. Budowa jej zaawansowana jest obecnie w około 70 procentach. Pod koniec tego miesiąca nastąpi otwarcie ofert przetargowych związanych z budową obwodnicy w Piaskach. Do przetargu dopuszczonych zostało 14 firm, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Roboty ziemne ruszą w Piaskach na wiosnę przyszłego roku. Do realizacji wielu innych pilnych zadań, niestety, brakuje nam pieniędzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!